Premier Morawiecki spotka się z przedstawicielami opozycyjnych klubów parlamentarnych

Mateusz Morawiecki

W zeszłym tygodniu Mateusz Morawiecki odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, przede wszystkim o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. [flickr]

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dzisiejsze popołudnie przedstawicieli opozycyjnych klubów parlamentarnych, podała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródła zbliżone do rządu. Rozmowy mają dotyczyć “identyfikowanych  zagrożeń geopolitycznych pochodzących ze Wschodu”.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Niedawno wszystkich szefów klubów i kół poselskich po raz pierwszy zaprosiła do siebie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wtedy spotkanie poświęcone było projektowanej ustawie dotyczącej obostrzeń w związku z nasilającą się czwartą falą koronawirusa.

Według PAP zaproszenia zostały wysłane wczoraj (28 listopada) i większość zaproszonych już w niedzielę potwierdziła swoją obecność. Natomiast jutro (30 listopada) na dodatkowym posiedzeniu zbierze się Sejm. Posłowie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy o ochronie granicy, która ma zastąpić część przepisów wprowadzonych wraz z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w części woj. podlaskiego i lubelskiego.

Koronawirus: Będzie porozumienie ponad politycznymi podziałami?

Na jutro (24 listopada) marszałek Sejmu Elżbieta Witek po raz pierwszy zaprosiła do siebie przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych na spotkanie. Środowe rozmowy mają dotyczące ustawy ws. walki z koronawirusem.

 

Wcześniej w poniedziałek (22 listopada) o potrzebie wypracowania konsensusu wszystkich …

Dyplomatyczne wysiłki szefa polskiego rządu

W zeszłym tygodniu Mateusz Morawiecki odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych, przede wszystkim o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą UE. Swoją dyplomatyczną kampanię premier rozpoczął w poprzednią niedzielę i do piątku udało mu się odwiedzić dziewięć europejskich stolic. Spotkał się tam z 11 europejskimi przywódcami, m. in. z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także z Janezem Janšą, premierem Słowenii, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE. Odbył również rozmowy w gronie szefów państw bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej.

W czasie tych spotkań premier Morawiecki przekonywał, że na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej trwa wojna hybrydowa, w której bronią są migranci zwiezieni tam przez reżim Alaksandra Łukaszenki oraz dezinformacja. Tłumaczył też, że jest to największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty i tylko solidarne współdziałanie państw członkowskich UE może powstrzymać zagrożenia płynące ze Wschodu.

Morawiecki w Berlinie: Od jakości współpracy Polski i Niemiec zależy bardzo wiele

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w niemieckiej stolicy z ustępującą kanclerz Angelą Merkel oraz z jej następcą Olafem Scholzem.

Sytuacja na granicy

Sytuacja na polsko-białoruskiej wydaje się być spokojniejsza, jednak w sobotę (27 listopada) wieczorem w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika doszło do dwóch grupowych ataków na polską granicę. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała, że cudzoziemcy mieli forsować ustawioną na granicy zaporę, m.in. rzucając kamieniami w kierunku polskich patroli i rozcinając druty kolczaste. Rzeczniczka podkreśliła, że „cała ta akcja była nadzorowana i nagrywana przez służby białoruskie”.

“Do dwóch grupowych ataków na polsko-białoruskiej granicy doszło w sobotę po południu i wieczorem”, sprecyzowała w niedzielę Straż Graniczna. Minionej doby odnotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, a 51 cudzoziemców otrzymało nakaz opuszczenia Polski.

Natomiast wczoraj policja poinformowała na Twitterze, że wojsko “natychmiast” naprawia “uszkodzone przez reżim białoruski fragmenty ogrodzenia” granicznego, a policja “zapewnia wtedy bezpieczeństwo żołnierzom”. Powołując się natomiast na straż graniczną przekazała, że codziennie  jest kilka takich prób sforsowania polsko-białoruskiej granicy. Policja nie podała jednak przy tym żadnych dat. W tym roku odnotowano ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski.

Tymczasem z Białorusi ewakuowano dotychczas 1458 Irakijczyków, przekazał również w sobotę portal TV Biełsat powołując się na służby prasowe Iraqi Airways. Lotnisko w Mińsku zapowiada kolejne loty repatriacyjne tymi samymi liniami – są zaplanowane na dziś i jutro.

Brudziński: Lepiej byłoby nie oglądać się na Brukselę; KE: Polska dostanie więcej euro

“Gdyśmy się oglądali na Europę, gdyśmy się oglądali na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy”, przekonywał wczoraj w Polskim Radiu były szef MSWiA, europoseł PiS, Joachim Brudziński. “Udało się tę falę powstrzymać”, podkreślił.

Tymczasem Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Polska, Litwa i Łotwa dostaną więcej pieniędzy na ochronę swoich granic, które stanowią jednocześnie zewnętrzną granicę UE. “Potroiliśmy środki na zarządzanie granicami dla Polski, Litwy i Łotwy do 200 mln euro w 2021 i 2022 r.”, przekazała na Twitterze. “Litwa reaguje na atak humanitarnie i stanowczo. UE solidaryzuje się z nią i wspiera w zarządzaniu granicą. Litwa korzysta z pomocy w nagłych wypadkach w wysokości 37 mln euro”, poinformowała ponadto szefowa KE.