Premier Marin: Finlandia „nie da się szantażować” Rosji

Sanna Marin, Finlandia

Premier Finlandii Sanna Marin / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Przed rozmowami między USA a Rosją Finlandia podejmuje wzmożone działania na froncie dyplomatycznym w celu wzmocnienia swojego bezpieczeństwa jako partnera NATO, niebędącego jednak członkiem Sojuszu.

 

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Sauli Niinistö rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z premierami Szwecji i Norwegii, Magdaleną Andersson i Jonasem Gahrem Størem, jak również z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a nawet z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Rosja i jej sojusznicy wyślą swoje wojska do Kazachstanu

Kazachskie manifestacje zaczęły już przybierać kształt rewolucji.

Finlandia broni prawa do wstąpienia do NATO

W dyplomatyczne wysiłki angażuje się także premier Sanna Marin. W sobotnim wywiadzie dla publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego YLE nie pozostawiła wątpliwości, jeśli chodzi o stanowisko kraju wobec rosyjskiego ultimatum, dotyczącego zaprzestania rozszerzenia NATO. „Finlandia sama decyduje o własnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. To nie podlega dyskusji. Nie damy się zaszantażować”, oświadczyła.

Działania i wypowiedzi fińskich władz nie uciszyły jednak trwającej ożywionej debaty o przyszłej pozycji bezpieczeństwa Finlandii, a także Szwecji. Temat pojawia się nawet na arenie międzynarodowej.

John Bolton, były asystent prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, napisał na Twitterze 5 stycznia, że „Finlandia i Szwecja dobrze robią, że bronią swojego prawa do wstąpienia w szeregi członków NATO”. Zdaniem Boltona państwa te „nie powinny jednak z tym zwlekać aż faktycznie będzie za późno”.

W opublikowanym w sobotę w szwedzkim dzienniku „Svenska Dagbladet” Edward Lucas, były redaktor The Economist, a obecnie członek Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA), stwierdził, że rosyjskie groźby nie odstraszą Finlandii i Szwecji od ewentualnego ubiegania się o członkostwo w NATO.

Zaapelował on do obu państw, aby oficjalnie ogłosiły rozpoczęcie działań politycznych, prawnych i wojskowych zmierzających do wypełnienia kryteriów członkostwa.