Premier Holandii: Sankcje na Rosję muszą pozostać w mocy do końca wojny

Mark Rutte, Holandia, premier

Premier Holandii Mark Rutte. / © European Union, Source: EP [Marc Dossmann]

Na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego premier Holandii Mark Rutte wystąpił wczoraj zdalnie z przemówieniem do Rady Najwyższej Ukrainy.

 

 

W swoim wystąpieniu, adresowanym nie tylko do deputowanych, ale i do całego narodu ukraińskiego, Rutte skoncentrował się przede wszystkim na konieczności utrzymania w mocy antyrosyjskich sankcji i dalszego wspierania Ukrainy, jak również na więzi między Ukrainą a krajami Unii Europejskiej.

Do końca roku Holandia porzuci rosyjski gaz

Holandia planuje do końca tego roku całkowicie odstąpić od importu rosyjskiego gazu do końca 2022 r.

Rutte: Jesteśmy z Ukrainą

Szef holenderskiego rządu zapewnił ukraińskich parlamentarzystów, że zarówno Holandia, jak i „inni członkowie europejskiej rodziny” stoją ramię w ramię z Ukrainą.

Odniósł się także do nałożonych przez UE na Rosję sankcji. Jego zdaniem kolejnym ważnym krokiem będzie dla Unii zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. „Sankcje muszą pozostać w mocy aż do zaprzestania przez Rosję inwazji na Ukrainę i odzyskanie przez Ukrainę suwerenności”, podkreślił.

Rutte wspomniał również o silnej więzi między Ukrainą a krajami UE. Obiecał, że wszystkie unijne kraje będą „współpracować na rzecz odbudowy Ukrainy w taki sposób, który przybliży ją do Unii Europejskiej”.

Na koniec swojego przemówienia premier Holandii zacytował hymn Ukrainy: „Jeszcze nie umarła Ukrainy ni chwała, ni wola, jeszcze do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola. Zginą nasi wrogowie jak na słońcu rosa, będziem rządzić i my, bracia, w naszych własnych stronach”.