Chorwacja: Już prawie 50 tys. turystów od czasu otwarcia granic

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik, Chorwacja [fot. Michael Gwyther-Jones (flickr.com)]

Chorwacja jako pierwszy kraj w UE całkowicie wznowiła działalność sektora turystycznego, ogłosił minister spraw wewnętrznych Davor Božinović. Z dnia na dzień liczba turystów przybywających do Chorwacji rośnie.

 

Między środą (10 czerwca) a czwartkiem (11 czerwca) na terytorium kraju wjechało ponad 104,7 tys. osób, z czego ponad 49,4 tys. stanowili turyści. Jest to wzrost o 30 proc. w porównaniu z dniem poprzednim. Większość turystów przybyło ze Słowenii (16 668 osób), Austrii (9 488 osób) oraz Niemiec (8 239 osób).

Obywatele Austrii, Czech, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski, Słowenii, Słowacji oraz Węgier nie muszą oficjalnie podawać przyczyny wjazdu na terytorium Chorwacji. Wystarczy, jeśli zgłoszą chęć przyjazdu za pośrednictwem nowej rządowej strony internetowej Enter Croatia. Pozwala to uniknąć kolejek na granicy.

„Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania danych”, można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia otrzymuje się drogą e-mailową. Od czasu otwarcia strony 28 maja w ten sposób zostały złożone 112 023 wnioski. Dotyczą one łącznie ponad 235 tys. osób.

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.

Koronawirus w Chorwacji a turystyka

Sytuacja epidemiczna w Chorwacji wydaje się opanowana – według stanu na piątek (12 czerwca) w kraju jest obecnie jedynie 11 aktywnych przypadków koronawirusa. Od początku pandemii w Chorwacji odnotowano 2249 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 2132 osób zostało wyleczonych, 102 osoby zmarły. W ciągu ostatnich dwóch dni nie zanotowano ani jednej infekcji.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Chorwacja została dotknięta pandemią COVID-19 w dość niewielkim stopniu. To sprawia, że w przeciwieństwie do krajów takich jak Włochy czy Hiszpania, które od marca zanotowały dużo większą liczbę potwierdzonych przypadków, to właśnie Chorwacja może stać się tego lata najpopularniejszym celem turystycznym.

Celem chorwackich władz jest jak najszybsze odrobienie strat w branży turystycznej, spowodowanym przez wielotygodniowe zamknięcie granic. Rząd spodziewa się jednak, że całkowity zysk z ruchu turystycznego będzie i tak znacznie niższy, niż w poprzednich latach.

Jak twierdzi minister turystyki Gari Cappelli, wyniesie on prawdopodobnie około 30 proc. zeszłorocznego rezultatu. „Nie jestem optymistą, ale realistą”, powiedział Capelli, wskazując jednocześnie, że wczesne wznowienie pracy branży turystycznej wpłynęło na znaczący wzrost zainteresowania Chorwacją jako kierunkiem turystycznym. Zwrócił uwagę, że wiele obiektów ma już rezerwacje do końca sierpnia.

Połączenia z Chorwacją stopniowo przywracają linie lotnicze. Jako pierwszy od zamknięcia lotnisk na terytorium kraju wylądował samolot niemieckiej linii Split. Kolejni przewoźnicy albo już przywracają loty, albo planują to zrobić w najbliższych tygodniach. 1 lipca wakacyjne loty do Zadaru wznowi Ryanair.

Z uwagi na ciepły klimat oraz bogatą ofertę turystyczną Chorwacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z wielu europejskich krajów, w tym z Polski. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego Chorwacja była siódmym z najczęstszych celów podróży turystycznych Polaków w 2018 r. Liczba wyjazdów do Chorwacji w celach turystycznych wyniosła wtedy ok. 703,4 tys.

Chorwacja otwiera (częściowo) granice dla obywateli Unii Europejskiej

Chorwacja jako jedna z pierwszych otwiera częściowo granicę dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia.

Informacje dla podróżujących

Wjazd na terytorium Chorwacji nie wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Nie wymaga się również wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Wypełnienie formularza rejestracji przyjazdu na stronie internetowej Enter Croatia wiąże się z koniecznością podania danych wymaganych przy przekraczaniu granicy. Przy wjeździe na terytorium kraju samochodem potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia należy umieścić na przedniej szybie pojazdu. Ułatwia to procedury graniczne. Po rejestracji w serwisie Enter Croatia otrzymuje się także aktualny zestaw rekomendacji Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia nie zastępuje jednak paszportu lub dowodu osobistego i nie może służyć służyć jako dokument uprawniający do przekraczania granicy.

Austriacy, Czesi, Niemcy, Łotysze, Litwini, Polacy, Słoweńcy, Słowacy oraz Węgrzy mogą zarejestrować przyjazd bez zgłaszania oficjalnej przyczyny. Muszą oni jednak podać informację na temat planowanego miejsca pobytu, a także numer telefonu i adres e-mail, na wypadek, gdyby w związku z sytuacją epidemiczną wynikła potrzeba pilnego kontaktu z turystą.

Obywatele innych krajów UE wciąż zobowiązani są do podania celów podróży (cele biznesowe, gospodarcze, turystyczne lub osobiste). W przypadku celów turystycznych konieczne jest okazanie potwierdzenia zakwaterowania w obiekcie turystycznym (np. w hotelu) lub innego dokumentu stanowiącego dowód na zakwaterowanie turysty w jakimś miejscu.

Obywatele Chorwacji przebywający za granicą mogą bez żadnych przeszkód powrócić do kraju. Do domu mogą także wrócić obywatele państw UE znajdujący się obecnie na terytorium Chorwacji.