Portugalia: Dlaczego na dwa tygodnie wraca stan wyjątkowy?

"Portugalia nie może zatrzymać się po raz drugi, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, jak to miało miejsce w marcu i kwietniu, kiedy rząd nałożył ogólnokrajowy lockdown", powiedział w poniedziałek premier António Costa (na zdj.). / Foto via twitter @antoniocostapm

Od 15 września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy. Rząd uzasadnia, że planowane obostrzenia mają złagodzić skutki powrotu uczniów do szkół i zakończenia pracy zdalnej przez większość zatrudnionych.

 

 

Od pierwszego lipca stan wyjątkowy obowiązuje w Regionie Lizbony i Dolinie Tagu, zamieszkałych przez prawie 3 miliony osób (27 proc. mieszkańców kraju). Są to obszary, na których najczęściej dochodzi do zarażeń koronawirusem. Na pozostałym terytorium kraju, gdzie zachorowalność jest mniejsza, obowiązuje od początku lipca stan alarmowy.

Portugalia: Profilaktyczny stan wyjątkowy

O wprowadzeniu stanu wyjątkowego portugalski rząd zdecydował pod koniec sierpnia. Rząd poinformował, że szczegóły dotyczące obostrzeń zostaną podane do wiadomości publicznej we wtorek (8 września) po posiedzeniu Rady Ministrów. Niewykluczone, że będą one podobne do tych obowiązujących w Lizbonie.

W stolicy Portugalii bary i restauracje czynne są do 20.00. Potem można sprzedawać posiłki tylko na wynos. O tej samej godzinie kończą prace sklepy, z wyjątkiem supermarketów. Nie wolno organizować zgromadzeń dla więcej niż 10-ciu osób.

„Portugalia nie może zatrzymać się po raz drugi, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, jak to miało miejsce w marcu i kwietniu, kiedy rząd nałożył ogólnokrajowy lockdown”, powiedział w poniedziałek premier António Costa dziennikarzom w drodze na odprawę na temat pandemii COVID-19 z udziałem ekspertów, polityków, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych.

Premier przekonywał, że druga blokada nie byłaby możliwa do utrzymania ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Na tym samym spotkaniu eksperci podkreślili jednak, że sytuacja epidemiologiczna kraju pogorszyła się od połowy sierpnia.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia Portugalii poinformowało o 249 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby. Resort zdrowia Portugalii szacuje, że od początku epidemii do poniedziałkowego popołudnia odnotowano w całym kraju łącznie 60 507 infekcji.

W poniedziałek minister zdrowia Marta Temido potwierdziła, że blisko połowa z osób trafiających od początku września do portugalskich szpitali na ostry dyżur to pacjenci, których życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.