Portugalia ma się podjąć szkoleń ukraińskich żołnierzy

Portugalia, Helena Carreiras

Minister obrony Portugalii Helena Carreiras / Zdjęcie: Twitter [@defesa_pt]

Portugalia może podjąć się szkolenia ukraińskich żołnierzy i już nawet wstępnie zdecydowała, jakiego rodzaju szkolenia może zaoferować, oznajmiła minister obrony Helena Carreiras.

 

 

Pod koniec pierwszej sesji dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli minister oznajmiła, że „w tej chwili nie ma mowy o wysyłaniu większej ilości broni” Ukrainie, zwłaszcza jeśli chodzi o broń ciężką.

Szefowa portugalskiego MON przypomniała, że Portugalia dostarczyła już na Ukrainę „broń, amunicję, ale także na przykład opatrunki” i odpowiedziała na otrzymane prośby dotyczące m.in. wysłania zestawów do pierwszej pomocy.

Pomoc zamiast członkostwa? Portugalia odradza pośpiech ws. akcesji Ukrainy do UE

Najlepsze, co UE może w tej chwili dać Ukrainie, to doraźne wsparcie w duchu unijnej jedność UE, uważa premier António Costa.

Portugalia oferuje szkolenia ukraińskim siłom zbrojnym

Jak dodała, kraj wyraził też gotowość, by „w razie potrzeby przyjąć ukraińskich rannych”, Ponadto „rozważana jest możliwość zapewnienia różnego rodzaju szkoleń ukraińskim żołnierzom”.

Chodzi o szkolenia na przykład w zakresie manewrowania czołgami typu lampart – „sprzętem, którym (Ukraińcy – red.) dysponują i do którego używania muszą szkolić swoich żołnierzy” – a być może także w zakresie rozminowywania i dezaktywacji urządzeń wybuchowych.

„Dokonaliśmy już oceny tego, jakie szkolenia możemy zaoferować”, powiedziała minister.

Przyznając, że nie było jeszcze żadnej „konkretnej prośby” ze strony władz ukraińskich w kwestii szkoleń, oznajmiła, że Portugalia sama doszła do wniosku, iż „jest taka potrzeba”.

„Jeśli Kijów przystanie na naszą ofertę – ponieważ my zawsze staramy się odpowiadać na potrzeby Ukrainy – to szkolenia możemy zapewnić od razu”, stwierdziła Carreiras.

USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Prezydent Joe Biden poinformował, że USA przekażą Ukrainie kolejną pomoc wojskową o wartości 1 mld dolarów. Obejmie ona m.in. kolejne dostawy haubic oraz pociski przeciwokrętowe.

 

 

Nowy wart 1 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej oznacza, że łącznie USA przekażą Ukrainie wsparcie o …

Stoltenberg: Ukraińcy potrzebują przeszkolenia w wykorzystaniu natowskiego sprzętu

Kilka godzin wcześniej na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że członkowie Sojuszu dostarczą Ukrainie nowoczesną broń ciężką, o co prosił Kijów. Warunkiem jest jednak przeszkolenie ukraińskich sił zbrojnych w zakresie jej użycia.

„Podjęliśmy już kroki w tym zakresie, ale to wymaga czasu”, ocenił. „Aby przejść ze sprzętu radzieckiego na nowoczesny sprzęt natowski, Ukraińcy muszą być dobrze przygotowani do jego użytkowania. A jest to trudna zmiana”, podkreślił Stoltenberg.

Ukraińscy żołnierze będą potrzebować szkolenia w wykorzystaniu oraz konserwacji natowskich „systemów artyleryjskich, systemów dalekiego zasięgu i przeciwlotniczych”, wyjaśnił.

Według statystyk ONZ od 24 lutego w wojnie na Ukrainie zginęło 4432 cywilów. 7,5 mln osób w związku z konfliktem zbrojnym uciekło z Ukrainy do krajów sąsiednich. Rzeczywiste dane mogą być jednak znacznie wyższe.