Portugalia: Trzy tygodnie zajęć w przedszkolach oraz podstawówkach i 47 szkolnych ognisk koronawirusa

Wszystkie szkoły w Portugalii miały wznowić pełną naukę stacjonarną 19 kwietnia (Photo by Mira Kireeva on Unsplash)

Wszystkie szkoły w Portugalii miały wznowić pełną naukę stacjonarną 19 kwietnia (Photo by Mira Kireeva on Unsplash)

Portugalia zastanawia się nad wycofaniem się z planu dalszego stopniowego otwierania stacjonarnej nauki w szkołach. W kraju ruszyły już żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, a potem gimnazja, a w połowie kwietnia mają zacząć działać szkoły średnie i uczelnie wyższe. Ale tzw. szkolnych ognisk zakażeń koronawirusem przybywa.

 

Wszystkie placówki edukacyjne w Portugalii wstrzymały edukację stacjonarną pod koniec stycznia wraz ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i zaczęły prowadzić zajęcia zdalnie.

W połowie marca zaczęto jednak stopniowo przywracać nauczanie w szkolnych klasach i przedszkolnych salach. Najpierw – 15 marca – stacjonarną naukę wznowiły żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe.

Od początku bieżącego tygodnia wznowiły ją także gimnazja, więc lekcje w szkolnych klasach, a nie przed komputerami mają już wszyscy uczniowie poniżej 15. roku życia. Na 19 kwietnia zaplanowano zaś uruchomienie stacjonarnych zajęć w szkołach średnich i na uczelniach wyższych.

Ale choć od początku „odmrożenia” szkół minęły zaledwie trzy tygodnie (i to z wielkanocną przerwą), to już odnotowano w placówkach edukacyjnych w całym kraju przynajmniej 47 ognisk zakażeń koronawirusem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szkolnych ognisk infekcji przybywa najszybciej od początku pandemii

Portugalskich epidemiologów niepokoi fakt, że pojawiły się one stosunkowo szybko od chwili uruchomienia części stacjonarnej edukacji. Poprzednim razem, gdy lekcje odbywały się w szkolnych klasach było w sumie 78 ognisk zakażeń, ale notowano je na przestrzeni aż pięciu miesięcy – od września do stycznia.

Dlatego portugalski premier António Costa oświadczył, że ta sytuacja może postawiła pod znakiem zapytania dalsze luzowanie przeciwepidemicznych obostrzeń. Planowano bowiem m.in. rozszerzyć działanie gastronomii, galerii i centrów handlowych oraz kin i teatrów.

Od początku kwietnia kawiarnie, bary i restauracje mogą już przyjmować gości w ogródkach, ale stoliki muszą być od siebie poodsuwane na większą odległości, a przy jednym może zasiąść maksymalnie czterech gości. Działają także na powrót muzea oraz siłownie, ale naraz może z nich korzystać ograniczona liczba ludzi.

Od 19 kwietnia w lokalach gastronomicznych ma być według rządowych planów dozwolone obsługiwanie klientów także wewnątrz, choć z zachowaniem reżimu sanitarnego, w tym odpowiednich odległości między stolikami i gośćmi, dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek poza chwilą konsumpcji.

Koronawirus: Europa solidarna z Portugalią. Pomagają Austria i Niemcy. Hiszpania i KE w gotowości

Kryzysowi związanemu z sytuacją epidemiczną towarzyszy największy od 60 lat spadek PKB.

Dalsze luzowanie obostrzeń pod znakiem zapytania

Rząd jednak od początku czynił zastrzeżenia, że do dalszego luzowania obostrzeń dojdzie tylko wtedy, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju. Od końca lutego, dzięki ścisłemu lockdownowi, udało się szybko zakończyć trzecią falę epidemii, ale od kilku dni zakażeń znów wyraźnie przybywa.

Od początku pandemii w liczącej 10,8 mln mieszkańców Portugalii odnotowano ponad 825 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, a prawie 16,9 tys. z nich zmarło.