Portugalia: Najwięcej zakażeń koronawirusem od lutego. Wariant Delta się rozprzestrzenia

W Portugalii znów przybywa zakażeń koronawirusem (Photo by Pedro Santos on Unsplash)

W Portugalii znów przybywa zakażeń koronawirusem (Photo by Pedro Santos on Unsplash)

W Portugalii znów przybywa zakażeń koronawirusem. W miniony weekend odnotowano najwięcej zakażeń od lutego. Winny jest temu wariant Delta patogenu, który odpowiada już za ponad połowę nowych zakażeń w tym kraju.

 

Dzienna liczba nowych zakażeń przekracza w Portugalii od pięciu dni 1,5 tys. To poważny wzrost, bo jeszcze tydzień temu nie była wyższa niż 800. Oznacza to, że infekcji przybywa w Portugalii najszybciej od lutego.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wariant Delta coraz powszechniejszy w Portugalii

Ostatni raz ponad 1,5 tys. infekcji stwierdzono 20 lutego, gdy w Portugalii dogasała trzecia fala epidemii napędza tzw. wariantem brytyjskim koronawirusa, obecnie określanym przez WHO jako wariant Alfa.

Teraz jednak w Portugalii szerzy się coraz mocniej wariant Delta (do niedawna nazywany „indyjskim”), który cechuje się zdolnością do szerszego o ok. 60 proc. rozprzestrzeniania się niż wariant Alfa, który też był już przecież bardziej zakaźny niż tzw. wariant Wuhan, od którego pod koniec 2019 r. rozpoczęła się pandemia COVID-19.

Obecnie notowana liczba nowych zakażeń w Portugalii jest co prawda o wiele niższa (tylko w piątek [25 czerwca] było to więcej niż 1,6 tys. infekcji) niż w czasie styczniowego szczytu trzeciej fali zakażeń, gdy było to ponad 15 tys. infekcji dziennie, ale tempo przyrostu liczby chorych jest szybsze niż kiedykolwiek.

Według danych portugalskiego ministerstwa zdrowia wariant Delta odpowiada już za ponad połowę nowych infekcji koronawirusem, a będzie zapewne niebawem odpowiadał za jeszcze większy ich odsetek.

W najbardziej dotkniętych nowa falą epidemii regionach kraju – Lizbonie i jej okolicach oraz w Dolinie Tagu – aż 70 proc. nowo wykrytych zakażeń związanych jest z wariantem Delta. Obłożenie łóżek na oddziałach covidowych w tym regionie wynosi już 86 proc. Szpitali wciąż nie opuściło bowiem wielu ciężko chorych ludzi, którzy zakazili się koronawirusem podczas poprzedniej fali epidemii.

Koronawirus: Wariant Delta będzie odpowiadał za 90 proc. nowych infekcji w Unii Europejskiej

Szacuje się, że wariant Delta jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa.

Zamiast luzowania będą nowe obostrzenia

Portugalskie władze już na dwa minione weekendy odcinały Lizbonę kordonem sanitarnym od reszty kraju. Od piątkowego popołudnia do poniedziałkowego poranka nikt nie mógł opuszczać stolicy, chyba, że został już w pełni zaszczepiony lub mógł przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa zrobionego najpóźniej na 72 godziny przed podróżą.

Teraz w kilku najmocniej dotkniętych nowa falą zakażeń miastach odwołano ostatnie lekcje w szkołach w tym roku szkolnym. W niektórych regionach kraju zakończenie roku szkolnego zaplanowane jest bowiem dopiero na początek lipca.

Zdalnie nauczanie w tym roku zakończą uczniowie m.in. w miastach Faro, Loule, Albufeira, Olhao czy Sao Bras de Alportel. W 20 powiatach wprowadzono natomiast całkowity lockdown, a domy można opuszczać tylko w najważniejszych sytuacjach życiowych.

Z drugiej strony, osoby posiadające unijny cyfrowy certyfikat COVID mogą już bez ograniczeń korzystać z lokali gastronomicznych, imprez masowych (ale tylko do 500 osób w pomieszczeniu i do 1 tys. osób na zewnątrz), a także imprez rodzinnych. Udogodnienia te dotyczą jednak także osób niezaszczepionych, o ile mają negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72-godzinny.

Koronawirus: RPA walczy z wariantem Delta m.in. prohibicją

Prezydent Republiki Południowej Afryki ogłosił zaostrzenie przeciwepidemicznych restrykcji.

Program szczepień zwalnia

Wiadomo już też, że po 30 czerwca nie będzie zapowiadanego przez premiera António Costę szerokiego znoszenia przeciwepidemicznych obostrzeń. Ponadto coraz bardziej prawdopodobne wydaje się ich dalsze zaostrzanie.

„W chwili obecnej nie ma warunków do tego, aby rozpocząć dalsze luzowanie obostrzeń sanitarnych. W chwili obecnej nie ma warunków do tego, aby rozpocząć dalsze luzowanie obostrzeń sanitarnych” – powiedziała rzeczniczka rządu Mariana Vieira da Silva.

Z powodu pandemii zdecydowano się także zmniejszyć obłożenie zakładów karnych, w których koronawirus często łatwo się rozprzestrzeniał. Minister sprawiedliwości Francisca van Dunem znalazła się jednak w ogniu krytyki, gdy okazało się, że przedterminowo wypuszczono już na wolność prawie 3 tys. więźniów, choć rząd zapewniał, że nie będzie ich więcej niż 2 tys.

Tymczasem program szczepień w Portugalii zwalnia. Jak wyjaśniał rzecznik ministerstwa zdrowia Henrique Gouveia e Melo, opóźniają się kolejne dostawy szczepionek, dlatego mimo osiągnięcia liczby 130 tys. zastrzyków dziennie rząd oficjalnie opóźnił osiągnięcie celu zaszczepienia 70 proc. populacji o 15 dni, czyli na 23 sierpnia. Wcześniej planowano ten cel osiągnąć 8 sierpnia.