Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Rząd przywrócił w nocy z poniedziałku (22 czerwca) na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji.

Rząd przywrócił w nocy z poniedziałku (22 czerwca) na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. / Na zdjęciu Lizbona, foto via unsplash

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie poprawia się. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, które mają na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

 

 

Rząd przywrócił w nocy z poniedziałku (22 czerwca) na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. Region ten od dawna jest centrum pandemii koronawirusa w kraju. Notowana jest tam największa liczba nowych zakażeń. W poniedziałek z 259 nowych infekcji aż 63 proc. przypadło na stołeczną aglomerację.

Portugalia: Lizbona nie zostanie odgrodzona kordonem sanitarnym

Premier Antonio Costa poinformował, że celem przywrócenia restrykcji jest skuteczniejsza walka z koronawirusem. Wedle nowych zasad zakazano zgromadzeń powyżej 10 osób. Wprowadzono kary za sprzedaż alkoholu na ulicy, a sklepy i punkty gastronomiczne zobowiązano do zamykania o godz. 20.

Costa wykluczył wprawdzie objęcie Lizbony czerwoną strefą, ale zapowiedział zwiększenie liczby patroli na ulicach stolicy oraz czterech okolicznych miast – Amadory, Loures, Odivelas i Sintry.

Do poniedziałku (22 czerwca) odnotowano w Portugalii, według danych Ministerstwa Zdrowia, 39 392 przypadki zakażeń koronawirusem oraz 1534 zgony od początku pandemii.

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

Portugalia: Od 1 lipca otwarcie granicy z Hiszpanią

Portugalia od poniedziałku (15 czerwca) przywróciła swobodny ruch turystyczny z państwami UE, z wyjątkiem Hiszpanii. Na granicy z sąsiadem nadal utrzymywane są kontrole ze względu na sytuację epidemiologiczną w obu państwach. Swobodnym prawem do przemieszczania się między dwoma krajami dysponują tylko kierowcy pojazdów ciężarowych z zaopatrzeniem, a także mieszkańcy regionów przygranicznych, którzy pracują w sąsiednim kraju.

Otwarcie granicy z Hiszpanią nastąpi 1 lipca. Tego dnia zaplanowano na przejściu granicznym Caia-Badajoz uroczystość symbolicznego ponownego podniesienia szlabanów granicznych. W wydarzeniu wezmą udział prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, król Hiszpanii Filip VI oraz premierzy obu krajów.