Koronawirus: Portugalia znosi kolejne restrykcje, Hiszpania nadal ostrożna

Portugalia znosi kolejne ograniczenia [Unsplash]

Napis "lockdown". Kandydat do słowa roku 2020 r.? / Zdjęcia via [Unsplash]

Portugalia rozpoczyna kolejny etap znoszenia ograniczeń. W Hiszpanii mimo spadku liczby zachorowań, rząd planuje o kolejny miesiąc przedłużyć stan alarmu epidemicznego.

 

 

Portugalia od poniedziałku (18 maja) zaczęła drugi etap „odmrażania” gospodarki. Sąsiednia Hiszpania, która aktualnie jest trzecim państwem na świecie, zaraz po Rosji i USA, najbardziej dotkniętym pandemią, chce przedłużyć stau alarmu epidemicznego. Z pomysłem nie zgadza się opozycja.

Francja: Handel narkotykami spada o 30-40%. Postępująca uberyzacja rynku narkotykowego

Francuski minister spraw wewnętrznych poinformował, że trwający nas Sekwaną dwa miesiące przeciwepidemiczny lockdown sprawił, że handel narkotykami zmniejszył się o 30-40 proc

Portugalia: W czerwcu otwarcie plaż

Od poniedziałku (18 maja) Portugalia weszła w drugą fazę łagodzenia środków wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. „Pierwsze środki dotyczące luzowania społecznych obostrzeń, które wprowadzono 15 dni temu, nie zmieniły obecnego pozytywnego trendu spadku liczby zakażeń”, powiedział w piątek (15 maja) premier António Costa.

Teraz ponownie mogą zostać otwarte kawiarnie, restauracje, muzea, żłobki i niektóre szkoły. Przywrócono również możliwość dokonywania odwiedzin w domach opieki dla seniorów, a od 6 czerwca w Portugalii otwarte zostaną dla wczasowiczów wszystkie plaże. Do tego czasu rząd ma opracować zasady bezpiecznego korzystania z nich.

Koronawirus: Portugalia przedłuża stan wyjątkowy

Portugalia przedłuża stan wyjątkowy do 2 maja. Wprowadza jednak pierwsze ulgi i stopniowo będzie wybudzać gospodarkę.

Hiszpania: Znoszenie restrykcji to nie wyścig

Rząd centralny zamierza po raz ostatni o miesiąc przedłużyć obowiązywanie stanu alarmu epidemicznego. Środek ten wprowadzono 14 marca. Premier Pedro Sanchez powiedział w sobotę (16 maja), że część wspólnot autonomicznych w kraju nie wkroczyła jeszcze w pierwszą fazę znoszenia restrykcji (np. Madryt), dlatego zaapelował o “zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad eliminowania restrykcji”.

“Znoszenie obostrzeń w poszczególnych regionach to nie wyścig”, podkreślił premier, wyjaśniając, że likwidacja restrykcji w ważnym dla kraju sektorze, jakim jest turystyka “musi odbywać się w sposób bezpieczny”.

Zgodę na przedłużenie alarmu epidemicznego musi wydać do 24 maja Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu. Negatywnie do propozycji szefa rządu odnieśli się przedstawiciele opozycji. Oznacza to bowiem, że do końca czerwca nadal będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się po kraju, a większość kompetencji znajdzie się po stronie rządu w Madrycie.

Brak poparcia ze strony skrajnie prawicowej partii Vox, centrowych Ciudadanos oraz konserwatywnej Partii Ludowej może utrudnić rządowi Pedro Sancheza przegłosowanie projektu w parlamencie.

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Hiszpania: Polepsza się sytuacja epidemiczna

W Hiszpanii potwierdzono jak dotąd ponad 277 tys. zakażeń koronawirusem, a 27 650 osób zmarło. Śmiertelność w tym kraju wynosi aż 10 proc., dla porównania w Niemczech wynosi 4,6 proc., a w Polsce 5 proc. Do zdrowia powróciło już prawie 71 proc. osób.

Szczyt zachorowań w Hiszpanii datuje się na koniec marca i początek kwietnia, kiedy to w najgorszym dniu pandemii (26 marca) dzienna liczba nowych przypadków przekroczyła 8,2 tys. osób. W niedzielę (17 maja) potwierdzono 1214 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 87 zgonów.

Hiszpania zajmuje 6. miejsce wśród państw europejskich pod względem liczby przeprowadzonych testów. Jak dotąd zrealizowano ich tam ponad 3 mln, czyli 64 977 testów na 1 mln osób.

Hiszpańska firma biotechnologiczna Centro Nacional Biotecnología dołączyła do wyścigu o znalezienie szczepionki na koronawirusa. Praca nad szczepionką prowadzona przez tę firmę znajduje się na etapie badań przedklinicznych.

Koronawirus: Już 100 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 100 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

Portugalia: Szczyt pandemii już dawno osiągnięto

Portugalia i  Hiszpania mają ze sobą wspólną granicę liczącą ponad 1,2 tys. km. W mniejszym z państw Półwyspu Iberyjskiego od początku pandemii potwierdzono ponad 29 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1,2 tys. osób. W Portugalii do zdrowia jak dotąd powróciło 16 proc. osób.

W Portugalii największą liczbę nowych przypadków potwierdzono 10 kwietnia – 1516. Od tego czasu udało się spłaszczyć krzywą nowych zakażeń. W niedzielę (17 maja) potwierdzono 226 nowych infekcji i 15 zgonów.

Portugalia zajmuje 7. miejsce, zaraz po Hiszpanii, w liczbie przeprowadzonych testów w Europie. Wykonano tam ponad 618 tys. testów, czyli 60 594 na 1 mln osób.

Koronawirus: Włochy przywracają swobodę przemieszczania się

Rząd poinformował o otwarciu granic dla obywateli państw Unii Europejskiej. Od kiedy turyści mogą wybrać się do Włoch?