Polskie spółki w walce z koronawirusem

źródło: Unsplash, fot. Mika Baumeister

PKN Orlen i KGHM rozpoczęły produkcję płynów dezynfekujących, PGE oraz Agata Meble oferują pieniądze na walkę z epidemią koronawirusa, sportowa marka 4F przekazuje szpitalom gogle, paliwowy UNIMOT zakupuje dla szpitali testy na koronawirusa, a produkujący okna i rolety Drutex zapowiada pomoc w przebudowie oddziałów zakaźnych.

 

Walka z pandemią koronawirusa to ogromne koszty dla systemów opieki zdrowotnej, a także ogromne zapotrzebowanie na sprzęty medyczny, a zwłaszcza na środki ochrony dla personelu medycznego. Ceny takich produktów jak maseczki ochronne, jednorazowe rękawiczki, gogle czy kombinezony poszybowały w górę. Koszt zakupu respiratora wynosi teraz już nawet 100 tys. złotych, czyli o 2/3 więcej niż 2 miesiące temu.

Obecnie większość państw na świecie usiłuje zwiększyć swoje zapasy, a państwa, w których jest obecnie najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna, takiej jak Włochy czy Hiszpania, alarmują już o brakach sprzętowych w szpitalach czy innych punktach udzielania pomocy.

Rusza masowa produkcja płynów dezynfekujących

Duże polskie państwowe koncerny uruchomiły już linie produkujące płyny dezynfekujące. Orlen wytwarza je od 12 marca w swoim zakładzie w Jedliczu na Podkarpaciu. Pierwsze partie trafiły jednak nie do obrotu, ale do Agencji Rezerw Materiałowych, która gromadzi je dla szpitali i innych placówek medycznych. Dopiero w ubiegłym tygodniu trafił on do wolnej sprzedaży na stacjach benzynowych Orlenu.

Na wielu z nich szybko zaczęło go jednak brakować, dlatego Orlen postanowił wprowadzić limity na jego zakup. Można nabyć tylko jedno opakowanie na osobę. 5-litrowe baniaki kosztują 95 zł. Możliwe jednak, że cena spadnie, ponieważ Urząd Rejestracji Leków zezwolił na stosowanie w tego typu produktach tańszej wersji etanolu (o tzw. jakości farmakopalnej), co obniży koszt produkcji. Do końca tego tygodnia w sprzedaży pojawią się też 1-litrowe pojemniki płynu w cenie 15 zł. „Zakładamy, że do końca marca produkcja sięgnie prawie 2,5 mln litrów produktu” – zapewniał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W kwietniu natomiast ma zostać wyprodukowanych 4,5 mln litrów takiego płynu.

Produkcję płynów dezynfekujących uruchomił też koncern KGHM Polska Miedź. „Rozpoczynamy produkcję płynu do dezynfekcji rąk nitrosept w wariancie podstawowym i wzmocnionym H2O2. Dostarczymy go do szpitali, urzędów i firm” – głosi oświadczenie spółki. W ciągu najbliższych 2 tygodni produkcja ma sięgnąć 20 ton dziennie. Na trzy zmiany trwa także produkcja płynów dezynfekujących w kontrolowanej przez skarb państwa Polfie Tarchomin. W ciągu 2 tygodni ma tam powstać 600 tys. litrów środka, który w pierwszej kolejności trafi do placówek POZ oraz aptek, a potem do wolnej sprzedaży.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Państwowe i prywatne spółki przekazują swoje środki

Wiele polskich spółek przekazało lub zapowiedziało przekazanie w najbliższych dniach środków finansowych dla służby zdrowia na przygotowania do walki z epidemią. Specjalne fundusze na walkę z pandemią uruchomiły m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, Tauron, PZU, PGNiG, Grupa Azoty, JSW, PERN, Żabka Polska czy Drutex.

PGE na walkę z koronawirusem przekaże 5 mln zł. Spółka wydelegowała też 50 pracowników do wsparcia obsługi infolinii NFZ, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Również 5 mln zł przekazała na walkę z epidemią paliwowa spółka Lotos (za pośrednictwem Fundacji Lotos). PKN, również za sprawą swojej fundacji, przekaże zaś na ten sam cel nawet 6 mln zł.

PZU także zapowiedziało przekazanie 6 mln zł. Zakupiony w ten sposób sprzęt ochronny trafi nie tylko do szpitali czy publicznych przychodni, ale także do Policji oraz Straży Granicznej. Spółki z grupy kapitałowej PGNiG zadeklarowały natomiast pomoc w łącznej kwocie 4 mln zł. 3 mln zł posłużą sfinansowaniu działań, których lista będzie opracowana we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Dodatkowy 1 mln zł grupa przeznaczy zaś na bezpośrednie wsparcie wybranych placówek służby zdrowia. Grupa Tauron zaoferowała natomiast 1,5 mln zł.

Cztery najważniejsze spółki należące do Grupy Azoty przekażą na walkę z koronawirusem w sumie 3 mln zł, a Jastrzębska Spółka Węglowa – 2 mln zł na wsparcie szpitalu na Śląsku. Natomiast Grupa PERN (przez swoją fundację) obiecała 1 mln zł. Aż 4,5 mln przekaże natomiast sieć sklepów Żabka. 1 mln złotych zaoferowała też spółka Agata Meble. O wykorzystaniu tych środków ma zdecydować Ministerstwo Zdrowia.

Drutex sfinansuje natomiast remont jednego i wyposażenie czterech szpitali w województwie pomorskim. Prace mają kosztować łącznie 0,5 mln złotych. Podobną kwotę Drutex przeznaczy na zakup specjalistycznych łóżek szpitalnych oraz kardiomonitory dla Szpitala Marynarki Wojennej w Gdyni i szpitali specjalistycznych w Kościerzynie i Wejherowie.

Szczepionka na koronawirusa najwcześniej za rok

Opracowanie szczepionki to złożony i czasochłonny proces. Zajmie co najmniej 12-18 miesięcy – mówi w rozmowie z EURACTIV dyrektor generalna Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) Nathalie Moll.
 

Widzimy, że coraz więcej krajów UE zamyka swoje granice, aby powstrzymać rozprzestrzenianie …

Ogromna dotacja WOŚP

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała na walkę z epidemią koronawirusa aż 20 mln zł. Jak poinformował jej twórcza Jerzy Owsiak, zakupionych zostanie 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Na taki zestaw składają się: kombinezon, buty, panoramiczne gogle, rękawiczki oraz specjalny worek do przechowywania po użyciu.

„Fundacja WOŚP przeznaczyła na ten zakup blisko 16 mln zł. Jednocześnie informujemy, że stworzyliśmy fundusz interwencyjny, wychodząc naprzeciw propozycjom bardzo wielu firm, które chciałyby wspomóc walkę z koronawirusem. W pierwszym szeregu stanęli nasi partnerzy, z którymi od wielu lat współpracujemy” – napisał Owsiak na Facebooku.

Dzięki wsparciu WOŚP kolejne laboratorium w Polsce będzie mogło przeprowadzać testy na obecność koronawirusa. Chodzi laboratorium Oncolab przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Otrzymało ono także 1 tys. testów oraz specjalne urządzenie – analizator, który pozwoli pracować tej jednostce na 3 zmiany.

W ubiegłym tygodniu WOŚP zakupiła też za 4 mln zł łóżka dla oddziałów intensywnej opieki medycznej. Stworzono też stronę internetową, gdzie można zwrócić się o pomoc. Wolontariusze Pokojowego Patrolu wyprowadzą psa, zrobią zakupy i wykupią leki.

Taką samą kwotę jak WOŚP zadeklarowała również Kulczyk Foundation. 20 mln zł trafi od niej do Fundacji Lekarze Lekarzom, która dokona zakupu sprzętu diagnostycznego oraz środków ochronnych dla personelu medycznego. „Fundusze te posłużą do pozyskania urządzeń do diagnostyki genetycznej real time PCR umożliwiających wykrycie zakażenia koronawirusem, masek z filtrem N95, kombinezonów ochronnych spełniających kryteria wirusologiczne oraz środków antyseptycznych. To realne, najpotrzebniejsze wsparcie dla osób na pierwszej linii walki z epidemią” – poinformowała prezes fundacji i jednocześnie najbogatsza Polka Dominika Kulczyk.

Polski rząd wprowadza nowe obostrzenia

Premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali o wprowadzeniu w Polsce nowych obostrzeń dotyczących sytuacji epidemiologicznej. Dotyczą one ograniczeń w przemieszczania się i zgromadzeń.

 

Nowe obostrzenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia. „Przed nami trudna faza. Będą one dotyczyć każdego z nas, …

Pomoc sprzętowa dla polskich szpitali

Spółki i koncerny przekazują również sprzęt i inne towary. 300 par gogli ochronnych trafi do warszawskich szpitali od produkującej sprzęt sportowy spółki 4F. Dodatkowo obiecała ona przekazać część swoich zysków ze sprzedaży internetowej. Natomiast koncern KGHM Polska Miedź przekazał wojewodzie dolnośląskiemu 5 tys. maseczek typu p2. Do celów kwarantanny przeznaczony został także budynek tej spółki w Głogowie.

Spółka Mercator Medical przekazała natomiast 246 tys. sztuk rękawic nitrylex classic do dyspozycji Komendy Głównej Policji oraz 50 tys. maseczek jednorazowych Ministerstwu Zdrowia. Dodatkowo spółka (za symboliczny 1 grosz za opakowanie 100 sztuk) sprzedała Policji gumowe rękawice. Sprzedaż za cenę symboliczna pomogła ominąć pewne procedury i przyspieszyła przekazanie sprzętu.

Farmaceutyczna grupa Adamed, która produkuje lek Arechin zawierający skuteczną we wspomagającym leczeniu COVID-19 chlorochinę, przekazała swoje zasoby Agencji Rezerw Materiałowych oraz zapowiedziała zwiększenie produkcji specyfiku dotąd stosowanego w leczeniu malarii czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Natomiast zajmująca się obrotem paliwami spółka UNIMOT S.A. zakupiła i podarowała Ministerstwu Zdrowia 100 tys. testów na obecność koronawirusa. Testy trafią do Polski w Hong Kongu i powinny być w naszym kraju w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Hurtowa cena jednego testu to obecnie ok. 3,5 dolara, a więc wartość całego transportu to ponad 1,5 mln zł. UNIMOT zaapelował jednak do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tego zakupy z cła oraz podatku VAT.

„Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd” – oświadczył prezes UNIMOT-u Adam Sikorski. Polska spółka jest jednym z liczących się sprzedawców oleju silnikowego na rynku chińskim.

Dodatkowo spółki spożywcze, takiej jak m.in. Grupa Colian, Maspex czy Mlekovita, zapowiedziały przekazanie swoich produktów do szpitali, a także dla osób, które przebywają w kwarantannie, a nikt nie może im zrobić zakupów lub straciły możliwość pozyskiwania dochodu.

Koronawirus: Stan epidemii w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wieczorem wprowadzenie w kraju stanu epidemii. Poinformował m.in., że szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, kary za naruszanie kwarantanny zostaną podwyższone, ale wybory prezydenckie odbędą się w przewidzianym na 10 maja terminie.
 

 

Prezydent Andrzej Duda wygłosił natomiast orędzie, …