Polski rząd wprowadza nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali o wprowadzeniu w Polsce nowych obostrzeń dotyczących sytuacji epidemiologicznej. Dotyczą one ograniczeń w przemieszczania się i zgromadzeń.

 

Nowe obostrzenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia. „Przed nami trudna faza. Będą one dotyczyć każdego z nas, życia codziennego. Ta decyzja jest niezbędna. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnym – wyjściem do sklepu, wyprowadzeniem psa, odłóżmy na później” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które jest niezbędne, by gospodarka wróciła do normalnego funkcjonowania” – dodał szef rządu. Podkreślił, że podobne środki wprowadziły już inne kraje w Europie i na świecie.

Poza domem tyko w grupach dwuosobowych

Szczegóły nowych obostrzeń przedstawił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że mają one na celu utrudnienie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Zakaz wychodzenia z domów obowiązywał będzie poza koniecznymi sytuacjami taki, jak wyjście do pracy, sklepu, czy apteki. Z obostrzeń wyłączeni będą jednak wolontariusze pomagający w robieniu zakupów osobom starszym. Takie programy wolontariackie stworzyły m.in. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Ograniczenia dotknęły także komunikację publiczną. W środkach komunikacji zbiorowej  – tramwajach, autobusach czy pociągach, będzie mogła być tylko połowa osób względem wszystkich miejsc siedzących. Przemieszczać będzie się można po mieście tylko w grupach dwuosobowych. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Możliwe są tylko spotkania z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostaje się w stałym pożyciu oraz tymi, którym się pomaga. Regulacja obejmuje też kościoły i inne miejsca kultu religijnego – ograniczono liczbę osób podczas nabożeństw i obrzędów do 5 osób, nie licząc tych, które je sprawują. Dotyczy to także ślubów, chrztów czy pogrzebów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia – w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Każdy, kto powróci zza granicy, musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. „Modele wskazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów tylko zahamuje rozwój choroby. Jeżeli nie ograniczymy ich do maksimum, to nie uratujemy żyć. Wiem, że jest trudno, ale chciałbym prosić o jeszcze więcej” – mówił minister Szumowski.

Doprecyzował też, że rozporządzenie nie zakazuje całkowitego opuszczania domu. „W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami. Te wyjątki to zakupy, apteka, wyprowadzenie psa i spacer. Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić czy iść na place zabaw” – podkreślił Szumowski.

W monitorowaniu tego czy obywatele przestrzegają nowych obostrzeń będzie pomagać policja. Grzywna za złamanie przepisów może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Prawie 3 tys. testów dziennie

W Polsce potwierdzono dotąd 774 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 9 osób z tego powodu zmarło. Dotychczas przebadano 22 898 próbek, z czego ponad 2,8 tys. testów wykonano w ciągu ostatniej doby. 22 124 z nich dały wynik negatywny, a 774 pozytywny.

Do laboratoriów rozdysponowano dotąd około 100 tys. testów, dziennie wykonuje się ich prawie 3 tys. Zapewnił, że polski rząd „zakontraktował kolejne setki tysięcy zestawów testowych”. Powiedział też, że rozważane jest wprowadzenie tzw. szybkich testów, które dają wynik w ciągu kilkudziesięciu minut. Tego typu testy wczoraj (23 marca) dopuściła do użytku amerykańska Federalna Agencja Leków. Minister Szumowski powiedział jednak, że tego typu testy „mogą być mniej dokładne”.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?