Polska w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska w Radzie Gubernatorów MAEA, fot. International Atomic Energy Agency [Twitter]

Polska w Radzie Gubernatorów MAEA, fot. International Atomic Energy Agency [Twitter]

Polska została członkiem Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 

“Podczas dorocznej Konferencji Generalnej w Wiedniu, państwa członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wybrały Polskę do Rady Gubernatorów na kadencję 2020-2022” – poinformowało w czwartek (24 września) polskie MSZ w komunikacie. “To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych” – zareagował na twitterze prezydent Andrzej Duda.

Resort zapowiada, że miejsce w tym gremium pozwoli „umocnić zaangażowanie Polski na forum międzynarodowym w politykę nieproliferacji jądrowej i pokojowego wykorzystania energii atomowej”. „Polska jest aktywnym członkiem wszystkich istniejących reżimów, organizacji i inicjatyw działających w zakresie nieproliferacji nuklearnej. Wyrazem tego jest nasza istotna rola w obecnym procesie przeglądowym Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT)” – dodają służby prasowe MSZ.

Litwa obawia się białoruskiej elektrowni atomowej

Rząd Litwy podejmuje działania na wypadek wycieku radioaktywnego w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu. Wkrótce do mieszkańców trafi 4 mln tabletek z jodem. Litwa od dawna kontestuje budowę elektrowni, znajdującej się zaledwie 50 km od Wilna.
 

 

W ostatnich miesiącach atom przylgnął …

Prezydent Duda: To sukces Polski

„Świetna wiadomość z Wiednia! Polska została właśnie wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych”  – napisał na Twitterze prezydent Duda dołączając “podziękowania i gratulacje” dla ambasador Dominiki Krois (od listopada zeszłego roku ambasador – stały przedstawiciel Polski przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu) i dyr. (Adama) Bugajskiego (poprzednik Krois, obecnie dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ).

Francuzi zamkną najstarszą elektrownię atomową

Francja potwierdza zamknięcie jednej z najstarszych elektrowni atomowych w kraju. To konsekwencja zmian ogłoszonych w ubiegłym roku. Francuzi zapowiadają trzykrotny wzrost udziału energii odnawialnej do 2030 r.
 

 

Elektrownia w Fessenheim, położona przy granicy z Niemcami w departamencie Górny Ren przestanie działać …

MAEA

Utworzona w 1957 roku MAEA jest wyspecjalizowaną autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Dzięki zadaniom MAEA pełni szczególną funkcję w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej realizując swoje zadania w ramach systemu zabezpieczeń (safeguards) i weryfikacji. Polska jest członkiem-założycielem tej organizacji.