Polska specustawa przeciw koronawirusowi już weszła w życie

Specustawa w Senacie, źródło senat.gov

Specustawa w Senacie, źródło senat.gov

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa weszła w życie w niedzielę (8 marca). Opozycja już zapowiedziała nowelizację.

 

Nową ustawę prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę (7 marca) i tuż po godz. 12 została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Tymczasem według danych podanych w niedzielę przez resort zdrowia liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła w Polsce do 11.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Specustawa budzi jednak zastrzeżenia opozycji

Specustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma być także przekazywanie określonego asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Opozycja – która zwracała uwagę na zagrożenia dla wolności obywatelskich wynikające z nowych regulacji – zapowiedziała, że już w tym tygodniu podejmie prace nad nowelizacją nowego prawa. W jej ocenie zawiera ona bowiem wiele błędów merytorycznych i legislacyjnych.

Senat poparł ustawę bez poprawek

Za przyjęciem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 głosowało w piątek  (6 marca) 74 senatorów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się dziewięciu z nich.

“Dzisiaj Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii. I rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. “To nie jest łatwe, bo zakaźność i zdolność przenoszenia się wirusa COVID-19 jest wysoka, a śmiertelność relatywnie niska, zbliżona do grypy” – dodał.

Sejm przyjął ustawę ws. koronawirusa

Wczoraj późnym wieczorem Sejm przyjął specjalną ustawę określającą zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej koronawirusem. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Wątpliwości dotyczące swobód obywatelskich

Dzień wcześniej wieczorem, senackie komisje – zdrowia i ustawodawcza – zarekomendowały przyjęcie bez poprawek specustawy, z zastrzeżeniem jednak, że Senat w tym tygodniu rozpocznie prace nad jej nowelizacją. Wątpliwości budzi bowiem część zapisów tej ustawy. Niektóre z nich mają „cechy stanu wyjątkowego”, jednak ich odwołanie – według ustawy – następuje dopiero po 180 dniach. Tymczasem zgodnie z Konstytucją stan wyjątkowy trwa 90 dni.

Również w czwartek, na spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, senator Marek Borowski (KO) mówił, że jego klub zgłosi poprawki w formie senackiej inicjatywy ustawodawczej, w jak najszybszym trybie”. “Wydaje mi się to racjonalnym rozwiązaniem. Dzisiaj, w tej sytuacji rzeczą szalenie ważną jest, żeby możliwie maksymalnie przepatrzeć wszystko to, co rząd proponuje i uzyskać wyjaśnienia rządu przy różnych kwestiach spornych, co pozwoli później łatwiej te poprawki sformułować” – tłumaczył Borowski.

Spotkanie premiera z opozycją ws. koronawirusa

Tematem wczorajszego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych były kwestie wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że podobne spotkania będą organizowane regularnie, a kluby będą ponadto otrzymywały codzienny biuletyn informacyjny.

Senacka inicjatywa ustawodawcza w tym tygodniu

Marszałek Grodzki zapowiedział w piątek, że senatorowie „będą patrzeć na ręce rządowi, na sprawność działania państwa”. Nie wykluczył przy tym, że już na następnym posiedzeniu senatorowie przyjmą “inicjatywę ustawodawczą, która niektóre zapisy tej specustawy będzie łagodzić, zwłaszcza te, które według senatorów godzą w wolności i swobody obywatelskie”.

„Senat zajmie się szybko ustawą nt. koronawirusa (choć jeszcze tydzień temu senatorowie PiS nie chcieli o tym debatować!), aby walczyć z zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, żeby pod hasłem walki z wirusem nie dopuścić do niezasadnego ograniczenia swobód obywatelskich – na to zgody nie ma” – uprzedzał Grodzki na twitterze jeszcze we wtorek (3 marca).

“Zostaliśmy postawieni w sytuacji nadzwyczajnej i musimy się starać w jakiś sposób z tego wybrnąć” – tłumaczyła w TVN 24 po piątkowym posiedzeniu Senatu wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Poinformowała przy tym, że senatorowie już w czwartek zaczęli pracę nad nową wersją ustawy, która mogłaby w przyszłości zastąpić tę zaproponowaną przez rząd.

“Zdajemy sobie sprawę, że ten wirus jest tak niebezpieczny, że w ciągu kilku dni może nastąpić sytuacja, która będzie wymagała skorzystania z pewnych rozwiązań – na przykład budowy szpitali polowych lub odsyłania ludzi do pracy zdalnej, zamykania szkół, przedszkoli. Do tego ta ustawa jest potrzebna” – przyznał natomiast senator Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej.

Tymczasem eksperci ostrzegają, że rozwój epidemii koronawirusa może mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę. Z analiz BNP Paribas Bank Polska wynika np., że SARS-CoV-2 może obniżyć tempo wzrostu PKB w tym roku do 2-2,5 proc.

UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zadecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej z umiarkowanego na wysoki.

 

Informację o decyzji ekspertów ECDC przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Mimo wielu działań wirus …

Ministrowie zdrowia państw UE też o koronawirusie

Również ministrowie zdrowia państw członkowskich UE spotkali się w piątek w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu poświęconym epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Unii. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał potem, że dzięki unijnym regulacjom Polska otrzyma szczepionkę, jak tylko będzie dostępna. “Jeżeli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie tak jak inne kraje” – zapewnił w stolicy Belgii.

Unijni szefowie resortów zdrowia debatowali nad tym jak zapewnić płynność dostaw leków, masek i kombinezonów ochronnych, a także jak skoordynować europejską odpowiedź na epidemię SARS-CoV-2

Koronawirus szerzy się również w unijnych instytucjach

W czasie obrad ministrów zdrowia w Brukseli pojawiła się informacja o wykryciu zakażenia nowym koronawirusem u drugiego pracownika unijnych instytucji. Wcześniej w piątek odwołano już spotkanie Komitetu Stałego Przedstawicieli COREPER, bo chorwacka stała przedstawiciel przy Unii Europejskiej Irena Andrassy została poddana kwarantannie. Była jedną z wielu osób, które miały kontakt z jednym z dyplomatów, u którego stwierdzono obecność nowego koronawirusa.

Tym chorym jest jeden z dyrektorów pracujących w nowym budynku Rady UE, w którym w piątek spotkali się ministrowie zdrowia. W unijnych instytucjach odwołano już ponad sto spotkań, a najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego przeniesiono ze Strasburga do Brukseli, gdzie dostęp dla osób postronnych ma być ograniczony.