Polska: Rząd zapowiada „kwarantannę narodową”. Jakie będą nowe obostrzenia?

Nowe restrykcje ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdj.) / Foto via Krystian Maj/KPRM [Kancelaria Premiera]

Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową, ogłosił dziś (17 grudnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. Na jakie restrykcje należy się przygotować?

 

 

Nowe restrykcje przeciwepidemiczne w Polsce zaczną obowiązywać tuż po świętach Bożego Narodzenia, przez co najmniej trzy tygodnie. Celem jest uniknięcie – jak przekonuje rząd – trzeciej już fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Polska: Widmo trzeciej fali zakażeń

„Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie; efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym, podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej minister, ogłaszając kwarantannę narodową.

Według ministra zdrowia ryzyko trzeciej fali zakażeń jest nadal bardzo wysokie. Jej widmo zaczyna się od około 10 tys. zakażeń. „Jeśli to widmo zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, by obsłużyć pacjentów w krótkim czasie”, stwierdził.

Rząd ogłosił zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra.

Francja: Emmanuel Macron zakażony koronawirusem

Emmanuel Macron podda się siedmiodniowej samoizolacji.

Restrykcje będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia.

Wśród nich m.in. zamknięcie stoków narciarskich, zamknięcie galerii handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi, godzina policyjna w noc sylwestrową; zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia 1 stycznia.

Ponadto osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie, a infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.

Od 28 grudnia zamknięte zostaną stoki narciarskie, a hotele nie będą mogły przyjmować osób podróżujących służbowo na tych samych zasadach co wcześniej. Celem nowych obostrzeń ma być – według rządu – zmniejszenie mobilności Polaków.

Jak powiedział minister Niedzielski w Sylwestra uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. „Chodzi jednak o to, by zostać w domu”, wyjaśniał.

Dopuszczamy możliwość przebywania w 5-osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym, mówił minister. Przedstawiciel rządu zaznaczył, że za złamanie godziny policyjnej będą groziły mandaty.