Polska: Powrót obostrzeń. Restrykcje w 19 powiatach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski / Foto via flickr @Kancelaria Premiera, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski / Foto via flickr @Kancelaria Premiera, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju, zapowiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

 

„Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń”, poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiaty wytypowano na podstawie analizy wzrostu zachorowań i ich dynamiki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Polska: Powrót restrykcji

„Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń”, podkreślił Szumowski. Wyjaśnił, że w tzw. czerwonych strefach ma powrócić obowiązek noszenia masek ochronnych w każdym miejscu.

Jak zaznaczył minister, rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego to m.in. obowiązkowe maski w przestrzeni publicznej. „Łagodniejsze rygory wprowadzimy w 10 kolejnych powiatach, m.in. w woj. podkarpackim„, mówił.

Obostrzenia będą dotyczyć niemal wszystkich miejsc: targów, kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.

Sytuacja w powiatach – jak podkreślił szef MZ – będzie poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu – dodał Szumowski.

Szkoły w Polsce od 1 września otwarte

Ma jednak nie być obowiązku zakrywania w nich ust i nosa. Natomiast zapewne będzie mierzenie uczniom i nauczycielom temperatury, regularna dezynfekcja pomieszczeń oraz zakaz wchodzenia osób z zewnątrz.

Polska: Rozporządzenie od najbliższej soboty

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty (8 sierpnia). Od 1 września będzie też obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie masek ochronnych. „Największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400”, mówił Szumowski na konferencji.

„Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie – zaznaczył minister. Podział pod względem liczby zakażeń będzie na strefę żółtą i czerwoną.

„Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej – do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel”, dodał z kolei wiceminister Janusz Cieszyński. 

Możliwe będzie korzystanie z basenów, gdzie woda jest chlorowana i łatwiej zachować higienę, natomiast chodzenie na siłownie będzie zabronione. Dane dot. zakażeń w strefach czerwonych mają być na bieżąco aktualizowane.

M.in. poniżej można zweryfikować powiaty włączone na listę. 

W czerwonych strefach znalazły się powiaty:

ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski.

Wśród stref żółtych znalazły się powiaty:

wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski, Przemyśl.