Polska jak Węgry? Kupi szczepionkę z Chin? Donald Tusk ostrzega przed preparatami bez autoryzacji UE

Polska, Chiny, pandemia, COVID10, Duda, Tusk, Xi Jinping, szczepionka, Sputnik, Szczerski, Morawiecki, geopolityka, paszporty szczepień

Na razie nie wiadomo, czy szczepienie Węgrów chińskim preparatem, niezatwierdzonym w UE, będzie uznawane w innych krajach Wspólnoty [Zdjęcie via Facebook.com/orbanviktor] [facebook.com/orbanviktor/photos/…]

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek (1 marca) telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na SARS-CoV-2 wyprodukowanych w Chinach, poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

 

Prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego”, przekazał w poniedziałek prezydencki minister.

 

Polacy nie chcą szczepionek z Chin i Rosji

Szczerski zaznaczył, że kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki „będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”.

Jednak jak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu badania United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, zdecydowana większość Polaków nie przyjęłaby szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanej w Rosji lub w Chinach.

Aż 56,6 proc. respondentów wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie” na pytanie „czy gdyby oznaczałoby to znaczne przyspieszenie terminu szczepienia – przyjąłby/a Pani/Pan szczepionkę rosyjską albo chińską?”.

Ze szczepionki stworzonej przez rosyjskich lub chińskich naukowców raczej nie skorzystałoby 16,3 proc. ankietowanych. W sumie niechętnych tym dwóm preparatom jest ponad 70 proc. badanych.

7,2 proc. respondentów oznajmiło, że zdecydowanie przyjęłoby szczepionkę z Rosji lub Chin, gdyby była taka możliwość. Odpowiedź „raczej tak” wybrało 9,5 proc. badanych. 10,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Polska dostarczyła KE wstępną wersję Krajowego Programu Odbudowy. Jakie są priorytety?

Całkowita kwota, jaką Polska może otrzymać w ramach unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności to ok. 58 mld euro.

Tusk o paszportach szczepień

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w poniedziałek (1 marca), że Bruksela jeszcze w tym miesiącu przedstawi propozycję legislacyjną w sprawie tzw. cyfrowych paszportów szczepień.

Zapytany o tzw. paszporty szczepień oraz możliwość nabycia przez Polskę szczepionek z Rosji i Chin, były szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w poniedziałek w TVN 24, że w wielu miejscach będzie obowiązywał paszport szczepionkowy, dzięki któremu będzie można swobodnie się poruszać po Europie; taki certyfikat będzie dotyczył szczepień, które mają europejski atest, a chińska i rosyjska szczepionka go nie mają.

„Na razie rosyjska i chińska szczepionka nie są sprawdzone. Wiemy jak dużo nieufności sama akcja szczepień wywołała, nie tylko w Polsce, ale wśród bardzo wielu Europejczyków. Nie jestem przekonany, że dzisiaj Polacy byliby gotowi przyjąć chińską szczepionkę ze świadomością, że nikt nie zbadał jej skuteczności”, powiedział Tusk.

Według niego, Chiny i Rosja chcą wejść ze swoją szczepionką i z powodów politycznych, ale też, żeby zawalczyć o rynki w przyszłości. „Przestrzegam przed takim naiwnym podejściem do tych bardzo wyrachowanych i cynicznych graczy. Mówię tutaj o władzach chińskich i rosyjskich. I przede wszystkim przestrzegałbym władze polskie, i także inny państw europejskich przed zakupem, i próbą zaszczepienia swoich obywateli szczepionką, która nie jest przetestowana”, zaznaczył b. premier.

Ursula von der Leyen: "Jeszcze w marcu Komisja Europejska złoży propozycję ws. paszportów szczepień"

Kto w Unii Europejskiej naciska na stworzenie cyfrowych paszportów szczepień?

Sputnik już na Słowacji. Czechy zainteresowane

W poniedziałek (1 marca) w Koszycach na wschodzie Słowacji wylądował samolot z pierwszym transportem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Na płycie lotniska obecny był premier Igor Matovič W sumie Słowacy kupią od Rosjan dwa mln dawek.

W marcu Słowacja otrzyma kolejnych 400 tys. dawek. Łącznie umowa z Rosją, którą w imieniu Słowacji przygotowali krytykowani za zarządzanie kryzysem zdrowotnym premier Igor Matovič i minister zdrowia Marek Krajczi, przewiduje dostarczenie dwóch milionów dawek szczepionki.

Prezydent oświadczył, że do stosowania szczepionki Sputnik V w Czechach będzie niezbędny certyfikat. „Oczywiście, będzie potrzebny. Ale niekoniecznie od Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczy mi certyfikat Czeskiego Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL)”, powiedział Zeman w wyemitowanej w niedzielę rozmowie z telewizją CNN Prima News.

Z kolei Węgry już stosują szczepionki z Rosji i Chin, a premier Viktor Orban zaszczepił się chińską szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Sinopharm. Węgry jako jedyny kraj UE dopuścił tę szczepionkę do obrotu i zamierza nią szczepić swoich obywateli.

Na niedawnym szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier zaproponował wówczas by „uwolnić kwestię szczepionki od polityki”.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: "Uwolnijmy kwestie szczepionki od polityki"

W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował „uwolnienie kwestii szczepionki od polityki”.

 

 

Premierzy Polski, …

Chiny już z czterema szczepionkami

W Chinach opracowano cztery szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, które zostały już zatwierdzone do użycia w tym kraju. Według chińskiego MSZ zamówiło je też kilkadziesiąt państw świata.

Chińskie władze zatwierdziły w grudniu 2020 r. do powszechnego użycia w Chinach kontynentalnych szczepionkę, opracowaną przez pekińską filię państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm, a później także preparat koncernu Sinovac.

W lutym zatwierdzono drugi preparat Sinopharmu, opracowany przez wuhańską filię tej grupy, oraz specyfik stworzony wspólnie przez firmę CanSino Biologics i Akademię Wojskowych Nauk Medycznych.

W Chinach podano już łącznie ponad 40 mln dawek (dane na 9 lutego). W ubiegłym tygodniu chińskie MSZ poinformowało, że Chiny przekazały szczepionki w ramach pomocy co najmniej 53 państwom rozwijającym się oraz uzgodniły ich sprzedaż do 27 krajów.