W tym miesiącu koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie

Polscy żołnierze [U.S. Army Europe]

Do końca czerwca polscy żołnierze opuszczą Afganistan – zapowiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda. Polski kontyngent wojskowy jest tam obecny od niemal 20 lat.

 

“Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii”, napisał w czwartek (24 czerwca) na Twitterze prezydent. “Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze” – dodał Andrzej Duda.

Media przypominają, że obecność polskich żołnierzy w Afganistanie trwa nieprzerwanie od 2002 roku, czyli misji “Enduring Freedom”, która była następstwem ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Główna aktywność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie przypadła na lata 2007-2014, podczas trwania misji International Security Assistance Force (ISAF). Okresowo uczestniczyły w niej zmiany w liczbie ponad 2 500 żołnierzy, wspierane m.in. przez transportery Rosomak, haubice Dana i śmigłowce Mi-24.

Misję ISAF zastąpiła trwająca od 2015 r. operacja Resolute Support, w której Wojsko Polskie brało udział w charakterze doradczo-szkoleniowym. Swoją obecność kończy XIII zmiana polskich żołnierzy. Podczas trzech operacji Enduring Freedom, International Security Assistance Force oraz Resolute Support zginęło 44 polskich żołnierzy.

Afganistan: Rząd upadnie pół roku po wycofaniu się wojsk USA?

Ujawniona przez amerykańskie media analiza wywiadowcza ma wróżyć prozachodniemu rządowi w Kabulu upadek najpóźniej wiosną przyszłego roku.

Decyzja NATO 

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że „nie ma militarnego rozwiązania” wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zapowiedzieli, że „wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane” i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Po zamachach 11 listopada 2001 Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy – i jak dotychczas jedyny – zastosował artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego (o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników) i postanowił o misji w Afganistanie.

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …

USA wyjdą z Afganistanu do 11 września

Tego samego dnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił również prezydent USA Joe Biden. Amerykańska administracja podkreśliła, że ta decyzja zapadała po konsultacjach z sojusznikami z NATO. Natomiast dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. (właśnie tego dnia przypada 20. rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center, w efekcie których USA zaangażowały się w wojnę w Afganistanie) wojska amerykańskie opuszczą Afganistan.

Według dziennika „New York Times” w Afganistanie wciąż stacjonuje ok. 3,5 tys. Amerykańskich żołnierzy. Poprzednik obecnego prezydenta Donald Trump planował wycofanie ich z Afganistanu wcześniej, bo do pierwszego maja tego roku. Według ekspertów z uniwersytetu Browna, na których powołuje się BI, ta najdłuższa w historii USA operacja wojskowa kosztowała Amerykanów 2,26 biliona dolarów.

Afganistan: Międzynarodowa koalicja wycofuje się. Talibowie zajmują kolejne tereny

Eksperci od początku jednak podejrzewali, że talibowie będą chcieli wykorzystać wycofywanie się Amerykanów, aby zająć kolejne części afgańskiego terytorium.

Wieloletnia wojna w Afganistanie

Wieloletnią wojnę w Afganistanie zapoczątkowała interwencja ZSRR, która przerodziła się w regularną wojnę trwającą od grudnia 1979 r. do lutego 1989 r. Stutysięczna armia radziecka ruszyła wtedy na pomoc poradzieckiemu rządowi w walce z mudżahedinami. Jednak po trzech latach Rosjanie kontrolowali jedynie 20 proc. terytorium Afganistanu, toteż – jak przypomniał Konrad Tracz vel Bednarczyk na historia.org.pl – zaczęli stosować każdy dostępny im rodzaj broni, łącznie z napalmem, fosforem, czy mikrotoksynami rozpylanymi z samolotów i helikopterów.

W połowie stycznia 1980 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w związku z tym rezolucję wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania wojsk z Afganistanu. Wkrótce Waszyngton rozpoczął dostawy sprzętu wojskowego dla afgańskich partyzantów i ich szkolenie, a otrzymane w 1986 r. pierwsze przeciwlotnicze wyrzutnie rakiet typu Stinger pozwoliły im wyeliminować powietrzną przewagę Rosjan. Ostatecznie trzy lata później wojska radzieckie zostały zmuszone do wycofania się z terytorium tego kraju.

Kolejna wojna, która rozpoczęła się po ataku z 11 września 2001 r. kończy się właśnie teraz, jednak wszystko wskazuje na to, że konflikt pozostaje wciąż nierozwiązany.