Jak informuje „Corriere del Veneto”, władze włoskiego regionu Wenecja Euganejska otrzymały propozycję zakupu 27 mln dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Nie wiadomo jakiej firmy są szczepionki ani kto je zaoferował. Władze są gotowe przyjąć ofertę. Oznaczałoby to obejście rządowego systemu dystrybucji preparatu.
„To dodatkowe dawki” w porównaniu z tymi, które zostały zakupione przez UE, „które i tak wprowadzają na rynek firmy farmaceutyczne” i które są oferowane „przez zweryfikowanych pośredników po cenach zgodnych z cenami uzgodnionymi przez UE z koncernami Pfizer, AstraZeneca i Moderna”, twierdzi gubernator Wenecji Euganejskiej Luca Zaia – jeden z ważniejszych polityków prawicowej, populistycznej Ligi Mattea Salviniego, cytowany przez „Corriere del Veneto”.
Włochy: Bunt regionów. Północ kraju chce samodzielnie kupować szczepionki
Jak informowaliśmy w poniedziałek, pięć regionów północnych Włoch ogłosiło zamiar zakupu dodatkowych dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 niezależnie od preparatów dystrybuowanych przez rząd.
Na piątkowej (12 lutego) konferencji prasowej prezydent Wenecji Euganejskiej Luca Zaia powiedział, że zwrócił się do włoskiej agencji farmaceutycznej (Aifa) o zezwolenie na zakup od trzech do czterech mln szczepionek od zagranicznych koncernów.
Powodem są problemy z dostępnością odpowiedniej ilości dawek w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek w ramach unijnego systemu zakupów, z którego korzysta włoski rząd, zadeklarował polityk.
Podobne oświadczenia wydały inne z władz włoskich regionów rządzonych przez prawicę: Piemont, Lombardia, Friulia-Wenecja Julijska, a także Emilia-Romania rządzona przez centrolewicę.
„Zakup szczepionek odbędzie się legalnie i zgodnie z zasadami: mamy do czynienia z milczącym rządem, podczas gdy nikt w Europie nie zabrania kupowania szczepionek na własną rękę”, podkreślił Zaia.
Aifa natychmiast wezwała regionalne władze, aby „nie odstępowały od przestrzegania przepisów dotyczących importu szczepionek”. UE ostrzegła, aby z ostrożnością podchodzić do ofert rynkowych.
„Do wszystkiego, co jest realizowane poza unijnym systemem zamówieniem powinno się podchodzić z niezwykłą ostrożnością”, stwierdził w miniony piątek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Kto zaoferował szczepionki?
Pod koniec stycznia, jak informuje „Corriere del Veneto”, sekretariat gubernatora Wenecji Euganejskiej otrzymał serię e-maili. Było to łącznie sześć ofert dostaw szczepionek.
Propozycje przekazano do analizy ekspertom we władzach regionu. Nie wyjaśniono, o preparaty jakich firm chodzi. Wiadomo jednak, że oferty zawierały ceny 5-6 razy wyższe od tych uzgodnionych przez UE, a inne były niższe od nich o 10 procent.
Po wstępnej weryfikacji na stole pozostały dwie oferty dostaw szczepionek: jedna to 12 mln dawek, a druga 15 mln. W Wenecji Euganejskiej mieszka około 5 mln osób. Jednak szczegóły ofert objęte są tajemnicą. Według „Corriere del Veneto” ceny są zgodne z tymi ustalanymi przez Unię Europejską w ramach wspólnego systemu zakupu szczepionek.
Jednocześnie władze włoskiego regionu odpierają oskarżenia o próbę zrealizowania nielegalnej transakcji. Jak informuje „Corriere del Veneto”, oferty przekazano do autoryzacji nadzwyczajnemu krajowemu komisarzowi do spraw pandemii, odpowiedzialnemu za kampanię szczepień Domenico Arcuriemu , a region czeka na zgodę, by podpisać kontrakt.
Według włoskiej prasy, najprawdopodobniej chodzi o szczepionki koncernu Pfizer. Władze regionalne mają zapewnienie od pośredników, że po otrzymanej zgodzie podpisanie kontraktu możliwe jest w ciągu 3-4 dni, a dostawa może dotrzeć w ciągu niecałego miesiąca.
„Jesteśmy gotowi udostępnić państwu i innym regionom ścieżkę, którą uruchomiliśmy”, stwierdził gubarnator regionu. Luca Zaia argumentuje usprawiedliwiając postępowanie władz regionu, że „Izrael już zaszczepił 5 mln osób, Wielka Brytania postępuje zgodnie z rytmem dwa razy szybszym od naszego, tymczasem pojawiają się informacje w sprawie dodatkowych zakupów {szczepionek – red.] dokonanych przez Niemcy”.