Pandemia koronawirusa przestrogą? NATO: Musimy przygotować się na broń biologiczną

NATO, Jens Stoltenberg

„Podobnie jak broń chemiczna, broń biologiczna jest zakazana przez prawo międzynarodowe, ale musimy być przygotowani na jej użycie”, podkreśla sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (na zdj.). / Zdjęcie: Twitter, Oana Lungescu, @NATOpress

Pandemia koronawirusa zmusza NATO do intensyfikacji działań na rzecz ochrony przed atakami przy użyciu broni biologicznej, uważa szef NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem choć wirus SARS-CoV-2 nie ma swojego źródła w laboratorium, to należy wziąć pod uwagę takiego rodzaju zagrożenia w przyszłości.

 

„Koronawirus nie powstał w laboratorium, ale pokazuje, z jakimi zagrożeniami wiązać się może wykorzystanie biologicznych środków bojowych”, stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA.

Jak powiedział, NATO pracuje już nad udoskonaleniem systemu wymiany informacji wywiadowczych, co ma zwiększyć prawdopodobieństwo udaremnienia ewentualnego ataku. Ostrzegł, że środki biologiczne mogą zostać wykorzystane w celach bojowych zarówno przez władze poszczególnych państw, jak i przez organizacje terrorystyczne.

„Podobnie jak broń chemiczna, broń biologiczna jest zakazana przez prawo międzynarodowe, ale musimy być przygotowani na jej użycie, gdyż zdajemy sobie sprawę, że ona nadal istnieje”, zwrócił uwagę Norweg.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Jak NATO zamierza reagować na broń biologiczną?

„NATO nie posiada zakazanej broni, ale mamy pełen zakres możliwości, aby odpowiednio na nią reagować”, zaznaczył sekretarz generalny. Podkreślił przy tym, że charakter reakcji zależałby w takiej sytuacji od zakresu ataku. Gdyby w wyniku ataku z użyciem broni biologicznej został uruchomiony artykuł 5 dotyczący obrony zbiorowej, Sojusz Północnoatlantycki mógłby wykorzystać wszystkie możliwości, które posiada.

Naukowcy wielokrotnie wskazywali na potencjalną możliwość poddania wirusa modyfikacji laboratoryjnej, by zwiększyć jego siłę oddziaływania. Oprócz ospy i patogenów wąglika zdaniem badaczy do stworzenia broni biologicznej mogłyby posłużyć wirusy grypy i koronawirusy. Co więcej, jak wskazuje „Deutsche Welle”, obróbka genetyczna pozwala na modyfikację wirusów w taki sposób, aby były śmiertelne tylko dla wybranej grupy ludzi, w zależności np. od koloru skóry.

„Pandemia pokazała, że przygotowania do katastrof nie są wystarczające”, mówił w lipcu sekretarz generalny ONZ António Guterres. Wezwał wówczas do rewizji i aktualizacji konwencji o zakazie broni biologicznej, która weszła w życie w 1975 r. Konwencja dotychczas nie uwzględnia na przykład mechanizmu monitorowania.

Stoltenberg: Czechy, Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna dostaną respiratory z nowych zasobów NATO

Kraje te wystosowały wnioski o pomoc do Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy Euroatlantyckie NATO (EADRCC).

Pomoc NATO w walce z pandemią

Stoltenberg przypomniał także, że Sojusz Północnoatlantycki stanowczo angażuje się w pomoc państwom członkowskim w czasie pandemii. Zadeklarował także gotowość NATO do nowych form wsparcia. „NATO i wojsko mogłoby pomóc w dystrybucji szczepionek”, zasugerował.

Sojusz w ramach działania Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy Euroatlantyckie NATO (EADRCC) wsparł w ostatnich miesiącach niektóre państwa sprzętem medycznym, w tym respiratorami z natowskich zasobów. Były wśród nich Albania, Czechy, Czarnogóra i Macedonia Północna.