ONZ zwołuje pilną konferencję humanitarną dla Afganistanu

onz-afganistan-głód-klęska-talibowie-onz-WFP

WFP ostrzega przed klęską głodu w Afganistanie, źródło: Flickr/Hashoo Foundation USA (CC BY-SA 2.0)

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ogłosił zwołanie na 13 września międzynarodowej konferencji na temat pomocy dla mieszkańców Afganistanu. Jej celem ma być zapobieżenie katastrofie humanitarnej w opanowanym przez talibów kraju.

 

Afganistan, który już wcześniej był mimo wpompowania w niego przez społeczność międzynarodową ogromnych środków jednym z najbiedniejszych krajów Azji Środkowej, po przejęciu nad nim kontroli przez talibów znalazł się w jeszcze trudniejszym położeniu.

Inflacja i braki towarów

Ofensywa islamistów nie tylko doprowadziła do tego, że kilka milionów ludzi opuściło swoje domy, ale także zakłóciła funkcjonowanie afgańskiej gospodarki. Dopiero od kilku dni znów działają banki oraz punkty wymiany walut, a firmy zajmujące się przekazami pieniężnymi wznawiają działalności.

Przez ostatnie niemal trzy tygodnie w bankomatach brakowało już pieniędzy, ale wielu Afgańczyków zostało odciętych od własnych środków. Do tego zamknięcie granic przez niektóre państwa sąsiadujące z Afganistanem – np. Pakistan – utrudniło zarówno zarabianie za granicą, jak i sprowadzanie towarów. Ceny podstawowych produktów, nie tylko żywności, ale też np. leków, mocno w ostatnich dniach wzrosły.

Jak rządy na świecie przyjmują Afgańczyków, którzy współpracowali z krajami NATO?

Są kraje, które są przeciwne napływowi uchodźców do Europy i będą rozpatrywać wnioski o azyl indywidualnie.

WFP ostrzega przed klęską głodu

Ale na prowincji sytuacja jest jeszcze trudniejsza niż w miastach, bo tegoroczna susza sprawiła, że plony były od 40 proc. niższe. ONZ obawia się więc wybuchu klęski głodu w Afganistanie. Światowy Program Żywnościowy (WFP) szacuje, że zapasy żywności w tym kraju mogą się wyczerpać już pod koniec września.

„Będziemy apelować o zagwarantowanie nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej dla Afgańczyków. Konieczne jest zebranie większych środków na sfinansowanie takiej pomocy. ONZ pozostanie w Afganistanie i dostarczy pomoc” – zapewnił sekretarz generalny organizacji António Guterres.

Dzięki współpracy z Afganistanem Chiny zdystansują USA i Europę? „Talibowie mają dostęp do jednego z najważniejszych minerałów na świecie"

W 2010 r. ujawniono, że na terenie Afganistanu znajdują się złoża mineralne o wartości prawie 1 biliona dolarów.

ONZ zwołuje konferencję pomocową

Międzynarodowa izolacja Afganistanu na pewno jeszcze wzmocni już istniejące negatywne zjawiska gospodarcze, takie jak galopująca inflacja, spadek wartości afgańskiej waluty czy braki podstawowych towarów na rynku. Do tego w Afganistanie wciąż trwa także epidemia COVID-19.

ONZ zwołała więc na 13 września międzynarodową konferencję humanitarną na temat sytuacji w Afganistanie. Jej celem jest m.in. zebranie nowych środków na udzielenie pomocy 38-milionowemu afgańskiemu społeczeństwu.

WFP oszacował, że na najpilniejsze potrzeby potrzeba teraz 1,3 mld dolarów, ale oenzetowska agencja dysponuje obecnie mniej niż 40 proc. tej kwoty.