Okularnicy mniej narażeni na zakażenie koronawirusem?

Okularnicy rzadziej zakażają się koronawirusem. Do takiego wniosku doszli chińscy naukowcy (Photo by Josh Calabrese on Unsplash)

Okularnicy rzadziej zakażają się koronawirusem. Do takiego wniosku doszli chińscy naukowcy (Photo by Josh Calabrese on Unsplash)

Do takich wniosków doszli naukowcy analizując informacje o chorych w chińskich szpitalach. Zauważyli oni do wniosku, że osoby, które noszą okulary, zdecydowanie rzadziej zarażały się koronawirusem SARS-CoV-2 niż te, które ich nie noszą.

 

Praca przygotowana pod kierunkiem dr Lisy Maragakis ukazała się na okulistycznym portalu JAMA Ophthamology. Opisano w niej przypadki zachorowań na COVID-19 w chińskiej prowincji Hubei, gdzie w ubiegłym roku zaczęła się pandemia.

Okularnicy chorowali rzadziej

Badacze przeanalizowali dokładnie przypadki 276 zachorowań wykrytych między 27 stycznia a 13 marca w 350-tysięcznym mieście Suizhou. Zauważono, że tylko 5,8 proc. przyjętych na tamtejsze oddziały zakaźne pacjentów zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 regularnie nosiło okulary. Za regularność przyjęto tu noszenie okularów przez minimum 8 godzin dziennie.

Tymczasem wśród mieszkańców Suizhou aż 31,5 proc. cierpi na wady wzroku związane z krótkowzrocznością, a więc wymagają noszenia okularów przez niemal cały dzień. Podobne obserwacje poczynili także lekarze ze szpitala w Nanchang w prowincji Jiangxi na południu Chin.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Krótkowzroczni bardziej bezpieczni

Oczywiście podatność na zakażenie koronawirusem nie ma bezpośredniego związku z wadą wzroku. Chodzi o sam fakt noszenia okularów, a więc posiadania przez większość dnia… ochrony oczu. A wiadomo już, że koronawirusy przenoszą się nie tylko drogą oddechową, ale również mogą się dostać do organizmu przez oczy, jeśli potrze się je np. ręką, na które się znajdują.

Tymczasem osoby noszące na stałe okulary nie tylko są lepiej chronione przed wirusami krążącymi w powietrzu, np. po kichnięciu lub kaszlnięciu osoby chorej, ale także mają tendencję do o wiele rzadszego dotykania oczu lub ich okolic.

Zauważono też, że rzadziej chorowały osoby cierpiące na krótkowzroczność, a nie tzw. starcze osłabienie wzroku. Te pierwsze noszą zwykle okulary przez cały dzień, zaś te drugie zakładają je od czasu do czasu, np. do czytania czy oglądania telewizji.

Ale w tym przypadku, zastrzegają naukowcy, możliwe też, że wśród osób krótkowzrocznych jest po prostu więcej osób młodych, a więc mniej narażonych na zachorowanie na COVID-19. Autorzy pracy zauważyli też, że o ile okularnicy zakażali się koronawirusem o wiele rzadziej niż inni, o tyle osoby noszące szkła kontaktowe już nie.

Jak długo się zdrowieje po infekcji koronawirusem?

Ile czasu trwa infekcja koronawirusem SARS-CoV-2? Jak długo dochodzi się do zdrowia? Kiedy pacjent może zostać uznany za wyleczonego? Odpowiedzi na te pytania wciąż są w dużej mierze zgadywanką, ale choroba COVID-19 ma coraz mniej tajemnic.

Apel o mycie rąk i nie dotykanie oczu

Dlatego, konkludują autorzy pracy, aby uchronić się przed zakażeniem trzeba pamietać aby nie dotykać poza domem nie tylko usta, ale również oczu. I wskazują, że fakt ten powinien być przypominany w różnego rodzaju kampaniach profilaktycznych.

Obecnie skupiają się one przede wszystkim na zachęcaniu do utrzymywania dystansu społecznego i noszeniu maseczek zakrywających usta i nos. Tymczasem na równi z tymi działaniami promowane powinno być częste mycie rąk oraz nie dotykanie także oczu.