Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły znoszenia kolejnych przeciwepidemicznych obostrzeń. Od najbliższej soboty (30 maja) noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe. Tydzień później otwarte zostaną kina, teatry oraz obiekty sportowe.
Szef rządu przedstawił szczegóły znoszenia kolejnych przeciwepidemicznych obostrzeń. Mateusz Morawiecki przekonywał, że zapadły takie decyzje, ponieważ sytuacja się poprawia.
„W Polsce udało się zrealizować cel dotyczący utrzymania przepustowości szpitali. Nie mieliśmy takiej sytuacji, jak we Włoszech czy w Hiszpanii. Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny, niż najbogatsze kraje świata” – powiedział i wymienił w tym kontekście jeszcze Belgię i Szwecję.
Jak podkreślał, Polska „jest dzisiaj w innym położeniu.” „Jesteśmy przygotowani diagnostycznie i jesteśmy przygotowani pod kątem liczby łóżek. Możemy przejść do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń” – stwierdził Morawiecki.
Maseczki niepotrzebne od 30 maja
Premier poinformował też, że od następnej soboty (30 maja) noszenie maseczek zakrywających usta i nos nie będzie już obowiązkowe, choć pozostanie zalecane. Wyjątkiem będą kościoły, sklepy czy kina. Ale na ulicach czy w lokalach gastronomicznych nie będzie już trzeba ich nosić.
Od soboty zniesione zostaną także limity osób przebywających w sklepach oraz w kościołach, choć wciąż obowiązywać ma zasada utrzymywania przynajmniej dwumetrowej odległości między ludźmi. „Przywracamy też zgromadzenia publiczne do 150 osób. Również z zachowaniem odległości” – powiedział premier.
„Szanowni państwo, udało nam się uniknąć najgorszych czasów. Przed nami nowa rzeczywistość, z którą musimy nauczyć się żyć. Bo ten koronawirus jeszcze trochę z nami będzie. Trzymajmy się nadziei i zachowajmy ostrożność. Walka trwa, wróg jest groźny, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami w dużej skali” – podsumował Morawiecki.
Kina i teatry otwarte od 6 czerwca
Jak z kolei poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, w czerwcu wróci do działania większość instytucji kultury. „Od 6 czerwca przywracamy działanie kin, teatrów, filharmonii, cyrków. To nie jest obowiązek, to jest możliwość. Właściciele mogą jednak takie decyzje podejmować” – powiedział.
We wszystkich placówkach kulturalnych będzie jednak trzeba mieć na twarzy maseczkę, a widzowie będą musieli siedzieć w pewnej odległości od siebie. Maseczek nie będzie trzeba natomiast zakładać podczas imprez plenerowych. „Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od 6 czerwca organizowane” – dodał Piotr Gliński.
Tego samego dnia otwarte będą mogły zostać salony masażu, solaria czy obiekty sportowe. Dalej jednak pozostaną zamknięte dyskoteki czy kluby taneczne i muzyczne.
Szpitale jednoimienne będą znikać?
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że stwierdzanych jest coraz mniej przypadków tzw. transmisji poziomej, czyli przekazywania sobie wirusa przez zupełnie obce sobie osoby na ulicy.
Problemem pozostają zaś regionalne ogniska skupione wokół jakiegoś miejsca. Do takich sytuacji dochodziło ostatnio w kilku śląskich kopalniach, w fabryce meblarskiej w Kępnie w Wielkopolsce czy w dwóch miejscach w Warszawie – w szpitalu zakaźnym na Woli oraz w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku.
„Jeszcze trzy województwa w Polsce nie osiągnęły tendencji spadkowej – to województwo śląskie, łódzkie i małopolskie” – powiedział minister zdrowia. I również podkreślił to, że udało się uniknąć całkowitego zablokowania się przez pandemię służby zdrowia.
Dlatego w bliskiej przyszłości możliwe jest zamykanie kolejnych tzw. szpitali jednoimiennych, dedykowanych do leczenia osób zakażonych koronawirusem.
„Dzisiaj 80 proc. łóżek jest w nich wolnych. To oznacza, że po części możemy poluzować ograniczenia i będziemy też przywracali normalne funkcje szpitalom, które były w gotowości do przyjęcia chorych na koronawirusa” – przekazał Szumowski.
MZ: To nie koniec epidemii
Jak jednak zaznaczył minister zdrowia, „nie oznacza to końca epidemii”. „Ona wciąż trwa, na pewno będą się pojawiać nowe ogniska. Dlatego konieczny jest dystans społeczny, a jeżeli nie możemy zachowywać dystansu społecznego, to potrzeba jest maseczka” – podkreślił.
Dziś w Polsce poinformowano o stwierdzeniu 229 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – najwięcej przypadków (106) stwierdzono na Śląsku oraz w Wielkopolsce (58). Odnotowano także jeden nowy zgon z powodu infekcji.
W sumie od początku pandemii wykryto w Polsce 22 303 zakażenia oraz odnotowano 1025 zgonów z tego powodu.