Od piątku maseczki obowiązkowe w całym Paryżu. Rząd walczy z drugą falą pandemii koronawirusa

Francuski minister zdrowia Olivier Véran odwiedza firmę produkującą maseczki ochronne [Twitter, @olivierveran]

Francuski minister zdrowia Olivier Véran odwiedza firmę produkującą maseczki ochronne [Twitter, @olivierveran]

W piątek (28 sierpnia) w życie wszedł nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych w całej stolicy Francji i jej okolicach. Dotychczas obowiązywał on jedynie w wyznaczonych strefach miasta.

 

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń we Francji rząd postanowił, że od tej pory obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych obowiązywał będzie w całym Paryżu. Nakaz obejmie także tereny podmiejskie.

Maseczki będą musieli mieć na twarzy nie tylko piesi na ulicach Paryża, ale także motocykliści. Na prośbę ratusza, rowerzyści i biegacze zostali w ostatniej chwili zwolnieni z tego przymusu. Zwolnieni będą też podróżujący własnymi samochodami. „Pogarszająca się sytuacja zdrowotna skłoniła Prefekturę do podjęcia stanowczych działań w interesie mieszkańców”, napisano w oświadczeniu.

Za niestosowanie się do tego obowiązku grozić będzie kara grzywny w wysokości 135 euro.

Minister zdrowia: "Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji"

Adam Niedzielski ogłasza nowe regulacje dotyczące koronawirusa.

Premier: rozwój epidemii wymaga szybkiej reakcji

O planach wprowadzenia nakazu zasłaniania ust i nosa w całym Paryżu informował kilka godzin wcześniej premier Jean Castex podczas konferencji prasowej z ministrem zdrowia Olivierem Véranem i ministrem edukacji Jean-Michelem Blanquerem. Dotychczas ten obowiązek dotyczył jedynie wyznaczonych stref we francuskiej stolicy, przypomniał szef rządu.

Francuskie władze przywróciły obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych 21 lipca. 10 sierpnia zaostrzono ograniczenia, wprowadzając nakaz zasłaniania ust i nosa także na zewnątrz w najbardziej zatłoczonych częściach miasta.

Francja zmaga się z „bezspornym nawrotem epidemii”, stwierdził premier. „Wirus rozprzestrzenia się w całym kraju. (…) Nie zatrzymamy rozwoju epidemii, jeśli nie będziemy reagować szybko”, wyjaśnił, dodając, że policja odnotowuje dziennie około 700 przypadków łamania nakazu noszenia masek w wyznaczonych miejscach.

Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Rząd Francji szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.

Szybki rozwój pandemii we Francji

Castex poinformował, że obecnie współczynnik zakażeń koronawirusem we Francji wynosi 39 przypadków na 100 tys. mieszkańców kraju, co jest liczbą czterokrotnie wyższą od tej notowanej jeszcze miesiąc temu.

Zwrócił także uwagę na tzw. współczynnik reprodukcji SARS-CoV-2 w kraju, który powrócił do poziomu 1,4. Oznacza to, że każda osoba chora na COVID-19 zaraża średnio 1,4 osoby, czyli każde 10 zakażonych osób zarazi 14 następnych. Współczynnik reprodukcji powyżej 1 wskazuje, że epidemia się rozwija.

Jak powiedział premier, liczba infekcji rośnie zwłaszcza wśród ludzi młodych, a aż 19 z 96 departamentów we Francji zakwalifikowano do „strefy czerwonej”, obejmującej obszary o nasilonej transmisji wirusa.

Francja: Będzie odpowiedź na przepisy o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla Francuzów w Wielkiej Brytanii

Badania pokazują, że koronawirus we Francji rozprzestrzenia się czterokrotnie szybciej wśród osób poniżej 40. roku życia niż wśród osób w wieku 65 i więcej lat.

Jak francuskie władze będą walczyć z drugą falą koronawirusa?

Premier zapewnił, że mimo przywracania restrykcji rząd podejmie wszelkie działania na rzecz uniknięcia ponownej ogólnokrajowej kwarantanny i zamrożenia gospodarki.

Olivier Véran poinformował, że służby medyczne zamierzają przeprowadzać około miliona testów na koronawirusa tygodniowo. Teraz jest to 800 tysięcy. Jean-Michel Blanquer przypomniał natomiast, że obowiązek noszenia maseczek od początku zbliżającego się roku szkolnego obejmie wszystkich nauczycieli i wykładowców, a także uczniów powyżej 11 roku życia.

Eurodeputowani będą wyłączeni z obowiązku kwarantanny po powrocie do Belgii

Europarlamentarzyści z krajów objętych przez belgijski rząd „strefą czerwoną” zostaną zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny, niezależnie od tego, gdzie spędzali okres wakacyjny.

Najwyższa dobowa liczba zakażeń od marca

Dotychczas we Francji odnotowano ponad 260 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 30 tys. zgonów na skutek choroby COVID-19. Tylko w czwartek (27 sierpnia) zarejestrowano ponad 6,1 tys. przypadków infekcji i 32 zgony – to druga najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii. Więcej przypadków koronawirusa wykryto tylko 31 marca (7578 przypadków).

Wskaźnik zachorowań na COVID-19 zaczął ponownie rosnąć we Francji pod koniec czerwca i osiągnął obecnie poziom z najtrudniejszego okresu pierwszej fali pandemii. Liczba zakażeń od początku marca ani na jeden dzień nie spadła poniżej stu.