Obronność: Grecja zawarła największy kontrakt w historii z Izraelem

Grecja, Izrael,

Umowa z Izraelem jest kolejną tego typu w ostatnich miesiącach zrealizowaną przez rząd w Atenach. Grecki parlament ratyfikował w tyczniu grecko-francuski kontrakt na zakup 18 myśliwców Rafale. Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją. Rząd planuje wydłużyć służbę wojskową. / Foto [@PrimeministerGR]

Izrael i Grecja poinformowały wczoraj (18 kwietnia) o zawarciu umowy obronnej o wartości 1,65 mld dolarów. W jej ramach izraelski koncern Elbit Systems stworzy centrum szkoleniowe dla lotnictwa Grecji i zmodernizuje grecką flotę powietrzną.

 

 

„Jestem pewien, że ten program podniesie możliwości i wzmocni gospodarki Izraela i Grecji, w ten sposób przyczyniając się do pogłębienia naszego partnerstwa na płaszczyźnie obronnej, gospodarczej i politycznej”, powiedział izraelski minister obrony Benny Ganz.

Jak wskazują rządy obydwu państw, to największa dotąd umowa wojskowa pomiędzy Grecją i Izraelem. Dodatkowo zastosowanie podobnych rozwiązań ma zaowocować w przyszłości zacieśnieniem współpracy pomiędzy ośrodkami szkolnymi i personelem sił powietrznych.

Co przewiduje umowa?

Zgodnie z umową koncern Elbit Systems stworzy i w pełni wyposaży centrum szkoleniowe dla greckich Sił Powietrznych wzorowane na izraelskim ośrodku tego typu. Koncern dostarczy mu 10 zmodernizowanych samolotów szkolno-treningowych M-346 produkowanych przez włoskie zakłady Leonardo.

Elbit Systems dokona przeglądu i zmodernizuje pod kątem szkoleń flotę powietrzną Grecji, w której skład wchodzą też jednosilnikowe samoloty szkolno-treningowe T-6. Izraelczycy zmodernizują ich wyposażenie i zajmą się szkoleniami, wskazano w komunikacie izraelskiego ministerstwa obrony.

Elbit Systems, który jest jednym z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych na świecie, będzie świadczyć tego rodzaju usługi przez 22 lata, podkreślono w komunikacie.

Informacja o podpisaniu izraelsko-greckiej umowy ws. zamówień wojskowych podano do wiadomości publicznej dwa dni po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Grecji, Izraela, Cypru i ZEA, jakie odbyło się w piątek na Cyprze.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli zacieśnienie współpracy obronnej między swymi krajami. Ich rządy nie kryją zaniepokojenia działaniami Turcji dążącej do przejęcia kontroli nad lokalnymi szelfowymi złożami gazu i wzmocnienia swej obecności militarnej w tej części Morza Śródziemnego.

Grecja: Dziś decyzja w sprawie rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim. "Koniec z biernością"

Grecki parlament podejmie dziś decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy i eksperci przekonują, że to przykład skutecznej dyplomacji ze strony Aten.

 

 

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz …

Grecja się dozbraja

Umowa z Izraelem jest kolejną tego typu w ostatnich miesiącach zrealizowaną przez rząd w Atenach. Grecki parlament ratyfikował w tyczniu grecko-francuski kontrakt na zakup 18 myśliwców Rafale. Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją. Rząd planuje także wydłużyć służbę wojskową.

Transakcja ma mieć wartość 2,5 mld euro i objąć sześć fabrycznie nowych samolotów i 12 używanych samolotów eksploatowanych obecnie przez francuskie siły powietrzno-kosmiczne. Dzięki temu Grecy mogliby wdrożyć do służby pierwsze samoloty już w ciągu kilkunastu miesięcy i rozpocząć proces szkolenia, a dywizjon Rafale bardzo szybko osiągnąłby gotowość operacyjną.

Zgodnie z negocjowaną umową Grecja miałaby zapłacić większość środków od razu. Jeszcze w tym roku mieliby przekazać Francuzom 1,5 mld euro, w latach 2022-23 po 400 mln, w roku 2024 już tylko 67 mln, a w 2025 – 34 mln.

Grecja planuje też wielkie zakupy innego uzbrojenia w tym okrętów i bezzałogowców. Modernizowana ma być także część posiadanej floty F-16, system szkolenia, realnie rozważany jest zakup około 20 F-35A.

We wrześniu 2020 r. premier Kyriakos Mitsotakis zaprezentował szczegóły planu na rzecz rozwoju greckich sił zbrojnych.

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …

Dłuższa służba wojskowa

Greckie władze planują w maju przedstawić projekt ustawy dotyczący przedłużenia obowiązkowej służby wojskowej z 9 do 12 miesięcy. Jedynie poborowi na granicy z Turcją, czy to na Evros, czy na wyspach Morza Egejskiego, wciąż będą objęci obowiązkiem 9-miesięcznej służby. Pozostali spędzą w wojsku pełny rok.

Chociaż znaczna część Europy zniosła obowiązkową służbę wojskową, Grecja utrzymuje powszechny pobór m.in. ze względu na napięte relacje z Turcją, z którą rywalizuje o dostęp do zasobów energetycznych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kraj boryka się także z dużym napływem migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Przygotowywana ustawa przewiduje wzmocnienie obecności wojskowej na granicy z Turcją i odmowę przenoszenia poborowych do służby w stolicy. Regulacja ma pomóc w unikaniu przez młodych Greków obowiązkowej służby wojskowej wskutek wyjeżdżania przez nich zagranicę. Greccy poborowi wykonują pracę m.in. na rzecz rolników podczas zbiorów.