Świat inwestuje w obronność mimo pandemii. W zeszłym roku wydano rekordową sumę

obronnosc-bezpieczenstwo-obrona-wydatki-nato-sipri-usa-chiny-wojsko-armia-bezpieczenstwo

1 bln 981 mld dolarów, jakie świat wydał w 2020 r. na obronność, to największa kwota od 1988 r. przeznaczona na ten cel. [Zdjęcie via unsplash.com/haru1]

Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła światu w inwestowaniu w obronność. Jak wskazuje raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2020 r. państwa przeznaczyły na zbrojenia rekordową sumę – prawie 2 bln dolarów.

 

Mimo tego, że światowa gospodarka skurczyła się o 4,4 proc. w wyniku kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, w 2020 r. wydatki na zbrojenia w skali globu wzrosły o 2,6 proc. względem 2019 r. i wyniosły 2,4 proc. światowego PKB.

Jak informuje SIPRI 1 bln 981 mld dolarów, jakie świat wydał na rakiety, czołgi, amunicję i  wyposażenie żołnierzy, to największa kwota od 1988 r. przeznaczona na obronność.

Niklas Schoernig z Heskiej Fundacji Badań nad Pokojem i Konfliktami (HSFK) w rozmowie z DW.com stwierdził, że wzrost wydatków wynika m.in. z faktu, że wiele projektów zbrojeniowych wdrożono jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. 

Ekspert podkreśla, że „równocześnie obserwujemy pogorszenie się klimatu w stosunkach międzynarodowych, dlatego nie należy raczej liczyć się ze zmniejszeniem wydatków na wojsko w najbliższych latach”.

Obronność: Grecja zawarła największy kontrakt w historii z Izraelem

Izrael i Grecja poinformowały wczoraj (18 kwietnia) o zawarciu umowy obronnej o wartości 1,65 mld dolarów. W jej ramach izraelski koncern Elbit Systems stworzy centrum szkoleniowe dla lotnictwa Grecji i zmodernizuje grecką flotę powietrzną.

 

 

„Jestem pewien, że ten program podniesie możliwości …

USA i Chiny najbardziej wzmacniają obronność

Na czele zestawienia w dalszym ciągu znajdują się Stany Zjednoczone i Chiny, których wydatki na obronność łącznie wynoszą ponad połowę wydatków wszystkich państw na świecie.

USA przeznaczyły w 2020 r. 778 mld dolarów na wojsko, co oznacza, że należy do nich 39 proc. światowych wydatków na zbrojenia. W przypadku Chin odsetek ten wynosi 13 proc., dzięki wydaniu 252 mld dolarów.

„Ostatni wzrost wydatków na cele militarne USA może być przypisany głównie znacznym inwestycjom w badania i rozwój, a także kilku długoterminowym projektom, takim jak modernizacja arsenału nuklearnego i zakupom broni na dużą skalę”, twierdzi Alexandra Marksteiner z SIPRI.

„Odzwierciedla to rosnące obawy dotyczące zagrożeń ze strony strategicznych konkurentów, takich jak Chiny i Rosja oraz dążenie administracji Donalda Trumpa do wzmocnienia armii”, podkreśla ekspertka.

Z kolei Chiny od 26 lat nieprzerwanie notują wzrost w nakładach na obronność, a w ciągu ostatniej dekady wyniósł on aż 76 proc.

Dr Nan Tian z SIPRI zauważa, że „stały wzrost chińskich wydatków wynika częściowo z długoterminowych planów modernizacji i ekspansji wojskowej, zgodnie z deklarowanym celem, jakim jest dogonienie innych czołowych potęg militarnych”.

Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o udział w światowych wydatkach na zbrojenia znajdują się Indie (3,7 proc.), Rosja (3,1 proc.), Wielka Brytania (3 proc.), Arabia Saudyjska (2,9 proc.) Niemcy (2,7 proc.), Francja (2,7 proc.), Japonia (2,5 proc.) i Korea Południowa (2,3 proc.).

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

Kto zwiększył, a kto zmniejszył wydatki na obronność?

Według SIPRI niemal wszystkie państwa członkowskie NATO zwiększyły wydatki na cele militarne. W konsekwencji cel przeznaczania 2 proc. PKB na obronność, do którego zobowiązały się państwa członkowskie Sojuszu w 2014 r., osiągnęło 12 kolejnych krajów.

Celu tego nadal nie realizują m.in. Niemcy, co wielokrotnie było przedmiotem krytyki ze strony byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, ale obecny prezydent Joe Biden także oczekuje wzrostu nakładów ze strony Berlina.

Mimo to, Niemcy znalazły się na 7. miejscu zestawienia, wydając 53 mld dolarów, czyli 1,4 proc. swojego PKB.

Wśród krajów, które postanowiły ograniczyć wydatki na zbrojenia, celem przeznaczenia większych środków na zwalczanie pandemii, znalazły się m.in. Chile, Korea Południowa, Brazylia czy Rosja.