Nowy wariant koronawirusa z Brazylii budzi coraz więcej obaw na świecie

Nowa brazylijska odmiana koronawirusa zaniepokoiła świat (Photo by Rafaela Biazi on Unsplash)

Nowa brazylijska odmiana koronawirusa zaniepokoiła świat (Photo by Rafaela Biazi on Unsplash)

Po brytyjskiej i południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2, teraz to wariant brazylijski budzi największe emocje. Z jego powodu Wielka Brytania wprowadziła zakaz przyjazdów m.in. z Ameryki Południowej, a Francja wydłużyła godzinę policyjną.

 

 

Nową odmianę koronawirusa wykryto w Japonii, ale stwierdzono ją u osób przybywających z Brazylii. Chodzi o rodzinę z dwójką dzieci, która przybyła do Tokio 2 stycznia z brazylijskiego stanu Amazonas.

Ponieważ troje z czworga tych osób wykazywało objawy chorobowe, umieszczono ich w kwarantannie w specjalnym ośrodku tuż obok lotniska Tokio-Haneda. Testy wykazały, że cała rodzina jest zakażona koronawirusem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Japońscy naukowcy badają nową mutację koronawirusa

Osoby zainfekowane objawowo, choć były młode – najstarsza z nich ma 40 lat – przechodziły jednak COVID-19 dość ciężko. Ojciec rodziny trafił nawet z powodu problemów z oddychaniem do szpitala. Naukowcy postanowili więc dokładniej przebadać pobrane od nich próbki.

Według ich ustaleń rodzinę przybyłą z Brazylii zaatakowała nowa mutacja koronawirusa, inne niż ta najbardziej na świecie rozpowszechniona oraz odmienna od ostatnio odkrytych wariantów z Wielkiej Brytanii i RPA.

Pewne elementy nowej mutacji są jednak podobne do odmian brytyjskiej i południowoafrykańskiej, więc japońscy naukowcy nie wykluczają, że wykryty przez nich wariant również może zakażać łatwiej i być niebezpieczny także dla młodszych osób. Ale na 12 odkrytych mutacji w obrębie genomu wirusa tylko jedna jest taka sama jak w wariantach brytyjskim i południowoafrykańskim.

„W tej chwili nie ma więc twardych dowodów na to, że nowy wariant znaleziony u osób wracających z Brazylii jest wysoce zaraźliwy. Dopiero go badamy. Ale nie możemy też jeszcze stwierdzić czy nowa mutacja jest odporna na opracowane już szczepionki” – powiedział dyrektor japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych Takaji Wakita.

Francja zaostrza restrykcje i kontrole graniczne dla osób spoza Unii Europejskiej

Zdaniem Castexa sytuacja epidemiczna we Francji jest na razie pod kontrolą.

Stan wyjątkowy w części Japonii

Japońskie władze dmuchają jednak na zimne. Od kilku dni w kraju bardzo wzrosła dzienna liczba wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem. W ubiegłą sobotę (9 stycznia) sięgnęła nawet 7,8 tys., co jest dotychczasowym rekordem. Od tego czasu regularnie już utrzymuje się powyżej 5 tys. przypadków dziennie.

Nie ma na razie dowodów na to, że ostatni skok zachorowań ma związek z brazylijską odmianą koronawirusa, ale japońscy naukowcy tego nie wykluczają. W ubiegłym tygodniu ogłoszono jednak stan wyjątkowy dla Tokio oraz trzech sąsiadujących ze stolicą prefektur – Saitama, Kanagawa i China. Żyje tam 30 proc. mieszkańców kraju.

Ale nowych zakażeń przybywa także w innych regionach Japonii, więc pojawiają się już apele o ogłoszenie stanu wyjątkowego – tak jak to było wiosną – w całym kraju. Japońskie obostrzenia przeciwepidemiczne są też na tle tych europejskich łagodne – restauracje czy bary funkcjonują normalnie, choć muszą zakończyć pracę do 20:00.

Zabronione są tylko zgromadzenia większe niż liczące 5 tys. osób, a pozostawanie mieszkańców w domach to jedynie rządowe zalecenie, a nie twardy nakaz.

Koronawirus: Międzynarodowa misja ekspertów WHO przybyła do Wuhan w Chinach

Oczekiwania – co przyznają nawet sami uczestnicy misji – nie są jednak za wysokie.

Wielka Brytania zamyka granice przed przybyszami z Ameryki Południowej

Tymczasem brazylijska odmiana koronawirusa wywołuje niepokój także w innych rejonach świata. Wielka Brytania, która z powodu tzw. odmiany brytyjskiej, już boryka się z ogromną falą zachorowań, zamknęła od dziś (15 stycznia) swoje granicy dla osób przybywających z większości krajów Ameryki Południowej (oprócz Brazylii to także m.in. Argentyna, Chile, Ekwador, Boliwia, Urugwaj, Kolumbia, Peru i Wenezuela), a także ze środkowoamerykańskiej Panamy, afrykańskich Wysp Zielonego Przylądka oraz z europejskiej Portugalii.

Zakaz wjazdu nie dotyczy tylko obywateli brytyjskich i irlandzkich oraz cudzoziemców z prawem do stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Będą oni jednak musieli odbyć 10-dniową kwarantannę po powrocie.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps wprost przyznał, że zakaz ma związek z wykryciem „brazylijskiej” odmiany koronawirusa, a na listę wpisano także Portugalię „z powodu dużych powiązań tego kraju z Brazylią”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział też, że „jest bardzo zaniepokojony brazylijską odmianą koronawirusa, ponieważ nie wiadomo jeszcze czy działają na nią szczepionki”.

Profesor Wendy Barclay z Narodowego Konsorcjum Wirusologicznego przyznała zaś, że brazylijski wariant patogenu „jest już w Wielkiej Brytanii”. Od poniedziałku (18 stycznia) wszyscy przyjezdni do Anglii i Walii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Chiny: Nowe zakażenia koronawirusem wokół stolicy, 28 mln ludzi w kwarantannie

Nowe ognisko zakażeń koronawirusem powstało w okalającej Pekin prowincji Hebei. Ostatniej dobry stwierdzono w Chinach najwięcej rodzimych zakażeń od ponad pięciu miesięcy. Kwarantannę nałożono na cztery miasta, w których mieszka łącznie 28 mln osób.

 

Ostatniej doby w Chinach stwierdzono 115 przypadków …

Francja wprowadza godzinę policyjną

Także Francja zacieśnia zasady obowiązującego tam lockdownu. Od jutra (16 stycznia) w całym kraju obowiązywać będzie godzina policyjna, która rozpocznie się już godzinie 18:00 i potrwa do 6:00 rano. W tym czasie wychodzenie z domu bez ważnej przyczyny będzie zakazane.

Również każda osoba przyjeżdżająca do Francji będzie musiała przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, a w razie jego braku – odbyć 7-dniową kwarantannę. „Sytuacja w kraju jest pod kontrolą, ale jest to kruchy spokój” – powiedział premier Jean Castex ogłaszając nowe zasady dotyczący lockdownu.

Władze francuskie oficjalnie nie uzasadniają zaostrzenia restrykcji pojawieniem się brazylijskiej mutacji koronawirusa, ale media we Francji podejrzewają właśnie taką motywację. Nie ma jednak na razie potwierdzenia wykrycia tego wariantu patogenu nad Sekwaną.

Słowacja powtórzy ogólnokrajowe testy na koronawirusa. Premier zarzuca koalicjantowi śmierć 4 tys. osób

Premier przedstawił wykresy dowodzące, że takie są koszty niesprowadzania przez ministra gospodarki odpowiedniej liczby dobrej jakości testów.

W brazylijskiej Amazonii coraz trudniejsza sytuacja

W samej Brazylii zaś od połowy listopada znów coraz mocniej przybywa zakażonych koronawirusem, a dzienna liczba nowych wykrytych infekcji sięga rekordów z czasów wiosennej fali epidemii.

Najtrudniejsza jest sytuacja właśnie w stanie Amazonas we wschodniej części kraju i w jego stolicy – mieście Manaus, gdzie w szpitalach zaczyna już brakować miejsc dla chorych na COVID-19. To właśnie z tego regionu przybyła do Tokio brazylijska rodzina, u której wykryto nową mutację koronawirusa.

W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej w Brazylii oraz możliwością rozprzestrzenienia się kolejnej odmiany koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwołała w Genewie posiedzenie swoich ekspertów z różnych części świata.