Norwegia podpisała z USA umowę o aktywności wojskowej na terenie kraju

Norwegia, flaga

Norwegia jest jednym z państw założycielskich NATO. / Fot. Mark König [Unsplash]

Norwegia, która posiada kawałek wspólnej granicy z Rosją, poinformowała w piątek (16 kwietnia) o zawarciu nowej umowy z USA w sprawie aktywności sił amerykańskich na swojej ziemi. Porozumienie musi jeszcze zatwierdzić norweski parlament.

 

Umowa między dwoma sojusznikami w ramach NATO przewiduje budowę przez Amerykanów swoich obiektów na trzech norweskich lotniskach i w jednej bazie morskiej. Jak poinformował rząd, nie zakłada ona jednak powstania samodzielnych amerykańskich baz wojskowych.

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …

„Porozumienie potwierdza kluczową rolę Norwegii na północnej flance NATO”

Norwesko-amerykańskie porozumienie, zawarte przez mniejszościowy rząd Erny Solberg, do wejścia w życie wymaga jeszcze ratyfikacji przez Storting, norweski parlament.

„Umowa reguluje amerykańską obecność oraz ćwiczenia na norweskich ziemiach, umożliwiając szybkie wzmocnienie potencjału obronnego Norwegii w przypadku sytuacji kryzysowej bądź konfliktu zbrojnego”, oświadczył rząd w Oslo.

„Stale rozwijamy naszą współpracę z sojusznikami. Zawarte porozumienie stanowi potwierdzenie naszych bliskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i kluczowej pozycji Norwegii na północnej flance NATO”, stwierdziła z kolei szefowa norweskiej dyplomacji Ine Eriksen Søreide.

Tydzień w skrócie: Kto po Merkel? / USA i NATO wyjdą z Afganistanu / Piramida finansowa Madoffa

W tym odcinku rozmawialiśmy m.in. o tym kto ma szansę zająć fotel kanclerza po Angeli Merkel, o Ukrainie i kolejnej unijnej wpadce, o wycofywaniu się wojsk USA i NATO z Afganistanu i o śmierci twórcy największej na świecie piramidy finansowej.

Skomplikowane stosunki norwesko-rosyjskie

Relacje między Norwegią a Rosją – dwoma państwami, które łączy wspólna granica w Arktyce – poprawiły się wraz z końcem Zimnej Wojny, by ulec ponownemu zaostrzeniu po uznawanej przez Zachód za bezprawną aneksję przez Rosję Krymu w 2014 r. i wybuchu konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Oba kraje rozpoczęły wtedy wzmacnianie swoich sił. Zarówno NATO, jak i Rosja zwiększyły też częstotliwość i zakres ćwiczeń wojskowych. Mimo trudnych stosunków władze w Moskwie i Oslo starają się jednak wypracowywać porozumienie w takich kwestiach, jak ruch transgraniczny czy rybołówstwo.

Rywalizacja o surowce w Arktyce: Norwegia planuje wydobycie na dziewiczych terenach. Co zrobi Rosja?

Poszukiwanie surowców w Arktyce jest przedmiotem sporu Norwegii z Rosją.

Polityka obronna Norwegii

Norwegia jest jednym z państw założycielskich NATO. Od powstania Sojuszu w 1949 r. konsekwentnie trzymała się jednak zasady, że w czasie pokoju na norweskich ziemiach nie mogą znajdować się obce bazy ani broń nuklearna. Mogą jednak odbywać się ćwiczenia z udziałem zagranicznych oddziałów, które często zresztą mają miejsce,

„Nasza polityka odnosząca się do obecności obcych sił na terytorium Norwegii, gromadzenia i rozwijania arsenału nuklearnego czy wizyt w portach pozostaje niezmienna”, zapewniła Søreide.