Koronawirus: Norwegia znosi większość przeciwepidemicznych restrykcji, bo mieszkańcy chętnie się szczepią

norwegia-obostrzenia-koronawirus-pandemia-COVID-antyszczepionkowcy-paszport-izolacja

Dwie dawki szczepionki na koronawirusa przyjęła już ponad 83 proc. mieszkańców kraju. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Norweskie władze ogłosiły decyzję o zniesieniu od dziś (26 września) niemal wszystkich obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Nie będzie już m.in. limitu uczestników zgromadzeń i nakazu utrzymywania społecznego dystansu. Dwie dawki szczepionki na koronawirusa przyjęło już ponad 83 proc. mieszkańców kraju.

 

W Norwegii na decyzję o zniesieniu niemal wszystkich przeciwepidemicznych restrykcji czekano od dłuższego czasu. Ostatecznie premier Erna Solberg ogłosiła, że większość kryzysowych rozporządzeń wygaśnie jutro o godzinie 16:00.

Oznacza to, że od tej chwili będzie można już organizować zgromadzenia o dowolnej liczebności, zniknie obowiązek utrzymywania minimum dwumetrowego dystansu między osobami nie będącymi w jednym gospodarstwie domowym czy zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Ostatnim pandemicznych wymogiem jest obowiązek izolowania się osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Coraz mniej zakażeń w Norwegii

W ostatnich tygodniach, mimo dotarcia do Europy łatwiej niż poprzednie warianty koronawirusa przenoszącego się między ludźmi wariantu Delta, dobowa liczba nowych infekcji w Norwegii wyraźnie spada. Jeszcze na początku tygodnia było to ok. 1,5 tys. przypadków dziennie, teraz rzadko jest powyżej 600, a przewidywana jest dalsza tendencja spadkowa.

Dlatego, po konsultacjach z epidemiologami i ekspertami ds. zdrowia publicznego, szefowa norweskiego rządu podjęła decyzję o odwołaniu kryzysowych zasad. „Przechodzimy do normalnego codziennego życia, ale z zachowaniem gotowości do reagowania, gdyby sytuacja się znów pogorszyła.”

Ponieważ coraz mniej zakażonych osób wymaga hospitalizacji, sytuacja norweskiej służby zdrowia jest stabilna. Zmieniono jednak kryteria odnośnie ewentualnych kolejnych reakcji rządu na pandemię. Teraz pod uwagę nie będzie już brana liczba nowych zakażeń, ale obłożenie szpitalnych łóżek czy liczba zajętych respiratorów. Takie zasady mają obowiązywać przez minimum rok.

Niemcy: Od listopada niezaszczepieni, którzy trafią na kwarantannę, nie dostaną zasiłków

Projekt ten krytykują jednak m.in. związki zawodowe. Chwalą zaś samorządowcy.

Norwegowie chętnie się szczepią

„Minęło 561 dni, odkąd wprowadziliśmy najostrzejsze środki kontroli w czasie pokoju. Teraz możemy żyć normalnie, poradziliśmy sobie lepiej niż wiele innych krajów” – powiedziała premier Solberg.

I dodała, że to zasługa udanego programu szczepień przeciw COVID-19, które Norwegowie chętnie przyjmują. Do tej pory jedną dawką zaszczepionych zostało 76,2 proc. całej populacji Norwegii, a dwiema 66,5. W przypadku osób dorosłych wskaźniki te wynoszą zaś odpowiednio: 90,5 oraz 83,4 proc.

To wyniki o wiele wyższe niż średnia dla Unii Europejskiej. Według danych Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC) jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 78,8 proc. dorosłych mieszkańców UE, a w pełni zaszczepionych jest 72,6 proc.

Gdyby Norwegia była państwem członkowskim UE, to znajdowałaby się w ścisłej unijnej czołówce krajów z najwyższym odsetkiem zaszczepionych. Lepiej od niej wypadają obecnie tylko Portugalia, Irlandia i Malta.