Norwegia mobilizuje fundusze na zakup broni dla Ukrainy

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre, źródło: Flickr, fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet (CC BY-ND 2.0)

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre, źródło: Flickr, fot. Sandra Skillingsås, Arbeiderpartiet (CC BY-ND 2.0)

Norwegia przekaże 400 mln norweskich koron, czyli około 40 mln euro, na zakup broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Rząd w Oslo rozważa też bezpośrednie przekazanie broniącym się przed rosyjską inwazją Ukraińcom uzbrojenia.

 

O decyzji norweskiego rządu poinformował premier Jonas Gahr Støre. Jak ocenił, „wojna na Ukrainie weszła w nową fazę”. „Stoimy w obliczu największej konwencjonalnej krwawej bitwy o kontrolę terytorium od 1945 r.” – powiedział, nawiązując do rosyjskich działań ofensywnych w Donbasie i na południu Ukrainy.

Zmiana stanowiska Niemiec. Mają dostarczać czołgi na Ukrainę

Niemcy dostarczą Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze.

Nasilenie walk w Donbasie

Rosjanie usiłują od kilku dni przełamać ukraińskie linie obronne na długości prawie 500 km, a także prowadzą intensywny ostrzał w tym rejonie, wymierzony m.in. w ukraińską infrastrukturę krytyczną. Według dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy Rosja ściąga też w rejon walk nowe jednostki.

Od ponad dwóch tygodni państwa zachodnie przekazują broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie broń ciężką, w tym czołgi, wozy opancerzone czy samobieżne armatohaubice. Norwegia na razie się na to nie zdecydowała, ale postanowiła przekazać Ukrainie 400 mln koron (około 40 mln euro) na zakup takiego uzbrojenia.

Norweski premier poinformował jednocześnie, że jego kraj rozważa także przekazanie Ukrainie uzbrojenia bezpośrednio. „Siły ukraińskie będą potrzebowały wzmocnienia, aby powstrzymać rosyjskie ataki z południa oraz wschodu. Potrzeba im cięższych i bardziej zaawansowanych systemów obrony” – oświadczył.

Świat się zbroi. Rekordowe 2 biliony dolarów wydatków na cele militarne [SIPRI]

Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania oraz Rosja, które w sumie odpowiadają za 62 procent całych światowych wydatków.

Norweskie wsparcie dla Ukrainy

Wcześniej Norwegia przekazała już Ukrainie uzbrojenie. Były to 4 tys. granatników przeciwpancernych M72, a także około 100 pocisków przeciwlotniczych Mistral oraz odzież wojskową, hełmy i kamizelki przeciwodłamkowe. Broń ta trafiła z Norwegii na Ukrainę w czasie, gdy także i inne kraje przekazywały tam lekką broń defensywną.

W ramach przedstawianej parlamentowi w Oslo rządowej informacji o pomocy dla Ukrainy premier Støre poinformował też, że do Norwegii trafiło w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia 14,5 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

W sumie norweskie władze planują przyjąć 30 tys. uchodźców z Ukrainy, ale w związku z nasileniem się walk w Donbasie i na ukraińskim południu oraz wzmożonym rosyjskim ostrzałem ukraińskich miast, norweskie służby migracyjne liczą się z tym, że uchodźców z Ukrainy może być nawet ostatecznie 100 tys.