Norwegia: Koronawirus wśród załogi statku wycieczkowego

Norweski statek wycieczkowy MS Roald Amundsen, fot. Wendy Culter [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Norweski statek wycieczkowy MS Roald Amundsen, fot. Wendy Culter [Flickr, CC BY-SA 2.0]

33 przypadki koronawirusa wykryto wśród 158-osobowej załogi wycieczkowca MS Roald Amundsen. O wynikach testu poinformował w sobotę (1 lipca) norweski armator Hurtigruten. Nie ma informacji o zakażeniach wśród pasażerów.

 

 

U 120 członków załogi testy na obecność SARS-CoV-2 dały wynik negatywny. U 8 osób wynik testu jest niejasny i badanie musi zostać powtórzone.

Cztery spośród zainfekowanych osób, wykazujące objawy choroby COVID-19, znajdują się w Szpitalu Uniwersyteckim w Tromsoe. Jak poinformowały władze szpitala, wszyscy oni są cudzoziemcami. Symptomy w ich przypadku miały się pojawiać już w czasie podróży, decyzję o ich izolacji podjęto zatem już na statku.

177 pasażerów wycieczkowca bezpiecznie opuściło statek. „Wszyscy pasażerowie otrzymają polecenie poddania się kwarantannie”, poinformowała na naczelna lekarz gminy Tromsoe Kathrine Kristoffersen. Jedna z pasażerek wycieczkowca Line Miriam Haugan powiedziała, że podczas podróży osoby przebywające na statku były wielokrotnie instruowane w kwestii zachowywania dystansu społecznego, by ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. „Załoga pilnowała abyśmy myli ręce, a także mierzyła nam temperaturę”, powiedziała kobieta agencji Reutera.

„Teraz koncentrujemy się na tym, by zrobić wszystko, co możliwe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszym pasażerom i załodze”, poinformował Rune Thomas Ege z przedsiębiorstwa Hurtigruten w rozmowie z USA Today. „Ściśle współpracujemy z władzami krajowymi i lokalnymi w wymianie informacji, dalszym testowaniu oraz śledzeniu kontaktów osób zakażonych”, dodał.

Statek miał dotrzeć na wyspę Spitzbergen w piątek po południu, ale ostatecznie zacumował w Tromsoe, gdzie znajduje się do tej pory. Teraz zostanie poddany dezynfekcji i wyłączony z użytku aż do jesieni.

UE skraca swoją listę państw epidemicznie bezpiecznych

Kolejny kraj znika z unijnej listy krajów uznanych za bezpieczne epidemicznie. Lista nie zawiera już obecnie 15 państw, ale 12. Jaki kraj z niej wykreślono?

Przyczyną zakażenie u pasażera z poprzedniego rejsu?

Jak informuje norweski dziennik „VG”, firma Hurtigruten już na początku tygodnia otrzymało informację o wykryciu koronawirusa u jednego z pasażerów statku z poprzedniego rejsu. Komunikat został jednak zignorowany. W rozmowie z „VG” prezes Hurtigruten Daniel Skjeldman wyraził żal z powodu tej decyzji. „Mogliśmy postąpić inaczej”, stwierdził.

Hurtigruten próbuje obecnie skontaktować się z 209 pasażerami, którzy płynęli statkiem w dniach 17-24 lipca. Norweskie służby sanitarno-epidemiologiczne poinformowały, że oni również powinni zostać poddani testom i obowiązkowej kwarantannie.

Na pokładzie statku nie było obywateli Polski, przekazał Tarjei Kramviken z przedsiębiorstwa Hurtigruten.