Przywódcy Niemiec i Francji chcą skoordynowanego otwierania granic. Opowiadają się za utrzymaniem dialogu z Rosją

niemcyfrancjamerkelmacroncovid19rosjawakacjeturystykaurlop

Spotkanie Emmanuela Macrona i Angeli Merkel w Berlinie, źródło: Twitter/Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron spotkali się w Berlinie. Wezwali wspólnie do skoordynowanego otwierania granic przez kraje Unii Europejskiej, aby maksymalnie utrudnić rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa. Rozmawiali też o relacjach z Rosją.

 

 

Spotkanie w Berlinie miało charakter roboczej kolacji. Przywódcy na poprzedzającej wszystko konferencji prasowej wyjaśnili, że chcą omówić bieżące sprawy z europejskiej agendy, w szczególności pandemię COVID-19 oraz relacje z Rosją.

Obawy o wariant Delta

Zarówno kanclerz Niemiec, jak i prezydent Francji podkreślili, że wszystkie państwa członkowskie UE muszą uważać, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2.

Wiele niepokoju budzi w Europie coraz większa obecność tzw. wariantu Delta (do niedawna nazywanego indyjskim), który według wstępnych szacunków zakaża ludzi nawet o 60 proc. łatwiej niż pierwszy szczep patogenu, nazywany wariantem Wuhan.

W Wielkiej Brytanii, gdzie ostatnie 2 tygodnie przynoszą ponowny wyraźny wzrost liczby nowych zakażeń, ów wariant odpowiada już za ponad 90 proc. nowych infekcji. Rząd brytyjski opóźnił z tego powodu wprowadzenie ostatniego etapu odmrażania gospodarki w Anglii o cztery tygodnie. Inne kraje Zjednoczonego Królestwa zapewne pójdą tym śladem.

Również Portugalia zmaga się z kolejną falą epidemii. Problem dotyczy głównie Lizbony i jej okolic (przypada na te tereny 75 proc. nowych zakażeń), więc portugalskie władze zdecydowały się na wprowadzenie od wczoraj (18 czerwca) weekendowego kordonu sanitarnego wokół stolicy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Skoordynowane otwieranie granic w UE

Na razie we Francji i Niemczech wariant Delta nie jest szeroko rozpowszechniony. Niemieckie badania wskazują, że odpowiada w drugim z tych krajów za około 6 proc. nowych zakażeń, ale zarówno Angela Merkel, jak i Emmanuel Macron są sytuacją na zachodzie Europy zaniepokojeni.

Dlatego wezwali do skoordynowanego otwierania granic wewnątrz UE. „Niektóre kraje wcześniej ponownie otworzyły swoje granice ze względu na przemysł turystyczny, ale musimy uważać, aby nie importować nowych wariantów” – powiedział Macron, a Merkel dodała, że „nie możemy zachowywać się tak, jakby koronawirus już zniknął”.

Od 1 lipca w pełni funkcjonować ma ogólnounijny system cyfrowych certyfikatów, które będą informować o zaszczepieniu się danej osoby lub uzyskaniu odporności w wyniku przejścia zakażenia koronawirusem. Ma to pozwolić odpornym już ludziom na uniknięcie kwarantanny po przyjeździe. Certyfikat – w formie kodu QR – będzie także zawierał informację o świeżym negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Włochy: Ubiegłoroczna rosyjska misja medyczna w Lombardii była akcją wywiadowczą?

Rosyjska misja medyczna przybyła do Lombardii w marcu 2020, gdy na północy Włoch było centrum pandemii COVID-19.

Relacje z Rosją trudne, ale nieuniknione

Przywódcy Niemiec i Francji rozmawiali też o relacjach z Rosją. Oboje opowiedzieli się za utrzymaniem dialogu z Moskwą pomimo rosyjskiego zaangażowania w konflikty m.in. na wschodniej Ukrainie i w Syrii, a także innych różnic w podejściu do międzynarodowego bezpieczeństwa.

Paryż i Moskwa chcą jednak mieć pewność, że Moskwa nie będzie uderzać w żaden sposób w kraje unijne oraz w ich sojuszników. „Rosja jest dla nas dużym wyzwaniem, ale także kontynentalnym sąsiadem UE i musimy upewnić się, że wszystkie ataki hybrydowe zostaną powstrzymane” – powiedziała Merkel.

Dodała jednak, że „z drugiej strony mamy interes, aby pozostać w dialogu z Rosją, jeśli chcemy bezpieczeństwa i stabilności w Unii Europejskiej”.  „Jest to jednak trudne” – zastrzegła niemiecka kanclerz.

Wskazała na przykład działań podejmowanych przez USA. „Kiedy prezydent Joe Biden spotyka się z prezydentem Władimirem Putinem i prowadzi otwarty dialog, ważne jest również, abyśmy po stronie europejskiej robili to samo” – podkreśliła,