Niemcy uruchamiają Dowództwo Kosmiczne

Niemcy, USA, Rosja, Francja, kosmos, NATO, bundeswehra, satelita, przestrzeń kosmiczna, gwiezdne wojny

Kosmos to piąty wymiar działań niemieckiej armii. Tradycyjne trzy to ziemia, powietrze i woda. Ursula von der Leyen jeszcze jako minister obrony wprowadziła w 2017 r. czwarty wymiar: działania w przestrzeni wirtualnej.  / Foto via unsplash [@nasa]

W Kalkar-Uedem w Nadrenii Północnej-Westfalii rozpoczęło wczoraj (13 lipca) działalność nowo utworzone Dowództwo Kosmiczne. Łączy ono różne obszary, które do tej pory zajmowały się problematyką kosmiczną w ramach Bundeswehry.

 

 

W Kalkar już mieści się Centrum Kompetencyjne Sił Powietrznych NATO (Joint Air Power Competence Centre – JAPCC). W 2019 r. Minister obrony Niemiec, Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała podczas inauguracji niemieckiego Dowództwa Kosmicznego, że działania Bundeswehry w kosmosie mają charakter obronny. Ich celem jest zaś „zapewnienie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”.

Minister zwróciła uwagę na ogromne znaczenie technologii satelitarnych w dziedzinie nawigacji, komunikacji i rozpoznania. Nowe dowództwo – jak powiedziała – stawia sobie za cel odpieranie ataków, a także dokładne informowanie niemieckiego rządu i Bundeswehry o tym, co dzieje się w kosmosie.

Nowe dowództwo łączy różne obszary, które do tej pory zajmowały się problematyką kosmiczną w ramach Bundeswehry. Jak informuje DW.com, początkowo zatrudniać będzie 80 osób. Przewiduje się również współpracę międzynarodową w ramach NATO.

Kosmos to piąty wymiar działań niemieckiej armii. Tradycyjne trzy to ziemia, powietrze i woda. Ursula von der Leyen jeszcze jako minister obrony wprowadziła w 2017 r. czwarty wymiar: działania w przestrzeni wirtualnej.

Również USA powołały do życia własne wojska kosmiczne jako czwarty rodzaj amerykańskich sił zbrojnych. Z kolei we Francji we wrześniu 2019 r. w ramach sił powietrznych powstało dowództwo sił kosmicznych. Obok państw NATO ostatnio także inne kraje, z Rosją i Chinami na czele, rozwijają swoje zdolności obronne w kosmosie.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …

Centrum Operacji Powietrznych i Kosmicznych

Powołanie nowego dowództwa jest częścią reformy strukturalnej Bundeswehry. Już we wrześniu 2020 r. Annegret Kramp-Karrenbauer w Kalkar-Uedem dała sygnał do rozpoczęcia działalności nowo utworzonego Centrum Operacji Powietrznych i Kosmicznych.

Do głównych zadań „Air and Space Operations Centre” (Asoc) należy ochrona satelitów przed atakami oraz przypadkowymi lub celowymi uszkodzeniami. Mowa zarówno o zderzeniach z dryfującymi „śmieciami kosmicznymi” oraz obiektami , jak i o ewentualnych atakach z broni balistycznej.

Specjalne urządzenia optyczne umożliwią intensywną obserwację ruchu satelitarnego. Jednostka składa się z infrastruktury systemów radiowych i teleskopowych. Technika wojskowa ma być wykorzystywana we współpracy z inżynierią lądową.

Obecnie w przestrzeni kosmicznej znajduje się około 2 tys. satelitów – zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Co dziesiąta z nich jest niemiecka.

NATO utworzy w Niemczech Centrum Kosmiczne. Czeka nas militaryzacja kosmosu?

Czy Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieszczenie broni w kosmosie?

NATO utworzyło w Niemczech Centrum Kosmiczne

Być może w niedalekiej przyszłości rozwijane przez Niemcy Dowództwa Kosmiczne będą ściślej współpracować z partnerami w ramach NATO. Sojusz Północnoatlantycki prowadzi bowiem przygotowania do działań defensywnych w kosmosie.

W październiku 2020 r. ministrowie obrony państw NATO zdecydowali o powstaniu nowego sojuszniczego centrum operacyjnego, które zajmie się działaniem w domenie kosmicznej. Powstanie ono, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przy transatlantyckim dowództwie sił powietrznych w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

Ma ono pełnić rolę placówki koordynującej nadzorowanie przestrzeni okołoziemskiej. Główne zadanie nowego centrum będzie polegało na zbieraniu informacji na temat potencjalnych zagrożeń dla satelitów krajów NATO. Niewykluczone jest przekształcenie go w przyszłości w centrum dowodzenia do spraw działań obronnych NATO w przestrzeni kosmicznej.

Wkrótce ma również powstać specjalny think tank zajmujący się działaniami NATO w kosmosie. Siedzibą tego tzw. Centrum Kompetencyjnego może być Kalkar w Nadrenii Północnej-Westfalii albo Tuluza we Francji.

Jednak Sojusz nie ma w planach militaryzacji kosmosu. „NATO nie ma zamiaru rozmieszczać broni w przestrzeni kosmicznej, ale musimy zapewnić sobie możliwość odpowiedniego wsparcia naszych misji i operacji”, wytłumaczył jesienią 2020 r. szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

Norweg podkreślił jednak, że NATO jest w coraz większym stopniu uzależnione od techniki rozmieszczonej w kosmosie, zwłaszcza w kwestii łączności satelitarnej, systemów nawigacyjnych oraz danych uzyskiwanych od satelitów obserwacyjnych.