Niemcy: Nie będzie dostaw broni na Ukrainę. Berlin sprzedaje broń m.in. do Egiptu i Kataru

Niemcy-ukraina-baerbock-rosja-putin-bron-uzbrojenie-donbas

Na zdjęciu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. / Foto via Twitter [@ABaerbock]

Podczas pierwszej wizyty w Kijowie szefowa niemieckiej dyplomacji podkreśliła poparcie dla integralności i suwerenności Ukrainy. Annalena Baerbock ostrzegła Rosję przed agresją na sąsiada. Ale w kwestii dostaw broni dla Ukraińców Niemcy zdania nie zmieniają także po odejściu rządu Angeli Merkel.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

Annalena Baerbock podkreśliła po rozmowach z ukraińskim szefem dyplomacji Dmytro Kułebą, że jedynym sposobem na zmniejszenie napięcia w relacjach z Rosją jest dyplomacja. Przy czym współprzewodnicząca Zielonych ostrzegła Moskwę, że każde dalsze agresywne działanie będzie miało dla niej „wysoką cenę gospodarczą, strategiczną, polityczną”.

Tak jak pisaliśmy w poniedziałek na EURACTIV.pl, niemiecka minister wyraziła chęć „zrestartowania i ożywienia” formatu normandzkiego w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Rozmowy o formacie normandzkim mają być dziś (18 stycznia) kontynuowane przez Baerbock z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w Moskwie. Z kolei szef MSZ Ukrainy docenił, że Berlin i Paryż nie podejmują decyzji w sprawie Kijowa za jego plecami.

Ukraina: Wielki cyberatak na rządowe strony internetowe

Strony internetowe ponad 70 ukraińskich instytucji państwowych zostały zaatakowane przez hakerów.

Niemieckiej broni na Ukrainie nie będzie

Po rozmowach Kułeba poinformował, że dialog między Ukrainą i Niemcami w sprawie dostaw uzbrojenia będzie kontynuowany. Baerbock stwierdziła natomiast, że pozycja Berlina w tej kwestii jest niezmienna.

Przed poniedziałkową wizytą szefowej MSZ Niemiec w Kijowie ambasador Ukrainy w Niemczech po raz kolejny zaapelował o dostawy broni. Ambasador Andrij Melnyk podkreślił w komentarzu dla niemieckiej agencji dpa, że brak wsparcia zbrojeniowego ze strony nowego rządu RFN jest „bardzo frustrujący i gorzki”. Ukraina od lat domaga się dostaw broni od Niemiec.

Już wcześniej rzeczniczka MSZ Niemiec Andrea Sasse oświadczyła, że Niemcy nie zmieniły stanowiska w kwestii dostarczenia Ukrainie broni defensywnej (nie wspominając nawet o ofensywnej) i spróbują udowodnić stronie ukraińskiej swe racje podczas kijowskiej wizyty Annaleny Baerbock.

Jednocześnie, jak podkreśliła Sasse, Niemcy pomagają Ukrainie w innych związanych z obronnością obszarach, m.in. leczeniu rannych w Donbasie żołnierzy, budowie szpitala wojskowego i dostarczaniu środków medycznych.

Cytowany przez portal Deutsche Welle, polityk CDU i ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Röttgen ostrzegł przed zmniejszeniem „potencjału odstraszania” wobec Rosji. „Zdecydowanie radzę wszystkim graczom politycznym, aby w tej krytycznej fazie nie odkładali na bok potencjału odstraszania Rosji”, powiedział w rozmowie z RTL/ntv.

Ukraina: Wołodymyr Zełenski gotów do negocjacji ws. zakończenia wojny w Donbasie

W Kijowie odbyło się we wtorek spotkanie ukraińskiego prezydenta z doradcami kanclerza Niemiec i prezydenta Francji, którzy wcześniej złożyli wizytę w Moskwie. 

Ukraina rozczarowana

Strona ukraińska nie kryje rozczarowania stanowiskiem Niemiec. Rząd Angeli Merkel nie tylko nie zamierzał dostarczać czy sprzedawać jakiejkolwiek broni, ale też starał się blokować taką pomoc wojskową dla Ukrainy na poziomie NATO czy UE.

Kijów liczył na to, że po zmianie ekipy w Berlinie, zmieni się też niemieckie podejście do tej sprawy, zwłaszcza w obliczu zagrożenia rosyjską inwazją.

W związku z dużym cyberatakiem  na ukraińskie strony rządowe w zeszłym tygodniu, Baerbock zaoferowała udostępnienie ekspertów z niemieckiego Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI) w celu wsparcia i rozpoznania. Moskwa odrzuciła oskarżenia o udział w ataku hakerskim.

W ostatnich tygodniach Rosja  rozstawiła na granicy z Ukrainą ok. 100 tys. żołnierzy. Zachód obawia się inwazji. Moskwa odrzuca te obawy. Kreml zapewnia, że Rosji zależy na gwarancji bezpieczeństwa. Prezydent Władimir Putin domaga się od NATO m.in. zobowiązania, że Ukraina nie zostanie przyjęta do transatlantyckiego sojuszu wojskowego.

Ukraina coraz bardziej oddala się od rosyjskiej strefy wpływów. To niepokoi Putina [WYWIAD]

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski okazał się być odpornym na rosyjski wpływ i szantaż, twierdzi ekspert OSW Krzysztof Nieczypor.

Komu Niemcy sprzedają broń?

Niemiecki eksport broni osiągnął w 2021 r. nowy rekord w wysokości 9,04 mld euro. Poprzedni rekord eksportu niemieckiej broni padł przed pandemią, w 2019 r. wynosił 8,02 mld euro.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Francją, Niemcy są jednym z największych eksporterów broni na świecie. Kraj ten był odpowiedzialny za 5,5 proc. globalnego eksportu broni w latach 2016-2020.

Niemcy eksportują broń m.in. do państwa spoza UE i NATO. Budzi on spore kontrowersje, ponieważ broń może trafiać do reżimów łamiących prawa człowieka bądź uwikłanych w konflikty.

Według raportu SIPRI rząd w Berlinie zezwolił w pierwszej połowie 2021 r. na sprzedaż do krajów trzecich uzbrojenia o wartości 499 milionów euro; to o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej.

Do dziesiątki największych odbiorców niemieckiego uzbrojenia należą m.in. Egipt oraz Katar, których władze oskarżane są o łamanie praw człowieka.

Jak informowały w grudniu niemieckie media, rząd pod przewodnictwem Angeli Merkel zatwierdził kilka kontrowersyjnych transakcji zbrojeniowych z Egiptem tuż przed opuszczeniem urzędu.

Ukraina: Kijów i Waszyngton ostrzegają przed wybuchem konfliktu. "Rosja gotowa do przeprowadzenia dużej operacji"

USA twierdzą, że pozostaje coraz mniej czasu na przygotowanie odpowiedniego pakietu środków w celu powstrzymania Rosji przed napaścią na Ukrainę.