Niemcy: Samochód wjechał w grupę pieszych – co najmniej pięć osób nie żyje

Policja, źródło: Wikipedia, fot. Wouterjan Stikkel (reative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Policja, źródło: Wikipedia, fot. Wouterjan Stikkel (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Co najmniej pięć osób zginęło, w tym małe dziecko, a kilkanaście jest rannych, w tym część ciężko – wynika z ustaleń policji w Trewirze w zachodnich Niemczech, gdzie pijany 51-latek rozpędzonym samochodem wjechał po południu w grupę pieszych na deptaku. Kierowca został zatrzymany. Nic nie wskazuje, by kierował nim motyw polityczny lub religijny.

 

„To, co wydarzyło się w Trewirze, jest szokujące. Myślimy o krewnych ofiar, wielu rannych i wszystkich tych, którzy obecnie mają obowiązek opiekować się poszkodowanymi” – napisał wczoraj (1 grudnia) na Twitterze rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Niemcy: Samochód uderzył w bramę Urzędu Kanclerskiego w Berlinie

Policja zatrzymała kierowcę, ale nie podejrzewa, aby był to atak ekstremistyczny bądź terrorystyczny.

Kierowca obywatelem Niemiec

Ustalono, że kierowca jest obywatelem Niemiec, urodzonym w Trewirze, bez stałego miejsca zamieszkania, a także, że samochód – według świadków był to Range Rover – którym wjechał w ludzi, należał do jego znajomego.

Według policji wśród ofiar śmiertelnych jest dziewięciomiesięczne dziecko, którego ranna matka trafiła do szpitala. Pozostałe ofiary to dwie kobiety w wieku 25 i 73 lat oraz mężczyzna w wieku 45 lat. 15 osób jest rannych, w tym dziewięć ciężko.

“To najgorsze, że ludzie stracili dzisiaj życie – powiedziała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, która przyjechała na miejsce tragedii. “To straszne dla nas wszystkich” – cytują media jej wypowiedź.

Zamach w Berlinie. Ciężarówka wjechała w jarmark świąteczny

Co najmniej 12 osób zginęło pod kołami ciężarówki na polskich numerach, która z impetem wjechała na świąteczny jarmark w Berlinie. W efekcie tego rajdu rannych zostało także 48 osób, w tym kilkanaście ciężko. Niemiecka policja, poinformowała, że sprawca został zatrzymany..

 

40-tonowa …

Konsulat RP sprawdza czy wśród poszkodowanych nie ma polskich obywateli

Po zdarzeniu w Trewirze konsul RP w Kolonii weryfikuje, czy wśród pokrzywdzonych nie ma obywateli RP – informuje Konsulat Generalny RP w Kolonii. Zwraca też uwagę, że policja w Trewirze apeluje o unikanie centrum miasta i miejsc publicznych. „Prosimy o stosowanie się do zaleceń lokalnych służb ratunkowych i policyjnych” – apeluje Konsulat Generalny RP.

Natomiast MSZ na portalu „Polak za granicą” kieruje do wpisu konsulatu w Kolonii na Twitterze. Również tam znalazła się bowiem informacja, że polski konsul pozostaje w stałym kontakcie z miejscowymi władzami i weryfikuje, czy wśród pokrzywdzonych nie ma obywateli Polski.