Niemcy: Powstanie narodowy plan szczepień. „Każdy obywatel otrzyma szansę zaszczepienia do końca wakacji”

komisja-europejska-niemcy-EBC-skup-obligacji-trybunał-konstytucyjny-Bruksela

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: (CC BY 4.0) [Kreml]

Przedstawiciele rządu federalnego, krajów związkowych i przemysłu farmaceutycznego spędzili w poniedziałek kilka godzin na omawianiu problemów, związanych z kampanią szczepień przeciw SARS-CoV-2. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała opracowanie narodowego planu szczepień.

 

 

W Niemczech wykonano jak dotąd 2,32 mln szczepień (dane na 29 stycznia). To najwięcej w liczbach bezwzględnych wśród państw Unii Europejskiej. Mimo tego władze są krytykowane za zbyt powolne tempo.

Kanclerz Niemiec, pomimo trudności związanych z dostawami szczepionek, nadal utrzymuje, że każdy obywatel będzie miał możliwość zaszczepienia się przed końcem lata – i ogłasza narodowy plan szczepień.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

Kanclerz Merkel pełna optymizmu

Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła w poniedziałek, że uda się spełnić tę obietnicę, nawet jeśli – wbrew oczekiwaniom – szczepionki dwóch producentów, Johnson&Johnson i Curevac, nie zostaną dopuszczone do obrotu w UE.

Nawet w takim przypadku będzie można zaoferować możliwość zaszczepienia się 73 mln dorosłych w Niemczech. Jeśli dojdą do tego szczepionki innych producentów, możliwości jeszcze się zwiększą, powiedziała kanclerz.

Aby móc lepiej planować szczepienia, rząd federalny i kraje związkowe chcą opracować „narodowy plan szczepień”, ogłosiła kanclerz Niemiec. Powinny się w nim znaleźć informacje odnośnie najbliższych dostaw szczepionek „zgodnie z najlepszą wiedzą na ten temat”.

Chodzi o pewną „przewidywalność”, która umożliwi lepsze zarządzanie zaproszeniami do wzięcia udziału w programie szczepień.

UE: Dziś decyzja ws. szczepionki AstraZeneca. Niemcy rekomendują preparat tylko dla osób poniżej 65 lat

Umowa z brytyjsko-szwedzką AstraZeneką na 300 mln dawek szczepionki jest w centrum sporu koncernu z Komisją Europejską.

Władze federalne zadowolone

Dla Michaela Müllera, burmistrza Berlina, jest to znaczący postęp. Polityk SPD powiedział, że uzgodniony właśnie narodowy plan szczepień jest bardzo ważny dla krajów związkowych i gmin.

Potrzebują one większej jasności co do tego, kiedy mogą spodziewać się dostaw i jakimi ilościami szczepionek będą dysponować. Dzięki temu będą mogły – jak przekonuje polityk – odpowiednio wcześnie przygotować się, jeśli chodzi o pomieszczenia, personel i system zaproszeń.

Również premier Bawarii Markus Söder (CSU) wyraził zadowolenie z ustanowienia narodowego planu szczepień. Powiedział, że będzie to „wspólna platforma”, która zapewni „możliwie jak największą przewidywalność”.

Söder podkreślił, że „dokładne zaplanowanie” najbliższych dostaw szczepionek nie jest możliwe. Producenci mogą zadeklarować jedynie wielkość dostaw na cały kwartał, ponieważ w procesie produkcji i dostaw „w grę wchodzi zbyt wiele zmiennych”.

Niemcy: Dziś decyzja ws. zakazu wjazdu z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego

W piątek spodziewana jest decyzja o „drastycznym” ograniczeniu ruchu lotniczego do Niemiec. 

Merkel tłumaczy wolne szczepienia

Kanclerz Merkel broniła europejskiego podejścia do zamawiania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 i poprosiła o zrozumienie dla niekiedy wolniejszego tempa szczepień.

Wskazała m.in. na ograniczone możliwości produkcyjne w Europie w porównaniu z USA, długi czas negocjowania przez UE kwestii odpowiedzialności, a także na fakt, że Unia nie zdecydowała się na awaryjne dopuszczenie szczepionek do użytku.

Powiedziała, że były ku temu podstawy: ostatecznie w dużej mierze chodzi o zaufanie. Ponadto, zdecydowano się przestrzegać zalecanych odstępów czasu pomiędzy pierwszym i drugim szczepieniem, a w innych krajach, takich jak Izrael, stosuje się inne podejście do tej kwestii.

Koronawirus: Niemcy przedłużają lockdown do połowy lutego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że przeciwepidemiczne restrykcje będą obowiązywać w jej kraju przynajmniej do 14 lutego.

Więcej szczepionek dla Niemiec

Wiadomo już, że w pierwszym kwartale ilość dostarczanych szczepionek do Niemiec – podobnie jak do innych państw UE – będzie nadal niewielka. Dopiero w kolejnych miesiącach podaż powinna znacznie wzrosnąć.

Jak wynika z ostatnich szacunków, w pierwszym kwartale dostarczonych zostanie 18,3 mln dawek szczepionek różnych producentów, w drugim kwartale 77,1 mln dawek, natomiast w trzecim 126,6 mln dawek. Zgodnie z prognozami, w czwartym kwartale do Niemiec dotrze kolejne 100,2 mln dawek.

Szacunki opierają się na podpisanych kontraktach i planowanych umowach, a także na oczekiwanych terminach zatwierdzenia niektórych szczepionek. Söder podkreślił, że przedsiębiorstwa złożyły obietnice co do wielkości dostaw w poszczególnych kwartałach, ale nie udzieliły wiążących gwarancji.

W związku z niedoborem Söder zaapelował do społeczeństwa o wyrozumiałość. Jego zdaniem najbliższe pół roku wystawi na ciężką próbę cierpliwość obywateli. Przyznał, że Niemcy pozostały w tyle za innymi krajami, jeżeli chodzi o zaawansowanie realizacji strategii szczepień: „Nie dogonimy innych, ale możemy wiele poprawić”.