Niemcy pójdą śladem Austrii? Przyszły kanclerz opowiada się za obowiązkiem szczepień na COVID-19

niemcy-szczepienia-COVID-19-pandemia-austria-testy-

Na zdjęciu polityk SPD Olaf Scholz / photo via Flickr [Dirk Vorderstraße]

Olaf Scholz z SPD jest zwolennikiem wprowadzenia od początku lutego lub marca 2022 r. obowiązku szczepień na koronawirusa. Decyzje mają zapaść do końca roku. Jak na razie jednym krajem w UE, który wprowadził obowiązkowe szczepienia jest Austria.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Niemcy są w trakcie czwartej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnich dniach notowanych jest co najmniej 40 tys. Nowych przypadków dziennie, a bywają dni, gdy licznik zakażeń sięga 70 tys.

Dlatego trwają konsultacje dotyczące środków zaradczych, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się zakażeń.

W związku z tym we wtorek (30 listopada) doszło do konsultacji kanclerz Angeli Merkel i jej prawdopodobnego następcy Olafa Scholza z premierami krajów związkowych na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Austria planuje karać finansowo osoby, które odmówią szczepienia przeciwko COVID-19

Obowiązkowe szczepienia, które zaczną obowiązywać od lutego, będą dotyczyć wszystkich osób na stałe mieszkających w Austrii.

Scholz: Obowiązek szczepień na COVID-19 kwestią sumienia

Z informacji przedstawionej w mediach przez rzecznika obecnego rządu Steffena Seiberta, władze federalne i kraje związkowe chcą, by w najbliższym czasie została podjęta decyzja w sprawie wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień na COVID-19.

Decyzja w tej sprawie należeć będzie do Bundestagu. Sam Scholz opowiedział się w trakcie narady za wprowadzeniem obowiązku szczepień na COVID-19 najpóźniej do początku marca przyszłego roku.

„Moja propozycja jest taka, by termin ten (…) nie był zbyt odległy, a zatem początek lutego albo początek marca”, stwierdził Scholz w wywiadzie opublikowanym we wtorek wieczorem na łamach dziennika „Bild”.

Dodał, że głosowanie Bundestagu miałoby się odbyć przed końcem roku, ale projekt ustawy powinien być inicjatywą poselską, a nie rządową, gdyż „jest to kwestia sumienia”. W trakcie głosowania Bundestagu w tej sprawie posłowie nie powinni kierować się dyscypliną partyjną, ocenia Scholz. Kolejna narada rządu z premierami landów odbędzie się w czwartek (2 grudnia).

Ale zanim dojdzie do uchwalenia na wzór Austrii, która jako pierwsza w UE i na świecie wprowadziła obowiązkowe szczepienia na COVID-19 od lutego 2022 r., politycy w Niemczech chcieliby przyspieszenia kampanii szczepień przed świętami Bożego Narodzenia.

Zarówno przyszły kanclerz, jak i władze krajów związkowych chcą, by w ciągu najbliższych trzech tygodni wykonano 30 mln szczepień łącznie – pierwszą, drugą i trzecią, tzw. przypominającą dawką.

To pomogłoby zatrzymać czwartą falę pandemii. Według relacji mediów, aby ten cel osiągnąć, SPD zaproponowała, by w program szczepień włączyć także farmaceutów, dentystów, a nawet weterynarzy.

W trakcie narady z premierami krajów związkowych przyszły kanclerz wypowiedział się również za stosowaniem tzw. zasady 2G, czyli wstępu tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, do sklepów wielkopowierzchniowych oraz restauracji, a także ograniczeniem prywatnych kontaktów dla osób niezaszczepionych.