Niemcy: Bezpłatne testy dla wszystkich obywateli. „To część strategii wychodzenia z lockdownu”

Niemcy, Spahn, testy antygenowe, pandemia, koronawirus, lockdown, obostrzenia, Merkel, strategia

Według rządowych planów bezpłatne testy powinny być dostępne nie tylko w ośrodkach publicznej służby zdrowia, ale także w prywatnych gabinetach lekarskich, dentystycznych czy aptekach. / Foto via flickr (CC BY-NC-SA 2.0) [Comunidad de Madrid]

Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) chce, aby od 1 marca każdy mieszkaniec Niemiec mógł zrobić darmowy test na koronawirusa. To część strategii luzowania obostrzeń w Niemczech.

 

 

Jens Spahn twierdzi, że na rynku jest wystarczająco dużo testów. W tej sytuacji „wszyscy obywatele powinni mieć możliwość bezpłatnego wykonania szybkiego testu antygenowego przez wyszkolony personel”, stwierdził Spahn w rozmowie z serwisem informacyjnym RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Według rządowych planów bezpłatne testy powinny być dostępne nie tylko w ośrodkach publicznej służby zdrowia, ale także w prywatnych gabinetach lekarskich, dentystycznych czy aptekach. Koszty testowania ma ponosić rząd federalny, a akcja byłaby koordynowana przez samorządy.

Rozszerzenie krajowej strategii testowania przewiduje, że testy możliwe do wykonania w domu powinny być dostępne natychmiast po ich oczekiwanej wkrótce akceptacji przez Federalny Instytut ds. Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM). Ministerstwo zdrowia prowadzi już negocjacje z różnymi producentami testów w celu zabezpieczenia odpowiednich ilości na rynek niemiecki.

Jens Spahn chciałby, aby niebawem na rynku pojawiły się szybkie testy, które będzie można zrobić samodzielnie, to znaczy bez pomocy personelu. Chodzi o testy, które nie wymagają pobierania wymazu z jamy nosowo-gardłowej.

„Nowe szybkie testy zostaną sprawdzone i zatwierdzone tak szybko, jak to możliwe”, zapewnił Spahn. „Te testy mogą przyczynić się do bezpiecznego życia codziennego, zwłaszcza w szkołach i żłobkach”, podkreślił minister zdrowia.

Jak informuje DW.com część niemieckich landów planuje od 22 lutego otwarcie przedszkoli i szkoły. Od 1 marca działać będą mogły zakłady fryzjerskie. Dalsze luzowanie restrykcji zależy jednak od liczby zachorowań. Rząd Niemiec dopuszcza je dopiero w sytuacji, gdy tygodniowy współczynnik infekcji na 100 tys. mieszkańców będzie niższy niż 35. Obecnie wynosi 58,7.

Z powodu mutacji wirusa Niemcy wprowadziły kontrole na granicach z Czechami i austriackim Tyrolem. Przekraczać granicę może tylko wąska grupa osób, m.in. kierowcy ciężarówek czy pracownicy służby zdrowia. Wszyscy muszą posiadać aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa.

Restrykcje na granicach spotkały się z krytyką ze strony Pragi, Wiednia oraz Komisji Europejskiej. Więcej o tym piszemy poniżej. ⇓ ⇓ ⇓

Austria, Czechy i Komisja Europejska krytykują Niemcy za zamknięcie granic

Praga, Wiedeń, ale także Komisja Europejska krytykują Berlin za spowodowanie chaosu na granicach.