Niemcy chcą kupić miliony dawek szczepionki Sputnik V

Niemcy, Saksonia, Rosja, Unia Europejska, pandemia, Sputnik V, Putin, EMA

Michael Kretschmer (na zdj.) jest premierem Saksonii z ramienia CDU. / Foto via FB [Ministerpräsident Michael Kretschmer]

Niemcy chcą kupić 30 milionów dawek Sputnika V. Warunkiem jest pozytywna rekomendacja rosyjskiego preparatu do użytku w krajach Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków (EMA). O planach zakupu poinformował dziś (22 kwietnia) w Moskwie premier Saksonii Michael Kretschmer.

 

 

„Planujemy kupić trzy razy po dziesięć milionów dawek. W czerwcu, lipcu i sierpniu”, zapowiedział dziś (22 kwietnia) premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) podczas wizyty w Moskwie. „Warunkiem wstępnym jest zgoda Europejskiej Agencji Leków (EMA)”, dodał na konferencji prasowej po spotkaniu z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

Sputnik V: Wkrótce decyzja EMA?

Jak informują niemieckie media, w tym portal DW.com premier Saksonii liczy, że rosyjska szczepionka Sputnik V może być dopuszczona do użytku w UE już w maju. Delegacja EMA przebywa obecnie w Moskwie.

Kretschmer zakłada, że Sputnik V będzie się cieszyć we wschodnioniemieckiej Saksonii dużą popularnością. Według rządowego klucza jego land dostałby trzy razy po 500 tys. dawek.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała fakt, że niektóre kraje UE używają już Sputnika V bez zgody EMA (robią to m.in. Węgry). Minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział negocjacje w sprawie zakupu po tym, jak Bawaria i Meklemburgia-Pomorze Przednie samodzielnie rozpoczęły negocjacje z rosyjskim producentem. W Niemczech za zakup szczepionek odpowiada rząd federalny.

Reuters poinformował na początku kwietnia, że Niemcy chcą rozpocząć rozmowy z Rosją o zakupie szczepionek Sputnik V. Z kolei premier Bawarii Markus Söder ogłosił już, że jeśli preparat zostanie zatwierdzony przez EMA, to region zamówi 2,5 mln dawek.

Kilka dni później kanclerz Austrii Sebastian Kurz potwierdził, że Wiedeń jest na ostatniej prostej rozmów z Rosją w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V. Nie odpowiedział jednak czy Austria poczeka z rozpoczęciem stosowania go do czasu zatwierdzenia preparatu przez Europejską Agencję Leków.