Niemcy: Prezydent na kwarantannie. Kanclerz apeluje o pozostanie w domach

niemcyniemcy-trybunal-w-karlshue-fundusz-odbudowy-unia-europejska-polska-zjednoczona-prawica-merkel-dług

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier// Źródło: MSZ Niemiec

Frank-Walter Steinmeier znajduje się w izolacji w swoim domu, gdyż jeden z pracowników jego ochrony został zakażony koronawirusem. W Niemczech w sobotę odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Kanclerz Angela Merkel apeluje do rodaków o pozostanie w domach.

 

 

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier udał się w sobotę (17 października) na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z oficerów jego ochrony – podała kancelaria szefa państwa. Test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny – poinformowała w sobotę wieczorem rzeczniczka głowy państwa.

Angela Merkel: Zostańcie w domu

Tymczasem w opublikowanym w weekend cotygodniowym podcaście wideo kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Niemców, aby ograniczyli kontakty i powstrzymali się od podróżowania. Mówiła przy tym „o ciężkim wyrzeczeniu”.

„Spotykajcie się ze znacznie mniejszą liczbą osób, czy to na zewnątrz, czy w domu”. Zaapelowała także, by „wstrzymać się od wszelkich podróży oraz uroczystości, które nie są naprawdę konieczne”. Jednocześnie ostrzegała, by „pozostać w domu, jeśli to tylko możliwe”.

Kanclerz dodała, że zdaje sobie sprawę, że „brzmi to nie tylko ostro, ale w niektórych przypadkach jest to także trudne wyrzeczenie”. Jednak, jak zaznaczyła, to wyrzeczenie tylko na czas określony i ostatecznie „dla nas samych”.

Bo jak podkreśliła dalej Angela Merkel, chodzi o własne zdrowie, o nieprzeciążanie systemu opieki zdrowotnej i o to, żeby przedszkola i szkoły mogły pozostać otwarte. „Chodzi także o gospodarkę i miejsca pracy”- dodała szefowa rządu. Niemcy znajdują się w bardzo groźnej fazie pandemii, która rozprzestrzenia się szybciej, niż ponad pół roku temu.

Koronawirus: Niemcy aktualizują listę państw z grupy ryzyka. Są na niej województwa z Polski

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu.

Po spokojnym lecie, niespokojna zima?

„Stosunkowo spokojne lato się skończyło, teraz czekają nas trudne miesiące. O tym, jaka będzie zima, jakie będzie nasze Boże Narodzenie, zadecydują najbliższe dni i tygodnie”, powiedziała Merkel.

Ostrzegła również: „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa”. Jednocześnie podkreśliła, że liczy się każdy dzień, a przestrzeganie minimalnego odstępu oraz zasad higieny i noszenie masek ochronnych mogą pomóc w obniżeniu liczby zarażonych.

W niedzielę potwierdzono 5 587 zakażeń koronawirusem i 10 zgonów, poinformował w niedzielę (18 października) rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Dobę wcześniej było 7 830 nowych przypadków zakażeń i 33 zgony. W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 361 974 przypadków zakażeń i 9 777 zgonów.

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji. W całym kraju politycy rozważają nowe środki w celu zwalczania gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa i zachęcania ludzi do pozostawania w domu.