Niemcy: Minister obrony zapowiada czystkę w elitarnej jednostce. Powodem prawicowy ekstremizm

Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) ogłosiła we wtorek (30 czerwca), że rozwiąże jedną z czterech jednostek dowództwa sił specjalnych Kommando Spezialkraefte (KSK) po doniesieniach o prawicowym ekstremizmie w jej szeregach.

Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (na zdj.) (CDU) ogłosiła we wtorek (30 czerwca), że rozwiąże jedną z czterech jednostek dowództwa sił specjalnych Kommando Spezialkraefte (KSK) po doniesieniach o prawicowym ekstremizmie w jej szeregach. / Foto via flickr @U.S. Secretary of Defense, licencja (CC BY 2.0)

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer ogłosiła we wtorek (30 czerwca), że rozwiąże jedną z czterech jednostek dowództwa sił specjalnych Kommando Spezialkraefte (KSK) po doniesieniach o prawicowym ekstremizmie w jej szeregach.

 

 

Minister obrony zapowiedziała również przeprowadzenie innych działań, włącznie z dalszymi zmianami w strukturze KSK, jeżeli nie zostaną wdrożone zmiany wewnętrzne. „Dajemy dowództwu KSK czas na reformy. Wybił ostatni dzwonek do działania, jeżeli zależy im na KSK”, podkreśliła Annegret Kramp-Karrenbauer.

Niemcy: Prawicowy ekstremizm, znikająca amunicja

Decyzja minister oznacza, że druga kompania KSK, w której stwierdzono najwięcej przypadków prawicowego ekstremizmu, zostanie zreformowana w całości. W rezultacie ta licząca około 1,6 tys. żołnierzy jednostka będzie się składać z trzech kompanii operacyjnych.

Jednak prawicowy ekstremizm nie jest jedynym problemem KSK. W raporcie przygotowanym przez inspektora generalnego Bundeswehry Eberharda Zorna, który wzburzył minister obrony, podkreślono częste występowanie „toksycznej kultury dowodzenia” oraz zniknięcie z magazynów około 50 tys. sztuk amunicji oraz ponad 60 kg materiałów wybuchowych.

W maju policja w Saksonii znalazła w domu żołnierza KSK około 6 tys. sztuk amunicji i 2 kg materiałów wybuchowych. Żołnierz zwrócił uwagę służb ze względu na swoje prawicowe przekonania. Kramp-Karrenbauer podkreśliła jednak, że to nie przesądza sprawy i zaznaczyła, że należy teraz wyjaśnić, czy w tym przypadku doszło tylko do prowadzenia w niedbały sposób ewidencji, czy może amunicję i materiały wybuchowe po prostu rozkradziono.

„Naprawdę istnieje potencjalne zagrożenie dla Niemiec oraz konstytucji. Zbadamy wszystkie dowody, które zgromadziliśmy”, powiedział Eberhard Zorn. 

Eberhard Zorn postuluje poza rozwiązaniem drugiej kompanii KSK podporządkowanie działu szkolenia KSK strukturom Bundeswehry. Do chwili realizacji planowanych posunięć odwołano udział KSK w międzynarodowych manewrach i misjach zagranicznych. Projekt zmian przewiduje ponadto wprowadzenie w KSK rotacyjnego dowództwa kompanii. Pod koniec października zostanie przeprowadzona pierwsza ocena planowanych zmian.

Generał brygady Markus Kreitmayr, dowodzący KSK od czerwca 2018 roku, który wielokrotnie zwracał uwagę na niepokojące zjawiska w podległej mu jednostce, będzie uczestniczył w zapowiedzianym przez minister obrony procesie reform.

KSK to utworzone w 1996 r. niemieckie siły specjalne. Jednostka wielokrotnie brała udział w operacjach NATO, w akcjach antyterrorystycznych na Bałkanach oraz na Bliskim Wschodzie.