Niemcy: Od soboty obowiązkowe testy dla podróżnych ze stref ryzyka. Które państwa na liście?

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn / Foto via twitter @BMG_Bund

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn / Foto via twitter @BMG_Bund

Od soboty podróżni przyjeżdżający do Niemiec z regionów świata znajdujących się na liście wysokiego ryzyka będą musieli poddać się testowi na koronawirusa. W czwartek w Niemczech po raz pierwszy od maja potwierdzono ponad 1 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

 

 

Każdy, kto wjedzie do Niemiec z tzw. obszaru ryzyka, będzie musiał od soboty (8 sierpnia) poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział w czwartek (6 sierpnia) federalny minister zdrowia Jens Spahn.

Niemcy: Bezpieczeństwo przede wszystkim

„Wszystkich przyjeżdżających z obszaru ryzyka obowiązuje od soboty (8 sierpnia) przeprowadzenie testu na koronawirusa”, poinformował w czwartek federalny minister zdrowia Jens Spahn. Podkreślił, że jest to „uzasadniona ingerencja”.

Alternatywą dla podróżnych jest przedłożenie wyniku testu. Nie może on jednak być starszy niż dwa dni. Minister Spahn przypomniał, że nadal obowiązuje też przepis, na którego mocy każdy, kto nie wykaże się negatywnym wynikiem testu, musi przejść dwutygodniową kwarantannę.

Podróżni przybywający do Niemiec będą mieli do dyspozycji punkty pobrań, głównie na lotniskach. Możliwości przeprowadzenia testu będą istniały też przy wjeździe pociągiem lub samochodem. Już teraz istnieje w Niemczech możliwość przeprowadzenia testu na obecność SARS-CoV-2 w ciągu 72 godzin od wjazdu do kraju.

Istnieje możliwość odmówienia przeprowadzenia testu. Jednak odmowę powiązano z koniecznością uiszczenia grzywny w wysokości nawet do 25 tys. euro. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że testy są bezpłatne, a w początkowej fazie zostaną sfinansowane ze środków kas chorych.

Niemcy chcą wprowadzenia opłat za autostrady w całej Unii Europejskiej?

Na co miałyby zostać przeznaczone zgromadzone środki?

Niemcy: Jakie obszary ryzyka?

„Liczy się każda, wykryta w ten sposób infekcja”, podkreślił Spahn. Jednocześnie odrzucił zarzut ingerencji w prawa osobiste, wnoszony przy okazji obowiązkowych testów.

Jako obszary ryzyka sklasyfikowano m.in. USA czy Brazylię, a także wiele państw europejskich, które nie należą do UE, w tym Albanię i Serbię. Z regionów należących do UE niemiecki Instytut Roberta Kocha włączył na listę Luksemburg, region Antwerpii czy znajdujące się na północy Hiszpanii: Aragonię, KatalonięNawarrę. Obszarami ryzyka są także nadmorskie prowincje w Turcji. 

Głównym kryterium decydującym o tym, czy państwo lub region zostaną zaliczone do obszarów ryzyka, jest liczba potwierdzonych zakażeń – nie powinny one przekraczać w ciągu siedmiu dni 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców.