Niemcy: Merkel wątpi w szybkie porozumienie z USA ws. Nord Stream 2

Ukraina, Niemcy, Wołodymyr Zełenski, Angela Merkel

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu w Berlinie, 12 lipca 2021. [Twitter] [@ZelenskyyUa]

Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec wyraziła wątpliwości, że jej czwartkowa wizyta w Białym Domu doprowadzi do porozumienia z USA w dzielącej oba kraje kwestii gazociągu Nord Stream 2. Niedługo po Merkel z Bidenem ma spotkać się także Zełenski.

 

Administracja Joego Bidena od czasu objęcia władzy stoi na stanowisku, że bliski już ukończenia gazociąg Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, a najwięcej straci na nim Ukraina.

W maju Departament Stanu przedstawił Kongresowi obowiązkowy raport z listą podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021. Na liście znalazła się spółka Nord Stream AG i jej prezes Matthias Warnig.

Jednak praktycznie natychmiast sekretarz stanu Antony Blinken podjął decyzję o wyłączeniu wspomnianej firmy i jej prezesa oraz zarządzającej nią kadry spod sankcji, uzasadniając ten krok interesem narodowym USA. Chodziło o to, by uniknąć pogorszenia relacji z Berlinem, na których zależy amerykańskiej dyplomacji.

Krok ten został przyjęty z nieskrywaną satysfakcją przez niemiecki MSZ. Trwają rozmowy między Waszyngtonem a Berlinem, które mają doprowadzić do wypracowania porozumienia w sprawie gazociągu. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w ubiegłym miesiącu wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia do sierpnia.

Nord Stream 2 przeszkodzi relacjom USA i Niemiec? „Stany nie mają na świecie lepszego przyjaciela”

Amerykański sekretarz stanu podczas wizyty w Berlinie nie szczędził Niemcom ciepłych słów, mimo nieporozumień dzielących oba kraje.

Merkel wątpi w rychły konsensus ws. Nord Stream 2

Kanclerz Angela Merkel, która wczoraj przyjęła w Berlinie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie była w stanie powiedzieć, jak szybko zostanie osiągnięte porozumienie między Niemcami a USA.

„Nie wiem, kiedy dojdzie do finalizacji ustaleń”, przyznała, cytowana przez Associated Press. Zapytana, czy może się to stać po jej czwartkowej wizycie w Białym Domu, stwierdziła, że „raczej nie”. Dodała jednak, że jej rozmowy z prezydentem USA Joem Bidenem „będą ważne dla wypracowania wspólnego stanowiska” w sprawie Nord Stream 2.

Na Ukrainie wiadomość o zawieszeniu przez Stany Zjednoczone części sankcji wobec Nord Stream 2 została przyjęta z niepokojem. Sam Zełenski wyznał w jednym z wywiadów, że był „zaskoczony” i „zawiedziony”, gdy dowiedział się o tym z mediów.

Zarzucił też USA, że nie podejmując wystarczających kroków na rzecz przeciwdziałania Nord Stream 2 „dostarczają amunicję Rosji” i ocenił wówczas, że Joe Biden wciąż ma możliwości, aby zgodnie z wcześniejszymi ostrzeżeniami amerykańskiej dyplomacji powstrzymać projekt.

USA: Izba Reprezentantów chce przywrócenia sankcji przeciw Nord Stream 2

Komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę do ustawy o pomocy zagranicznej.

Kijów chce rozmów o NS2 w formacie normandzkim

Ukraiński prezydent podkreśla, że gazociąg Nord Stream 2 stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, gdyż poprzez możliwość odcięcia od surowca podda go pod jeszcze większą presję ze strony Moskwy.

Zełenski oznajmił, iż zależy mu na gwarancji, że Ukraina pozostanie krajem tranzytowym gazu z Rosji także po 2024 r. Zasugerował też, że kwestia gazociągu powinna być tematem  rozmów Ukrainy w formacie normandzkim, z Rosją, Niemcami i Francją. Powtórzył przy tym swoją propozycją dołączenia do formatu USA.

Angela Merkel oświadczyła w odpowiedzi, że poważnie traktuje obawy Kijowa i że Unia Europejska użyje wszystkich możliwości wynikających z jej mandatu, aby w rozmowach z Rosją zapewnić spełnienie ukraińskich postulatów.

„Obiecaliśmy to Ukrainie i będziemy się tego trzymać. Ja dotrzymuję złożonych obietnic i mam nadzieję, że tak samo będzie z kolejnym niemieckim kanclerzem”, powiedziała, odnosząc się do wrześniowych wyborów do Bundestagu, w których Merkel nie zamierza ubiegać się o piątą kadencję w roli szefowej rządu federalnego.

Wołodymyr Zełenski wyraził na Twitterze wdzięczność niemieckiej kanclerz za jej zapewnienie o „niezmiennym wsparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” i nieuznawaniu aneksji Krymu oraz „wsparciu dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji” kraju.

Podczas wizyty w Berlinie Zełenski rozmawiał też z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kandydatem rządzących CDU i CSU na kanclerza Niemiec Arminem Laschetem. Jeszcze w lipcu ma natomiast spotkać się z Waszyngtonie z Joem Bidenem.

Ukraina w NATO? "Obecnie nie ma na to szans" [WYWIAD]

„Jednym z efektów szczytu Biden – Putin jest faktyczny koniec dyplomatycznej kwarantanny, jaką objęta była Rosja od aneksji Krymu i wojny w Donbasie”, mówi Szymon Ananicz z Fundacji im. Stefana Batorego.

Niemcy podzielą się z Ukrainą szczepionkami

Merkel poinformowała też, że Niemcy przekażą Ukrainie 1,5 mln szczepionek przeciw COVID-19. Pod koniec ubiegłego miesiąca AP pisała o wymuszeniu przez Chiny na Kijowie rezygnacji z poparcia apelu Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie traktowania przez ChRL Ujgurów w prowincji Sinciang.

Pekin miał grozić wstrzymaniem dostaw zamówionych przez ukraińskie władze szczepionek Sinovac. Chiński rząd zaprzeczył doniesieniom amerykańskiej agencji. Według „Dziennika Gazety Prawnej” Ukraina jest też zainteresowana polską ofertą odsprzedania szczepionek Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, którym grozi upłynięcie terminu ważności.

Powodem wysunięcia przez polski rząd takiej propozycji są obawy przed zmarnowaniem szczepionek w związku z oczekiwanym spadkiem zainteresowania szczepieniami wśród Polaków.