Niemcy: Dziś decyzja ws. zakazu wjazdu z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego

Niemcy, Merkel, pandemia, koronawirus, lockdown, ruch lotniczy

Rząd Niemiec chce zakazać lotów z tych krajów. Będzie utrzymany jedynie transport środków medycznych, żywności i zwierząt. / Foto via unsplash [@ludomusae]

W piątek spodziewana jest decyzja o „drastycznym” ograniczeniu ruchu lotniczego do Niemiec.  Federalny minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer potwierdził w czwartek, że Niemcy ograniczą podróże z krajów, w których zagraża zmutowany koronawirus.

 

 

Rząd chce zakazać lotów z tych krajów. Będzie utrzymany jedynie transport środków medycznych, żywności i zwierząt.

Szef MSW przyznał, że chce uniknąć takiej sytuacji do jakiej doszło po wprowadzeniu ograniczeń na polsko-niemieckiej granicy, kiedy to utworzyły się wielokilometrowe korki.

Horst Seehofer zapewnił, że funkcjonariusze celni oraz policja federalna będą na granicach działali „skutecznie ale elastycznie”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Już teraz utrudniony wjazd do Niemiec dla obywateli wielu państw

Zakazy mają objąć loty z krajów wysokiego ryzyka, w których szerzą się wysoce zakaźne mutacje wirusów. Do krajów tych należą: Wielka Brytania, RPA, Brazylia i Portugalia. Jak donosi dziennik „Bild”, problem może dotyczyć również Holandii i Danii.

Już teraz podróżni z krajów zaliczanych do obszarów wysokiego ryzyka (m.in. Czechy, Portugalia, Hiszpania, USA, Litwa, Łotwa, Estonia) mogą podróżować do Niemiec tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. W przypadku podróży samolotem linia lotnicza jest zobowiązana sprawdzić wynik testu przed odlotem.

Obszary wysokiego ryzyka to kraje, w których liczba nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 przewyższa 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni. Odpowiednią listę prowadzi niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI).

Niemcy: Spór o skuteczność preparatu AstraZeneca. Minister zdrowia popiera propozycje UE ws. ograniczeń w eksporcie szczepionek

Minister Zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie chce spekulować na temat skuteczności szczepionki.

Niemcy popierają wprowadzenie ograniczeń?

Większość Niemców opowiedziała się za wstrzymaniem lotów do RFN – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov.

Według sondażu 68 proc. respondentów z zadowoleniem przyjęłoby ograniczenie ruchu lotniczego do Niemiec prawie do zera w walce z pandemią koronawirusa. Co piąty respondent jest temu przeciwny.

Horst Seehofer potwierdził, że kanclerz Angela Merkel zleciła resortowi spraw wewnętrznych przygotować podstawy prawne do wprowadzenia ograniczeń wjazdu do Niemiec z krajów gdzie następuje niebezpieczne rozprzestrzenianie się mutacji koronawirusa.

„Musimy stosować konieczne środki, aby chronić nasze społeczeństwo. Jeżeli nie da się tego zrobić na poziomie unijnym, to zrobimy to na poziomie narodowym. Stanowisko MSW nakazuje w obronie obywateli, zakazać wjazdu z krajów mutacyjnych”, powiedział Seehofer. Szef MSW zapewnił, że granice nie będą zamykane, a kontrole odbywać się będą wyrywkowo.