Niemcy: Sąd uchylił antykoronawirusowe restrykcje w powiecie Guetersloh – nowym ognisku SARS-CoV-2

Według sądu administracyjnego w Muenster Ministerstwo Zdrowia musiało odpowiednio zareagować na sytuację wokół rzeźni, ale nie było podstaw dla rozciągnięcia ograniczeń w życiu publicznym na cały powiat.

Według sądu administracyjnego w Muenster Ministerstwo Zdrowia musiało odpowiednio zareagować na sytuację wokół rzeźni, ale nie było podstaw dla rozciągnięcia ograniczeń w życiu publicznym na cały powiat. / Zdjęcie via unsplash

Sąd administracyjny w Muenster uchylił decyzję rządu Nadrenii Północnej-Westfalii o wznowieniu w powiecie Guetersloh niektórych restrykcji antykoronawirusowych. Przywrócono tam częściowy lockdown po wykryciu ogniska SARS-CoV-2 w miejscowym zakładzie mięsnym.

 

 

 

Sąd administracyjny w Muenster uchylił decyzję krajowego rządu Nadrenii Północnej-Westfalii o wznowieniu w powiecie Guetersloh, zamieszkiwanym przez ponad 370 tys. ludzi, niektórych restrykcji antykoronawirusowych. W lokalnej rzeźni w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck wykryto nowe ognisko zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Niemcy: FDP domaga się weryfikacji koronawiruswych restrykcji

„To środek zapobiegawczy, ale dla bezpieczeństwa przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów, takie jak w marcu”, powiedział wówczas premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

Mieszkańcy Guetersloh mieli możliwość kontaktowania się jedynie z innymi domownikami lub z jedną osobą spoza swego gospodarstwa domowego. Szef lokalnego rządu potwierdził ponowne zamknięcie kin, klubów fitness i barów. Restauracje miały przyjmować klientów, pod warunkiem, że są z tego samego gospodarstwa domowego. Po raz drugi w roku odwołano wydarzenia kulturalne.

Według sądu administracyjnego w Muenster Ministerstwo Zdrowia musiało odpowiednio zareagować na sytuację wokół rzeźni, ale nie było podstaw dla rozciągnięcia ograniczeń w życiu publicznym na cały powiat. Koronawirusa wykryto u ponad 1,5 tys. spośród ponad 7 tys. pracowników zakładów w Rheda-Wiedenbrueck. Był to pierwszy z kilku niemieckich zakładów mięsnych, w których potwierdzono w czerwcu nowe ognisko koronawirusa w kraju.

Eksperci zwracali uwagę, że przyczyną zakażeń mogą być warunki socjalne pracujących tam osób z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bałkanów: Polaków, Bułgarów i Rumunów, którzy zazwyczaj stłoczeni są w zatłoczonych, tanich kwaterach.

Niemcy: Spór o noszenie masek ochronnych. Jakie jest stanowisko rządu federalnego?

Niektóre kraje związkowe opowiadają się za zniesieniem nakazu noszenia masek ochronnych m.in. w sklepach detalicznych. Co o tym sądzi federalny minister zdrowia oraz kanclerz Angela Merkel?

Niemcy: FDP domaga się weryfikacji koronawiruswych restrykcji

Tymczasem Wolna Partia Demokratyczna (FDP) chciałaby sprawdzenia wymogu dotyczącego noszenia masek ochronnych w sklepach i transporcie publicznym. To podobny apel do wezwania z niedzieli (5 lipca) ministra gospodarki Meklemburgii-Pomorza Przedniego .Harry Glawe wystąpił z inicjatywą zniesienia obowiązku noszenia masek ochronnych m.in. w sklepach detalicznych. Nakaz zakrywania nosa oraz ust miałby zostać zakończony przed 4 sierpnia.

„Orzeczenie sądu Muenster raz jeszcze wyjaśnia, że ​​wszelkie ograniczenia podstawowych praw muszą być proporcjonalne i zrozumiałe”, stwierdził zastępca lidera FDP Michael Theurer.

Inne kraje związkowe, jak Bawaria czy w Hamburg (miasto na prawach landu), zamierzają utrzymać nakaz dotyczący noszenia masek w swoich landach. „Ponieważ koronawirus wciąż jest niebezpieczny na całym świecie, zachowujemy nakaz zasłaniania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach oraz transporcie publicznym. Zwiększamy możliwości testowania i uważnie monitorujemy lokalne infekcje. Naprawdę musimy zachować czujność”, napisał we wtorek (7 lipca) w mediach społecznościowych premier Bawarii Markus Söder (CSU).