Niemcy: Fatalna pomyłka. Osiem osób dostało pięciokrotną dawkę szczepionki

węgry, Cansino, Covishield, Orban, Polska, pandemia, Niedzielski

Szczepionka na koronawirusa, źródło: pexels/RF._.studio (CC0 1.0 Universal Public Domain)

Do kuriozalnej pomyłki doszło w Stralsundzie na północy Niemiec. Ośmiu osobom w domu opieki podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację. Jedna pacjentka nadal jest hospitalizowana.

 

„To jest fiolka wielodawkowa, której zawartość należy rozcieńczyć przed użyciem”, tak brzmi pierwsze zdanie ulotki dołączonej do szczepionki Pfizera i BioNTech. Według zaleceń samych firm, a także Europejskiej Agencji Leków (EMA), która przed tygodniem zatwierdziła szczepionkę, z jednej fiolki uzyskuje się pięć dawek szczepionki. Eksperci są jednak zdania, że bez szkody dla efektywności możliwe jest pozyskanie aż sześciu dawek.

Tego nie wzięli pod uwagę przeprowadzający szczepienia w domu opieki w mieście Stralsund w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, którzy podali ośmiu pracownikom ośrodka pięciokrotnie większą ilość preparatu niż zaleca producent.

BioNTech uspokaja, ale jedna pacjentka nadal w szpitalu

Jak poinformował w poniedziałek szef władz okręgu Pomorze Przednie-Rugia Stefan Kerth, cztery z tych ośmiu osób zostały przyjęte zapobiegawczo do szpitala na obserwację, gdyż wykazywały objawy grypopodobne.

Okręg przekazał jednocześnie, że według informacji producenta większe dawki preparatu zostały już przebadane w testach i nie stwierdzono poważnych konsekwencji ich podania dla zdrowia. Miejscowe odczyny w miejscu zastrzyku i objawy grypopodobne są zależne od dawki, na ogół łagodne do umiarkowanych i mijają.

Informację potwierdziła rzeczniczka BioNTech, która zapewniła, że podanie większej dawki szczepionki nie powinno mieć poważniejszych skutków dla zdrowia. Przypomniała także o czytaniu dołączonej do produktu ulotki, wskazując na zdanie odnoszące się do sporządzania szczepionki.

Niepokój wywołuje jednak fakt, że jedna z osób przyjętych do szpitala w związku z przedawkowaniem preparatu nadal nie została wypisana do domu. Jak przekazuje portal RND, u kobiety nie ustępują objawy grypopodobne, szczególnie doskwierają jej ból i zawroty głowy.

Koronawirus. Premier: Szczepienia to nasza wspólna odpowiedzialność

W Polsce, podobnie jak w pozostałych państwach UE, 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Pośpiech przyczyną błędów?

Strzykawkę miała przygotować pielęgniarka, a samą procedurę szczepienia przeprowadził lekarz. W rozmowie z gazetą „Ostsee Zeitung” przyznał on, że preparat był nowy zarówno dla niego, jak i dla pielęgniarki, więc spodziewał się odprawy dla personelu medycznego przed rozpoczęciem szczepień, jednak żadne wprowadzenie nie miało miejsca. Otrzymał tylko notatkę z informacją.

Co więcej, lekarz nie pracował z tym samym asystentem, co zwykle. Jak ustaliły media, członkowie zespołu przeprowadzającego szczepienia nigdy wcześniej się nie spotkali. „Nawet nie znałem nazwisk pozostałych”, przyznał medyk.

Zamieszanie ze szczepieniem w Niemczech. Minister zdrowia zaskoczony

Jeden z domów opieki, do którego dostarczono szczepionki, rozpoczął procedurę szczepienia wcześniej, niż przewidywała umowa z rządem.

Nieporozumienie z datą rozpoczęcia szczepień

Podanie przez jeden z ośrodków większych niż dozwolone dawek szczepionki to nie jedyny problem, jaki pojawił się w Niemczech na początku szczepień. Nieporozumienie wynikło także w związku z samą datą rozpoczęcia programu wakcynacji.

Według decyzji Komisji Europejskiej pierwsza transza zamówionych przez UE szczepionek na koronawirusa, wspólnego produktu firm Pfizer i BioNTech, miała dotrzeć do państw członkowskich około 26 grudnia, zaś pierwszą kampanię szczepień wyznaczono na 27-29 grudnia. Większość państw członkowskich postanowiła dostosować się do wyznaczonego przez KE harmonogramu. Wśród nich były Niemcy. Rząd federalny argumentował, że nie chce naruszać zasady unijnej solidarności i dlatego poczeka ze szczepieniami do niedzieli.

Dom opieki nad osobami starszymi w Halberstadt w górach Harz nie dotrzymał jednak zasad i rozpoczął procedurę szczepienia od razu po otrzymaniu fiolek z preparatem. „Każdy dzień czekania to o jeden dzień za dużo”, wyjaśnił właściciel ośrodka Tobias Krüger. Jako pierwsza szczepionkę otrzymała 101-letnia pensjonariuszka domu opieki Edith Kwoizalli, przekazał dziennik „Bild”. Łącznie zaszczepionych zostało ok. 40 pensjonariuszy i dziesięciu pracowników placówki.

Federalny minister zdrowia Jens Spahn nie ukrywał zaskoczenia decyzją kierownictwa domu opieki. „Uzgodniliśmy ze wszystkimi krajami członkowskimi UE, a także z władzami 16 landów, że szczepionkę dostarczamy w sobotę, a szczepienia prowadzimy od niedzieli”, powiedział rzecznik resortu w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag”.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Problemy z łańcuchem chłodniczym?

Duża ilość szczepionek może zmarnować się nie ze względu na nieprawidłowe podawanie, a przechowywanie preparatu. Niektóre okręgi w Niemczech wstrzymają się z wykorzystaniem otrzymanych szczepionek przeciwko COVID-19 z powodu podejrzeń, że podczas ich transportu mogło dojść do przerwania łańcucha chłodniczego.

„Pojawiły się wątpliwości, czy łańcuch chłodniczy był utrzymany przez cały czas”, wyjaśnił w komentarzu dla agencji Reutera starosta okręgu Lichtenfels Christian Meissner. Sprawa dotyczy okręgów Lichtenfels, Koburg, Kronach, Hof, Kulmbach, Bayreuth i Wunsiedel.

Zdaniem BioNTech ze szczepionkami „najprawdopodobniej wszystko jest w porządku”, ale „najprawdopodobniej” to za mało, stwierdził Meissner, dodając, że chodzi o to, by nie doprowadzić do spadku zaufania opinii publicznej do akcji szczepień.