Niemcy: Spór o noszenie masek ochronnych. Jakie jest stanowisko rządu federalnego?

Zdjęcie via unsplash

Niektóre niemieckie kraje związkowe opowiadają się za zniesieniem nakazu noszenia masek ochronnych m.in. w sklepach detalicznych. Co o tym sądzi federalny minister zdrowia oraz kanclerz Angela Merkel?

 

 

Minister gospodarki Meklemburgii-Pomorza Przedniego Harry Glawe wystąpił w niedzielę (5 lipca) z inicjatywą zniesienia obowiązku noszenia masek ochronnych m.in. w sklepach detalicznych. Nakaz zakrywania nosa oraz ust miałby zostać zakończony przed 4 sierpnia.

Polska. Dwie równoległe "debaty" Dudy i Trzaskowskiego / Meksyk odgradza się od USA // Europa i świat w skrócie

Hongkong. Prawo o bezpieczeństwie przyczyni się do wprowadzenia cenzury? Meksyk odgradza się od USA. Ostatni weekend kampanii prezydenckiej w Polsce. Kandydaci wolą konferencje od debat – Informacje z Europy i świata.

Niemcy: Rząd federalny popiera nakaz noszenia masek ochronnych

Jak donosi gazeta „Welt am Sonntag”, inne kraje związkowe, np. Brandenburgia oraz Dolna Saksonia, również rozważają możliwość rezygnacji z tego środka ochronnego. Jednak kilka landów opowiedziało się przeciwko takiej decyzji.

W niedzielne popołudnie także federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) odniósł się do tego pomysłu. Zaapelował on o zachowanie ostrożności: „Rozumiem zniecierpliwienie i pragnienie powrotu do normalności. Ale wirus nadal istnieje. Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu, maska ochronna nadal pozostaje zalecanym środkiem ochronnym”, napisał polityk CDU w mediach społecznościowych.

W poniedziałek (6 lipca) kanclerz Angela Merkel (CDU) również opowiedziała się za obowiązującymi zasadami. „W autobusie, w metrze lub w sklepach detalicznych noszenie masek powinno być obowiązkowe”, podkreślił rzecznik rządu Steffen Seibert. Szefowa partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, także sprzeciwia się temu pomysłowi.

Socjaldemokraci (SPD) apelują o zasłanianie twarzy w miejscach publicznych. Współprzewodniczący partii, Norbert Walter-Borjans, powiedział w wywiadzie dla  „Bilda” opublikowanym w poniedziałek (6 lipca): „w sklepie założę maskę, a jeżeli uczynią podobnie wszyscy, istnieje duża szansa na zmniejszenie odsetka nowych infekcji”. 

Pomimo powszechnej krytyki władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz każdego z pozostałych krajów związkowych mogą przeforsować nakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, ze względu na federalną strukturę Niemiec, która oddaje lokalnym władzom kompetencje w dziedzinie zdrowia. Nakaz noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej w niemal wszystkich niemieckich landach wprowadzono 27 kwietnia. Przepisy jednak różnią się w zależności od landu.