Niemcy: Nowe ognisko koronawirusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh. / Zdjęcie via unsplash

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh. Władze postanowiły podjąć działania mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

 

 

Do 30 czerwca kwarantanną objęto zamieszkiwany przez ponad 370 tys. ludzi powiat Guetersloh, gdzie w lokalnej rzeźni w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck wykryto ognisko zakażenia koronawirusem, poinformował we wtorek (23 czerwca) premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

Niemcy: Nowe ognisko koronawirusa. Powrót lockdownu

„To środek zapobiegawczy, ale dla bezpieczeństwa przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów, takie jak w marcu”, powiedział Laschet. Mieszkańcy Guetersloh będą mogli kontaktować się jedynie z innymi domownikami lub z jedną osobą spoza swego gospodarstwa domowego. Szef lokalnego rządu potwierdził ponowne zamknięcie kin, klubów fitness i barów. Restauracje będą mogły przyjmować klientów, pod warunkiem, że są z tego samego gospodarstwa domowego. Po raz drugi w roku odwołano wydarzenia kulturalne.

Władze zaapelowały do mieszkańców Guetersloh i okolic, aby nie wyjeżdżali poza granice powiatu. Jak poinformowano, nie wprowadzono jednak zakazu wyjazdów. W najbliższy weekend w całej Nadrenii Północnej – Westfalii rozpoczynają się letnie wakacje.

Powodem powrotu obostrzeń jest duża liczba zakażeń koronawirusem wśród pracowników zakładów mięsnych Tönnies w Rheda-Wiedenbrück. Do niedzieli testami na koronawirusa objęto wszystkich 6139 pracowników zamkniętych z powodu pandemii największych niemieckich zakładów mięsnych.

We wtorek (23 czerwca) lokalne władze poinformowały, że zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 1,5 tys. pracowników, a ok. 7 tys. osób – w tym pracowników rzeźni i członków ich rodzin – zostało objętych kwarantanną.

Według Lascheta do lipca powinno się wyjaśnić, jak dalece rozprzestrzenił się koronawirus wśród osób niezatrudnionych w rzeźni. Dotąd stwierdzono 24 przypadki zakażeń wśród osób nie związanych z zakładami, powiedział premier landu, zapowiadając rozszerzenie akcji testów.

Laschet przekazał też, że rząd landu skierował do powiatu Guetersloh kilkuset policjantów, którzy mają kontrolować przestrzeganie kwarantanny przez osoby nią objęte. Zapewnił o dodatkowych działaniach, w tym o zapewnieniu tłumaczy dla pochodzących spoza Niemiec pracowników rzeźni.