Niemcy: Władze Bawarii chcą powszechnych testów na koronawirusa. Jakie są warunki propozycji?

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19.

W Bawarii w Niemczech każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego czy występują u niego objawy choroby COVID-19. / Zdjęcie via unsplash

Bawaria chce pójść w ślady Islandii i stać się pierwszym krajem związkowym w Niemczech, który zaproponuje wszystkim swoim mieszkańcom możliwość wykonania testu na koronawirusa. Jakie są szczegóły inicjatywy landu i ile zapłacą za nią obywatele?

 

 

„W Bawarii każdy będzie mógł poddać się badaniu na obecność koronawirusa – niezależnie od tego, czy występują u niego objawy choroby COVID-19”, poinformowała lokalna minister zdrowia Melanie Huml (CSU).

Testy mają być dostępne niebawem dla wszystkich. „Dlatego też wszyscy obywatele Bawarii otrzymają wkrótce możliwość poddania się testowi przez ustanowionego lekarza pierwszego kontaktu, nawet bez żadnych objawów”, podkreśliła Huml.

Bawaria: Pierwsza w Niemczech

Bawaria jest pierwszym krajem związkowym, który w przyszłości przeprowadzi testy dla wszystkich obywateli. Według Ministerstwa Zdrowia kraju związkowego, koszty będą pokrywane przez państwo. To „dodatkowa oferta, która będzie w całości opłacana ze środków państwowych”, powiedział rzecznik prasowy związkowego MZ.

W Bawarii testy skupią się w pierwszej kolejności na rzeźniach i zakładach przetwórstwa mięsnego. Celem jest „zapobieganie większym epidemiom, takim jak ta w Gütersloh”, powiedziała Melanie Huml. „Chcemy również dowiedzieć się, czy wysokie obciążenie fizyczne lub praca w niesprzyjających warunkach klimatycznych zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem”, podkreśliła bawarska minister.

Jak informuje „Der Spiegel” z danych Ministerstwa Zdrowia landu, w pierwszych kompleksowych testach na koronawirusa pracowników w 51 rzeźniach w Bawarii, w sumie 110 osób uzyskało wynik pozytywny na SARS-CoV-2.

Niemcy: Nowe ognisko koronawirusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

Niemcy: Testują i są efekty

W walce z koronawirusem w całych Niemczech w wielu przypadkach możliwe są obecnie testy nawet bez ostrych objawów choroby – zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych, takich jak kliniki, domy opieki, szkoły i świetlice. Prawie trzy tygodnie temu, federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) ogłosił dekret, który określa szereg dodatkowych opcji testowania na koszt zakładów ubezpieczeń zdrowotnych. Do tego czasu badania na koszt państwa były z reguły dostępne tylko w przypadku podejrzenia zakażenia – tzn. w przypadku wystąpienia objawów.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni w Niemczech wykryto kilka nowych ognisk koronawirusa SARS-CoV-2. To m.in zakłady mięsne w powiecie Guetersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii. W lokalnej rzeźni w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck wykryto duże ognisko koronawirusa. Do 30 czerwca mieszkańców objęto kwarantanną.

„To środek zapobiegawczy, ale dla bezpieczeństwa przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów, takie jak w marcu”, powiedział premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Mieszkańcy Guetersloh będą mogli kontaktować się jedynie z innymi domownikami lub z jedną osobą spoza swego gospodarstwa domowego. Szef lokalnego rządu potwierdził ponowne zamknięcie kin, klubów fitness i barów. Restauracje będą mogły przyjmować klientów, pod warunkiem, że są z tego samego gospodarstwa domowego. Po raz drugi w roku odwołano wydarzenia kulturalne.

Innym ogniskiem koronaiwursa w Niemczech są zakłady mięsne w Wildeshausen (Dolna Saksonia), gdzie zakażenie potwierdzono u 45 pracowników. Testy przeprowadzono łącznie wśród ponad 1,1 tys. osób.