Niemcy: Politycy i mieszkańcy chcą otwarcia granic

Zdjęcie via unsplash.com

Grupa chadeckich polityków apeluje o otwarcie granic z sąsiednimi państwami. Z kolei za dalszym obowiązywaniem restrykcji opowiada się minister spraw wewnętrznych. Na jutro – czyli na Dzień Europy – zaplanowano kolejne akcje protestacyjne przeciwko lockdownowi.

Niemieccy chadecy są podzieleni w sprawie przedłużenia zamknięcia granic państwa. Za kontynuowaniem tego środka ostrożności opowiada się minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Koniec ze szlabanami

Przeciwna jest grupa 12 posłów CDU/CSU do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego, którzy w liście z 7 maja wezwali szefa MSW do natychmiastowego wstrzymania podjętych na granicach środków ostrożności wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

Autorzy podkreślają trudności osób mieszkających w regionach przygranicznych, które są oddzielone od swoich rodzin, przyjaciół i miejsc pracy. „Po prawie dwóch miesiącach trzeba skończyć z ogrodzeniami i szlabanami w sercu Europy”, napisano w liście. „Apelujemy o natychmiastowe otwarcie wszystkich zamkniętych przejść na granicach ze Szwajcarią, Francją i Luksemburgiem”.

Niemcy znoszą restrykcje. Piłkarze wracają na boiska

Niemcy luzują społeczne i gospodarcze restrykcje. Poza otwarciem szkół, w połowie maja na boiska wrócą piłkarze. Bundesliga jako druga liga w Europie wznowi rozgrywki po przerwie wymuszonej pandemią koronawirusa.

 

 

Po kolejnej wideokonferencji Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych zdecydowano w środę (6 …

Protesty w Dzień Europy

W sobotę (9 maja) z okazji Dnia Europy w niektórych miejscowościach przygranicznych planowane są demonstracje przeciwko zamknięciu granic. W poniedziałek (4 maja) Seehofer postanowił o przedłużeniu tego środka ostrożności co najmniej do 15 maja i, pomimo listu od swoich kolegów z partii, zamierza pozostać przy podjętej decyzji.

Kontrole wprowadzono w Niemczech w połowie marca, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Osoby, które nie posiadają niemieckiego obywatelstwa, ani nie mieszkają w Niemczech na stałe, mogą przyjeżdżać do kraju tylko z istotnego powodu.

Wjazd dozwolony jest np. obywatelom Unii Europejskiej, którzy przez Niemcy przejeżdżają tranzytem do kraju ojczystego. Od 10 kwietnia prawie wszystkie osoby powracające do Niemiec po kilkudniowym pobycie za granicą są zobligowane do odbycia 14-dniowej domowej kwarantanny.

Koronawirus: Protesty w Holandii przeciwko ograniczeniom społecznym

Gdzie jeszcze ludzie protestują przeciwko wprowadzonym ograniczeniom?